Iesūti ziņu!

Plauktu sistēmas modernam dizainam

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Raksta foto

Skatoties uz plauktu sistēmām, šķiet, ka tā ir vecās, labi zināmās sekcijas modernizēta versija, kas transformējusies un pielāgota mūsdienu cilvēka vēlmēm un prasībām. Skaists, smalks dizains, plašas variācijas iespējas, funkcionalitāte.

No visa mazliet

Statņu plaukti Latvijas tirgū pazīstami jau četrus gadus, taču tikai pēdējā laikā daudzi tos ir ievērojuši un atzinuši par labu un lietderīgu dizaina elementu, kā arī funkcionālu mēbeli savai dzīvojamajai platībai.

Statņu sistēma nozīmē to, ka plaukti balstās uz statņiem. Plauktus balstošos statņus lielākoties izgatavo no alumīnija, tāpēc tiem piemīt vairākas labas īpašības. Pirmkārt, statņi ir viegli, otrkārt, tie nepieblīvē telpu un, treškārt, vizuāli labi izskatās, jo alumīnijs ir materiāls, kas ļoti labi iekļaujas mūsdienīgā interjerā. Īpaši labi statņu plauktu sistēmas izskatās, ja tās kombinē ar krāsotām sienām telpā. Tad interjers iegūst no visa kā pa drusciņai: mazliet no industriālā interjera stila, kaut ko no minimālisma un mājīguma omulīgās gaisotnes.

Obligātie parametri

Atkarībā no plauktu materiāla mainās statņu plauktu sistēmas cena. Plaukti var būt izgatavoti no lamināta vai cēlkoka finiera. Pēdējais materiāls ir salīdzinoši dārgāks.

Maksimālais plauktu sistēmas augstums ir trīs metri. Pārējie parametri – sekciju skaits, plauktu daudzums un izmēri – var būt ļoti daudzveidīgi, tomēr pastāv daži standarta izmēri. Statņu sistēmām parasti izmanto aptuveni 40 mm biezus plauktus, to garums nedrīkst pārsniegt 90 centimetrus. Ja plaukts būs garāks par šo noteikto izmēru, alumīnija statņi slodzes ietekmē var sākt liekties.

"Arī tad, ja plauktā ieliek stieni drēbju pakaramajiem, šis stienis nedrīkst pārsniegt 90 cm. Pēc pieredzes varu teikt – ja plaukta vai stieņa platums ir līdz vienam metram, viss kārtībā, bet, tiklīdz garums pārsniedz šo metru, plaukts vai stienis sāk izliekties," skaidro būvsalona Ripo projektu vadītājs Andris Kļaviņš.

Minimālajam plaukta dziļumam no fasādes daļas līdz sienai ir jābūt vismaz 35 cm. Maksimālais pieļaujamais dziļums ir 60 cm. A. Kļaviņš saka – jo platāks plaukts, jo to ir grūtāk iekļaut kopējā interjerā, turklāt plati plaukti neizskatās labi.

Var sadalīt telpu

Statņi tiek stiprināti pie sienas vai pie griestiem. Pie grīdas statņus nepiestiprina, bet tikai atbalsta. Ideāli, ja ir iespēja plaukta statņus piestiprināt gan pie sienas, gan pie griestiem. Tad stabilitāte ir garantēta.

Ar statņu plauktu var sadalīt vienu lielu telpu divās atsevišķās mazākās telpās. Tiesa, tādā gadījumā plaukti noteikti ir jāstiprina pie griestiem. Šobrīd aktuāli statņu plauktus izmantot atklātā plānojuma tipa dzīvokļos, lai atdalītu virtuvi no dzīvojamās istabas.

"Plauktu nedrīkst stiprināt tikai pie rīģipša sienas fasādes vien. Noteikti sienā ir arī jāiestiprina brusa vai skaidu plāksne," skaidro A. Kļaviņš.

Vai ir iespējams statņu plauktus mājās uzstādīt pašam? A. Kļaviņš atbild: "Ja cilvēkam ir zināma prakse mēbeļu komplektēšanā, var mēģināt uzstādīt plauktu sistēmu arī pats. Galvenais, lai ir nepieciešamie instrumenti – urbjmašīna, līmeņrādis un citi. Tomēr jāteic, kas statņu plauktu uzstādīšana ir diezgan sarežģīts process, jo plauktu sistēmas komplektā ir arī specifiskas atslēdziņas. Lai ar tām varētu saskrūvēt un samontēt plauktus, vajadzīgs speciāls skrūvgrieznis. Tāpēc būtu ieteicams aicināt palīgā speciālistus."

