O, 27.09.2022.

Cilvēktirdzniecības skandāls: Baznīca sola sadarboties ar izmeklētājiem

TVNET/LETA
Cilvēktirdzniecības skandāls: Baznīca sola sadarboties ar izmeklētājiem
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 9
Foto: Reuters/ScanPix

​Latvijas Romas Katoļu baznīca nosoda jebkāda veida vardarbību, jo īpaši pret vāju un neaizsargātu cilvēku, komentējot informāciju par lietu, kurā par bezpalīdzības stāvoklī esoša vīrieša seksuālu izmantošanu aizturētas trīs personas, tostarp šīs konfesijas pārstāvis, aģentūrai LETA norādīja baznīcā.

Informāciju par priestera aizturēšanu baznīca nodēvējusi par satraucošu ziņu. Baznīca uzsvēra, ka tā paļaujas uz profesionālu Valsts policijas un tiesu sistēmas darbu un cer, ka tās pārstāvji rūpīgi un godprātīgi veiks lietas izmeklēšanu.

Baznīca ir gatava nepieciešamības gadījumā sadarboties izmeklēšanas procesā.

Baznīca nosoda jebkāda veida vardarbību, jo īpaši pret vāju un neaizsargātu cilvēku. Katra upura ciešanas ir ļaunums, kas prasa taisnīgu tiesu, t.i., vainīgā saukšanu pie atbildības, kā arī atbilstošas palīdzības sniegšanu upuriem, pauda baznīcā.

Baznīcā gan uzsvēra, ka tās rīcībā nav informācijas par lietas apstākļiem. Tāpat baznīcā norādīja, ka saskaņā ar kriminālprocesā iekļauto nevainīguma prezumpcijas principu neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina nav konstatēta ar tiesas spriedumu.

Tādēļ baznīca lūdz ar cieņu izturēties pret aizturēto, kamēr viņa vaina nav pierādīta. 

Kā ziņots, Valsts policija aizdomās par bezpalīdzības stāvoklī esoša vīrieša seksuālu izmantošanu aizturējusi trīs personas, tostarp kādas garīgās konfesijas pārstāvi, aģentūru LETA informēja policijā.

Augustā Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļa saņēma informāciju no kādas nevalstiskās organizācijas, par to, ka vairāki vīrieši, iespējams, seksuāli izmantojuši bezpalīdzības stāvoklī esošu pilngadīgu vīrieti ar garīgās attīstības traucējumiem.

Izmeklētāji 29.augustā Rīgā un Rēzeknē kopumā aizturēja trīs personas - 1945.gadā, 1955.gadā un 1958.gadā dzimušus vīriešus.

No tiem viens ir kāds garīgās konfesijas pārstāvis, otrs ir bezdarbnieks, bet trešais strādājoša persona.

Tāpat likumsargi veica divas kratīšanas Rīgā un Rēzeknē, izņemot dažādus video un foto failus, lai pārbaudītu, vai tajos ir saskatāmas kādas noziedzīgas darbības.

Ņemot vērā, ka cietusī persona tikusi seksuāli izmantota, esot bezpalīdzības stāvoklī, sākts kriminālprocess par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās.

Par to Krimināllikumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku no trim līdz 12 gadiem.

Tāpat kriminālprocess ierosināts pēc Krimināllikuma panta par seksuālu vardarbību, ja to izdarījusi personu grupa, izmantojot cietušā bezpalīdzības stāvokli. Par to personas var tikt sodītas ar mūža ieslodzījumu vai ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 20 gadiem.

Diviem vīriešiem, 1945.gadā un 1955.gadā dzimušajiem, tiesa piemērojusi apcietinājumu, savukārt 1958.gadā dzimušajam vīrietim piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Saskaņā ar neoficiālu informāciju, vecākais no aizturētās trijotnes ir priesteris Pāvels Zeiļa. Latvijas Romas Katoļu baznīcas interneta vietnē "katolis.lv" pieejamā informācija liecina, ka Zeiļa ir Rēzeknes Sāpju Dievmātes, Dukstigala un Prezmas draudzes prāvests, kā arī Mariāņu kongregācijas Latvijas vikariāta priekšnieks, Rēzeknes dekanāta dekāns.

Tāpat publiski pieejama informācija liecina, ka 2005.gadā Zeiļam piešķirts Rēzeknes goda pilsoņa statuss.

Policija informēja, ka aizdomās turētie iepriekš nav nonākuši policijas redzeslokā.

Cietušajam vīrietim ir sniegta palīdzība un šobrīd tiek nodrošināts valsts apmaksāts rehabilitācijas kurss.

Šī nav pirmā reize, kad par dzimumnoziegumiem pret nepilngadīgajiem aizturēts kāds reliģiskās konfesijas pārstāvis. Pirms vairākiem gadiem policija par šādiem noziegumiem aizturēja luterāņu mācītāju Agri Pāvilu Lēvaldu. Lietā bija apsūdzēts arī bijušais Bērnu slimnīcas apsargs. Lēvalds tika atzīts par vainīgu pēc viņam inkriminētajiem pantiem, bet vēlāk tiesvedība pret viņu izbeigta, jo viņš ir miris.

Lēvalds, pēc paša teiktā, neesot "pat roku piedūris" bērniem, kuri kriminālprocesā atzīti par cietušajiem. Sākotnējo informāciju par iespējamu bērnu seksuālu izmantošanu policija saņēma 2009.gada oktobrī no kāda Latvijas bērnunama, kura darbiniekiem bija radušās aizdomas, ka viens no audzēkņiem ticis seksuāli izmantots.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu