/nginx/o/2018/09/02/11370934t1h15f9.jpg)
Vēlaties iegādāties auto, bet pašlaik vēl nepietiek naudas kārotajam pirkumam? Protams, var jau kādu laiku paciesties bez sava auto un krāt naudiņu, līdz nepieciešamā summa ir sakrāta, bet iespējams arī cits risinājums — auto iegāde, izmantojot banku un līzinga kompāniju piedāvātos pakalpojumus.
Ja ir stabili ikmēneša ienākumi, kārotā auto iegādei iespējams izvēlēties kādu no piedāvātajiem finansēšanas veidiem, tādiem kā kredīts vai līzings, tādējādi samaksājot naudu par automašīnu ilgākā laika periodā, nevis uzreiz. Atšķirība starp kredītu un līzingu ir tā, ka kredīta gadījumā automašīna būs Jūsu īpašums, taču tā būs ieķīlāta par labu finansētājam (bankai) līdz kredīta atmaksas beigām, savukārt līzinga gadījumā automašīnu varēsiet lietot, tomēr līdz līzinga nomaksas termiņa beigām tās īpašnieks būs līzinga devējs.
Rodas jautājums, kurš no šiem finansējuma veidiem ir izdevīgāks automašīnas iegādei? Ja salīdzinām kopējās izmaksas, ņemot vērā gan tirgū pastāvošās procentu likmes un ar to saistītos maksājumus, gan arī noformēšanas izmaksas, tad tās kredīta un līzinga gadījumā būs aptuveni vienādas. Par finansējuma saņemšanu un noformēšanu jāmaksā vidēji 0,5–1,5% no finansētā apjoma, savukārt vidējās kredītu un līzinga likmes automašīnu iegādei atkarībā no valūtas ir 6%–12% gadā (latos likmes ir augstākas, savukārt valūtās — ASV dolāros un eiro — tās ir zemākas).
Automašīnas iegādei uz līzinga tomēr ir dažas priekšrocības salīdzinājumā ar kredītu pret automašīnas ķīlu. Viena no priekšrocībām ir tā, ka laika patēriņš visu nepieciešamo formalitāšu kārtošanai, izvēloties līzingu, būs mazāks. Noformēt līzingu iespējams pat vienas dienas laikā un jau nākamajā dienā braukt ar izvēlēto auto, savukārt kredīta saņemšanai un noformēšanai vajadzīgas vairākas dienas. Tāpat jāuzsver, ka līzinga gadījumā pirmā iemaksa parasti ir mazāka nekā kredīta gadījumā.
Gan komercbankas, gan līzinga kompānijas piešķir finansējumu klientiem galvenokārt jaunu vai mazlietotu automašīnu iegādei. Bankas un līzinga kompānijas parasti izvairās no finansējumu piešķiršanas klientiem, kas vēlas iegādāties vairāk nekā 10 gadus vecas automašīnas, jo šajā gadījumā ir lielāks risks. Aplūkojot Latvijas banku un līzinga kompāniju piedāvājumus, vairumā gadījumu redzams nosacījums, ka automašīnai kredīta vai līzinga perioda beigās jābūt ne vecākai kā 10 gadi. Savukārt automašīnas iegādei ņemtā kredīta vai līzinga maksimālais atmaksas termiņš bankās un līzinga kompānijās ir 5 gadi. Tādējādi, ja vēlaties ņemt automašīnu līzingā ar atmaksas termiņu 5 gadi, pašlaik tā nedrīkst būt vecāka par 5 gadiem.
Protams, ka atkarībā no auto vecuma atšķirīgas ir arī pirmās iemaksas un procentu likmes lielums. Jo jaunāka automašīna, jo mazāka būs pirmā iemaksa un procentu likme. Jaunai automašīnai kā pirmā iemaksa tiek prasīta 10% no automašīnas vērtības, savukārt lietotai pirmā iemaksa var sasniegt pat 30%–40% no auto cenas. Turklāt, ja esat nolēmis iegādāties auto uz līzinga, tad būtu ieteicams izvērtēt vairāku līzinga devēju piedāvātos nosacījumus konkrētajai automašīnai. Turklāt nepieciešams noskaidrot līzinga kopējās izmaksas un ikmēneša maksājumu, jo dažas līzinga kompānijas papildus procentiem iekasē arī apkalpošanas maksas, kas būtiski sadārdzina automašīnas iegādi.