/nginx/o/2018/08/31/11340693t1h59bf.jpg)
Visbiežāk mājokļos tiek izmantotas klasiskās koka virināmās durvis. Taču modernā interjerā labi iederas arī citu konstrukciju un materiālu durvis, piemēram, bīdāmas vai salokāmas, izgatavotas no plastikāta vai stikla.
Klasiskās durvis
Koks kā materiāls vienmēr bijis aktuāls un arī šodien nav zaudējis aktualitāti, tāpēc iespējams piemeklēt praktiski jebkuram interjeram atbilstošas durvis no šā materiāla. Tiesa, ņemot vērā, ka ar koka durvīm pieņemts apzīmēt ne tikai masīvkoka izstrādājumus, bet arī tās, kuru konstrukcijā izmantoti koksnes pārstrādes produkti – kokskaidu vai kokšķiedras plātnes (MDF) vai finieris. Pieejamākās ir krāsotas vai ar laminātu aplīmētas MDF durvis. To cena ir, sākot no aptuveni 30 latiem.
Iegādājoties durvis, svarīgi zināt, kāds telpā ir mikroklimats, kā arī, kādu efektu ar šī interjera elementa palīdzību jūs gribat panākt. Telpās ar paaugstinātu mitrumu ieteicams izmantot iekšdurvis ar plastikāta pārklājumu. Savukārt izturīgākas ir tās, kuras taisītas no priedes, ozola, oša vai bērza, turklāt durvis no dabīgā materiāla telpā rada siltāku un mājīgāku gaisotni. Koka struktūra palīdz izveidot interesantu un neatkārtojamu dizainu, durvis var krāsot, lakot vai beicēt dažādos toņos, kā arī kombinēt ar stikla elementiem.
Klasiskās virināmās durvis var būt izgatavotas ne tikai no koka, bet arī no plastikāta vai stikla. Šie materiāli, salīdzinot ar koku, nav tik jutīgi pret mitruma iedarbību. Plastmasas durvis parasti nekrāso, bet izvēlas tādā tonī, kas vislabāk iederas mājokļa kopējā interjerā. Plastmasas durvju rāmja aizpildīšanai var izmantot gan stiklojumu, gan putuplasta paneli. Savukārt pilnstikla durvīm vērtne ir no stikla, bez jebkāda rāmja. To lielākais pluss – vizuāli paplašina telpu, turklāt tiek izmantots dažādu toņu un ornamentu stikls ar dekoratīviem elementiem. Tomēr stikla durvis nav tās drošākās. Pat biezs rūdītais stikls nav pasargāts no saplīšanas, tāpēc durvis no šī materiāla nav ieteicamas mājokļos, kur ir mazi bērni.
Dažādas konstrukcijas
Tradicionālās veramās iekšdurvis var būt vienviru vai divviru, virināmas uz labo vai kreiso pusi, kombinētas ar parastu, matētu, tonētu vai aplīmētu stiklu. Šauros mājokļos telpas ekonomijas nolūkos var labi izmantot bīdāmās vai saliekamās durvis. Tad nav jāatvēl tik plaša vieta durvju atvēršanai. Saliekamās vai bīdāmās durvis bieži vien izmanto plašu nišu vai pat veselu sienu aizvēršanai. Šādas konstrukcijas durvis balstās un pārvietojas pa augšējo un apakšējo sliedi, bet vieglākā izpildījumā var iztikt tikai ar vienu pašu augšējo sliedi.
Bīdāmajām durvīm var izmantot praktiski jebkuru materiālu, bet biežāk izvēlas vieglākos – MDF vai plastikātu. Durvju pildījumam un apdarei bieži lieto stiklu vai spoguli. Savukārt saliekamajām durvīm parasti izmanto plastikātu ar vai bez iestrādāta stikla. Saliekamo durvju konstrukcija var būt gan divsekciju, gan daudzsekciju.
Apdare un furnitūra
Lai gan iekšdurvīm ir samērā vienkārša konstrukcija un nav nepieciešama speciāla drošība, to izmaksas papildina arī kārbas, aplodu, sliekšņu, stikla un apdares, kā arī furnitūras cena. Vēl jāpieskaita arī uzstādīšanas izmaksas.
Svarīgs durvju dekoratīvais elements ir rokturis, kuru var izmantot kā interesantu visas telpas interjera akcentu. Pat pavisam vienkāršas durvis var atdzīvināt ar greznu metāla rokturi, bet, ja durvis jau ir izrotātas ar dažādiem dekoratīviem elementiem, tad pietiek ar ļoti vienkāršu furnitūru. Rokturiem izmanto visdažādākos materiālus, sākot ar tēraudu, alumīniju vai misiņu un beidzot ar plastmasu, koku un stiklu.
Drošāk durvju uzmērīšanu un uzstādīšanu uzticēt profesionāliem meistariem, jo pieredzējuši speciālisti šo darbu paveiks ātrāk un kvalitatīvāk.
Raksts tapis sadarbībā ar būvmateriālu centru Ķīpsala un Būvniecības ABC