Mājīguma radīšanai

Plauktu sistēmu var pielāgot drēbju karināšanai uz pakaramajiem, var izvietot atvilktņu blokus, ierīkot plauktu, uz kā likt televizoru. Šobrīd šos modernos plauktus pārsvarā izvēlas privātmājām, tomēr dažreiz tos novieto arī birojos, lai radītu mājīguma izjūtu. "Pēdējā laikā statņu plauktu sistēmas visvairāk izvēlas mansardu, jumtistabu iekārtošanai," stāsta A. Kļaviņš. "Jāatzīst, ka šie plaukti tomēr vairāk ir kā dizaina elements, nevis praktiski lietojams skapis. Tos nedrīkst pārblīvēt ar priekšmetiem, piekraut pilnus līdz malām ar dažādām lietām. Jāseko līdzi arī tam, kādus priekšmetus liek plauktos, lai tie pietiekami labi izskatītos kompozicionāli. Tāpat uzmanīgi jāattiecas pret plīstošu priekšmetu izkārtošanu plauktos. Tā kā šiem plauktiem nav kastīšu formas, kā tas ir, piemēram, sekcijā, priekšmeti var viegli nokrist."

Grozu sistēmas

Mazos vienistabas dzīvokļos izvietot plauktu sistēmu nav izdevīgi, jo tā aizņem pārāk daudz vietas. Taču mazos mājokļos speciālisti iesaka izmantot plauktu sistēmas, kuras sastāv tikai no stieņa, kas paredzēts pakaramo izvietošanai, virs kura atrodas vēl plaukts. Šāds plaukts sastāv no vienas plauktu sekcijas. Speciālisti atzīst, ka vizuāli vislabāk izskatās plauktu sistēma, kas sastāv no trim sekcijām.

Ja nav mazsvarīgs mēbeļu dizains un telpas iekārtojums, bet tikpat svarīga ir arī mēbeles funkcionalitāte, statņu plauktu sistēmas var kombinēt ar grozu sistēmām. Pēc konstrukcijas grozu sistēma ir līdzīga statņu plauktu sistēmai, tikai plaukta plaknes vietā ir grozs. Tas ir daudz praktiskāk, jo grozā var salikt vairāk priekšmetu, nekā iespējams savietot uz plaukta. Grozi var būt seklāki un dziļāki.

Kaut arī statņu plauktu sistēmas nevainojamā un vienkāršā dizaina dēļ speciālisti neiesaka plauktu paslēpt, tomēr, lai ekonomētu platību telpā, plauktu sistēmu ir iespējams iemontēt arī iebūvētā skapī. Ne velti, būvējot māju, laikus un apzināti pēdējā laikā tiek padomāts par dažādu nišu izbūvēšanu, lai kādreiz tur varētu izveidot skapi, kas lieki neaizņemtu vietu istabā, tomēr saglabātu savu funkcionalitāti.

Pašu rokām

Salona Ambiente dizainere Santa Kirmuža iesaka pamēģināt paša rokām pagatavot kaut ko līdzīgu modernajām plauktu sistēmām. Nepieciešamais materiāls ir izturīgas virves, stikla vai koka plāksne (starp citu, plaukta virsmu pēc izvēles var arī apgleznot) un āķīši, ar kuriem plauktu iestiprina griestos. Dizainere stāsta: "Ja šādu plauktu vēlas izgatavot pats, ļoti rūpīgi ir jāpārdomā par tā nostiprināšanu, lai vēlāk, kad uz plaukta kaut kas tiks nolikts, tas nesagāztos. Var izveidot vienkāršu plauktu, kas vizuāli atgādina šūpoles, bet var arī no virvēm un dēlīšiem izgatavot kaut ko līdzīgu plauktu sistēmai. Ja nevēlas, lai visas plauktos izkārtotās mantas būtu redzamas, tās var salikt dažāda izmēra kārbiņās, kuras nokrāso tādā krāsā, kas būtu pieskaņota telpā dominējošam tonim."

***

Der zināt

Statņu plaukts, kas sastāv no 3 sekcijām, maksā, sākot no Ls 450 līdz Ls 1200. Cenu nosaka:

- materiāls, no kā izgatavots plaukts (lamināta plaukti maksā lētāk, bet cēlkoka finierējums – dārgāk);

- plauktu sistēmā izmantoto plauktu skaits.

Kopšana

- Nav nepieciešama īpaša kopšana, tomēr speciālisti iesaka izmantot mēbeļu pulēšanai paredzētos līdzekļus. Nav ieteicams mazgāt ar abrazīvām pastām.

Komentāri

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu