Skip to footer
Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Galvenie darbinieku atlases neveiksmju tipi un piemēri

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Pareizai kadru atlases tehnoloģijai jānodrošina, ka vajadzīgajā laikā tiek sasniegts pozitīvs rezultāts.

Ja tā nenotiek, tad var runāt par neveiksmīgu darbinieku atlasi un par šādām personāla atlases kļūdām:

1. Jaunais darbinieks pēc būtības netiek galā ar darbu. Visbiežāk iemesls ir profesionālisma trūkums.

2. Pieņemtajam darbiniekam nav vajadzīgās intereses par jauno darbu, un, tiklīdz viņš saņem interesantāku piedāvājumu, ātri pamet kompāniju. Tā notiek bieži, ja kompānija izvēlas cilvēku, kura reālā kvalifikācija būtiski pārsniedz līmeni, kas vajadzīgs darba veikšanai.

3. Darbinieks izrādās pārāk nevadāms, un no viņa ir jāšķiras. Reizēm tas notiek pēc darba devēja iniciatīvas, citreiz darbinieks aiziet pats.

4. Jaunais darbinieks nespēj sastrādāties ar kolektīvu. Arī šāda situācija nav retums. Piemēram, jaunā darbinieka pakļautībā nonācis spēcīgs, saliedēts iepirkumu daļas kolektīvs, kas nepieņem jauno vadītāju.

5. Jaunais darbinieks apdraud kompānijas drošību. Tā kā viņa rīcībā ir pietiekami liels reklāmas budžets, viņš nodrošina sev to, ko mūsdienu darījumu žargonā sauc par atšūšanu. Darbinieku atlaiž.

6. Lieki iztērēti spēki, laiks un nauda, bet vajadzīgais cilvēks nav atrasts. Pietiekami parasta situācija, kas var būt kā abu pamatiemeslu sekas. Vai nepareizi izvēlēts meklēšanas mērķis un prasības neatbilst noteikumiem (sliktākajā gadījumā prasības ir nereālas), vai arī bijusi nepareizi noorganizēta atlase.

Kritēriji, pēc kuriem var noteikt, kurš būtu labs darbinieks: 1. Varbūt. Kandidāts veiksmīgi māk paveikt vēlamo darbu. Tam atbilst izglītība, zināšanas, pieredze, veselība, psiholoģiskās īpašības, ģimenes stāvoklis utt.

2. Vēlas. Objektīvi un subjektīvi ieinteresēts piedāvātajā amatā. Skaidra un prognozējama motivācija.

3. Vadāms. Kandidāts labi saprot pateiktā vārda jēgu un nianses. Seko līdzi savai valodai. Paškritisks, apzinās savas kļūdas un gūst derīgu pieredzi no tām. Saglabā savaldību stresa situācijās, nekļūst agresīvs.

4. Elastīgs. Kandidāts ir gana labvēlīgs un elastīgs attiecību veidošanā ar apkārtējiem, pārvalda saskarsmes tehniku. Kandidātam raksturīgie darba un uzvedības modeļi pārsvarā atbilst kolektīvā pieņemtajām normām.

5. Drošs. Kandidāts ir lojāls pret saviem darba devējiem, ir pietiekami atvērts, bet ne pļāpīgs, nav tieksmes nodot un krāpt.

Atlasē var izmantot arī citu principu, kas saistīts ar personāla komplektēšanas mērķa noteikšanu. Lai kandidātus novērtētu adekvāti, precīzi jānosaka darba uzdevumi un noteikumi, kā arī no tiem izrietošās prasības kandidātam.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu