"Operas spoku" 31.decembrī Latvijā

Spoks

Ar vai bez trušiem un vistām, bet 31. decembris Latvijā atnāks ne tikai kā gada pēdējā dienā. Tie būs svētki arī kādas pasakaini skaistas un greznas filmas pirmizrādei. Režisors Džoels Šumahers radījis "Operas spoku", kas pavisam noteikti varētu kļūt par labāko slavenā Endrū Loida Vēbera mūzikla versiju. Mēs jums šovakar pa priekškara šķirbiņu ļausim ielūkoties, kā tas viss izskatīsies.

Miljonus dolāru vērtas dekorācijas, simtiem aktieru un neprātīgi ienesīga skatuves mūzikla partitūra – tāda ir Holivudas režisora Džoela Šūmahera saimniecība Londonas Painvudas studijā, kur top Endrū Loida Vēbera “Operas spoka” ekranizācija. Par Šūmahera filmas “Betmens atgriežas” dekorācijām aktieris Džordžs Klūnijs teica, ka tās esot gandrīz biedējoši grandiozas. Par gandrīz biedējoši krāšņu droši var saukt “Operas spoka” vizuālo ietērpu. Producenti zina, ka var uzticēties 65 gadus vecā mūžīgā hipija Šūmahera redzējumam, jo viņa līdzšinējās filmas Flatliners, Falling Down, divi Betmeni un citas bijušas gana veiksmīgas. Tomēr šoreiz režisoram ar producentiem nācies pacīkstēties.

Džoels Šūmahers, režisors: “Mēs sarunājām tā, es teicu: ‘Es filmēšu tikai ļoti jaunus aktierus, man vienalga, ka viņus neviens nepazīst.’ Viņš atbildēja: ‘Labi, tikai tādā gadījumā trim galvenajiem aktieriem obligāti pašiem ir jādzied.’ Un es teicu: ‘Labi.’ Bet, skatoties atpakaļ, es tikai tagad saprotu, kāds neprāts tas bija. Tagad jau ir viegli, jo atradām patiešām brīnišķīgus jauniešus, kuri prot gan dziedāt, gan tēlot, bet tas viss varēja arī beigties katastrofāli.”

Mūzikla un filmas pamatā ir 1911.gadā sarakstītais Gastona Lerū romāns par mīlas trīsstūri Parīzes operā. Jaunā dziedātājā Kristīnē iemīlas operu apsēdušais sakropļotais spoks, bet visu vēl vairāk sarežģī fakts, ka arī bagātais operas mecenāts Rauls mīl Kristīni.

Kristīni, kuras lomu Vēbers savulaik rakstīja savai sievai Sārai Braitmenai, tēlo Emija Rosuma, kurai filmēšanas sākumā bija tikai 17 gadi. Tomēr viņa jau kopš septiņu gadu vecuma gandrīz regulāri dzied Ņujorkas Metropolitēna operas izrādēs.

Titullomu tēlo šarmantais skots Džerards Batlers, kuru vērīgi skatītāji droši vien atcerēsies no Laras Kroftas kinopiedzīvojumu otrās daļas. Ceļš uz šo lomu bijis milzīgs pārbaudījums 35 gadus vecā aktiera nerviem. Ne tikai tas, ka Spoku ļoti vēlējies dziedāt arī Antonio Banderass, vēl arī Batleram, kurš nav baudījis klasisku muzikālo izglītību, nācies atdziedāt savu partiju kaprīzajam komponistam viņa paša mājā.

Džerards Batlers, aktieris: “Es grasījos dziedāt Music of the Night, kad pēkšņi aptvēru – es dziedu vienu no visu laiku visslavenākajām dziesmām vienam no visu laiku slavenākajiem komponistiem viņa paša istabā, kur sēž arī Džoels Šūmahers ar visiem producentiem. Bet viss aizgāja tīri labi. Gan viņš, gan Džoels teica, ka vēloties, lai tieši es dziedu šo lomu.”

Tikmēr režisors priecājas par profesionālo pārbaudījumu – iespēju tik slavenu darbu padarīt pieejamu vēl plašākai publikai.

“Allaž būs cilvēki, kuri labprātāk gribētu, lai romāni paliek grāmatās un izrādes uz skatuves. Bet padomājiet, cik cilvēku būtu redzējuši “Mūzikas skaņas”, piemēram, ja tās tā arī paliktu uz skatuves? Salīdzinot ar to, cik cilvēku ir redzējuši filmu. Veidot tādu skatuves kultu ir ļoti savtīgi, jo pasaulē ir tik daudz cilvēku, kuri nemūžam nevarēs samaksāt par teātra biļeti vai arī vietā, kur viņi dzīvo, šo izrādi nerāda.”

Šajās dienās filma jau ir pabeigta un gaida pasaules pirmizrādi 6. decembrī, kad jau mūsu, skatītāju, ziņā būs spriest, vai tik milzīgus skatuves iestudējumus ar zelta putekļu vieglumu ir iespējams pārcelt uz sudraba ekrāniem.

Uz augšu