Šodienas redaktors:
Artūrs Guds
Iesūti ziņu!

Zāļu tējas jādzer ne tikai slimībā.

Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Katrai zālītei ir savs vākšanas laiks, bet tās, kuras zied ap Jāņiem, vislielāko enerģijas lādiņu satur tieši vasaras saulgriežos. Var doties uz zāļu tirdziņiem, var brist pļavā un tējzālītes salasīt pašu rokām.

Neizmest bērzu meijas

«Pašlaik tiešām var vākt visu, kas zied, piemēram, tīruma vijolītes (vielmaiņas uzlabošanai, klepum, notievēšanai). Plūcama arī baltā panātre, kas ir dabiska antibiotika, nātres (asins sastāva uzlabošanai), kliņģerītes, kumelītes un citi augi,» par bagātīgo, patlaban vācamo tējas augu klāstu «Bauskas Dzīvei» stāstīja ārstniecības augu audzētāja un zinātāja valmieriete Zeltīte Kaviere. Sezonā viņa izaudzē un savāc vairāk nekā 2,5 tonnas ārstniecības zāļu, kuras pati arī jauc tējās un realizē. Viņas saimniecībā kuplo 56 nosaukumu zālītes.

Z. Kaviere iesaka neizmest ugunskurā Jāņudienas bērzu un ozolu meijas. «Bērza lapas jānobrauka un jāizžāvē. Tās derīgas vielmaiņas uzlabošanai. Nepaslinkojiet, aizejiet līdz mežmalai un salasiet meža zemenītes ar ogām un lapiņām. Tā ir lieliska tēja liekā svara samazināšanai,» skaidroja valmieriete.

Parasti tējas auga visvērtīgākās vielas uzkrājas kādā no auga daļām – saknēs, ziedos, lapās. Ir augi, kuriem vērtīgas visas tā daļas, piemēram, kumelītes.

Stiprina imunitāti

Zālīšu novārījums dzerams ne tikai tad, kad kāda kaite piemeklējusi, bet arī tad, kad esam veseli, – imunitātes stiprināšanai. No dienā nepieciešamā pusotra litra šķidruma trešdaļa var būt zāļu tējas.

«Daba un cilvēks ir vienoti. Vislabāk mūsu veselību stiprina tējas, kas augušas pašu māju tuvumā, tā mēs uzņemam pozitīvu enerģiju no zemes. Nedrīkst ilgstoši dzert vienu un to pašu zāļu tēju. Droši pamīšus lietojiet liepziedus, piparmētras, asinszāles. Rītu sāciet ar glāzi kumelīšu tējas tukšā dūšā,» iesaka ārste Lidija Altberga.

Gan eļļas, gan ziedes

Arī uz slimas ķermeņa vietas var likt svaigi saberztu augu, kas ietīts marlē. No ārstniecības zālītēm gatavo arī zāļu maisiņus. Karsētus ārstniecības augus ieliek linu maisiņā un uz slimās vietas patur 30 minūtes. Gatavo zāļu ziedes, eļļas, kompreses, sulas un macerātus. Tie ir ārstniecības augu nostādinājumi (6 –10 stundas) aukstā ūdenī.

***

Ticējums

Ja tējas glāzē burbulīši virsū, tad tējas dzērējam būs daudz naudas.

***

Zeltītes Kavieres padomi

Savāktos ārstniecības augus nedrīkst turēt celofāna maisiņā līdz brīdim, kad atgriezīsities mājās no zaļumiem.

Ir maz tādu zāļu, kas derīgas tikai vienu gadu. Ārstniecības augi savu dziedinošo spēku lielākoties glabā trīs gadus.

Augus, sasietus buntītēs, ieteicams žāvēt ēnā un caurvējā, kā to darīja sensenos laikos.

Īsta skaistuma zālīte ir rudzupuķe, tā izlīdzina grumbas un attīra poras.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu