Pk, 9.06.2023.

Kā trešdien noritējušas valdības veidošanas sarunas?

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3
"Attīstībai/Par" un partiju apvienības "Jaunā Vienotība" pārstāvju tikšanās
"Attīstībai/Par" un partiju apvienības "Jaunā Vienotība" pārstāvju tikšanās Foto: Evija Trifanova/LETA

Apvienība "Attīstībai/Par!" (AP) un Jaunā konservatīvā partija (JKP) trešdien pēc divpusējās tikšanās uzsvēra nepieciešamību strādāt pie valdības veicamo darbu saraksta.

AP politiķis Juris Pūce pēc partiju tikšanās žurnālistiem sacīja, ka abi politiskie spēki ir līdzīgos uzskatos par fāzi, kurā ir sarunas par valdības izveidi un to, kas būtu jādara. Proti, ir jāstrādā pie kopīgas valdības darbu programmas un prioritātēm, norādīja Pūce.

AP un JKP esot diezgan daudz kopīgā, bet ir arī jautājumi, kur nepieciešamas padziļinātas diskusijas, tāpēc tikšot meklēts formāts, kurā turpināt konsultācijas.

JKP vadītājs Jānis Bordāns arī teica, ka pašlaik politiķi sarunās nonākuši pie punkta, kurā sāk runāt par konkrētiem darbiem, kas būtu ierakstāmi valdības deklarācijā.

JKP un AP gan esot atšķirīga pieeja, jo JKP mudinājusi šo sarunu uzticēt ekspertiem par katru nozari, cilvēkiem, kuriem būtu jāpilda konkrēta programma.

AP iesniedza JKP arī dokumentu, kurā uzskaitīti valdībai būtiskie darbi. Pūce norādīja, ka tuvākajās dienās šo dokumentu publiskot neplāno, bet tas tikšot izdarīts vēlāk. Bordāns sacīja, ka pagaidām nevar komentēt šo dokumentu, bet vairākos jautājumos tajā neesot konkrētības.

Bordāns apliecināja, ka JKP joprojām uztur sarkano līniju pret sadarbību ar Zaļo un zemnieku savienību (ZZS), bet AP rīt plāno tikties ar šo politisko spēku. Pūce atkārtoti pauda, ka pašlaik nevajadzētu veidot jaunas robežas sarunām ar politiskajiem spēkiem.

Pūce norādīja, ka jaunajā Saeimas sasaukumā strādās politiskie spēki ar ideoloģiskām atšķirībām. Viņš kā piemēru minēja nacionālo apvienību "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK - AP ar šo partiju atsevišķos jautājumos ir ideoloģiskas atšķirības, tāpēc, jau veidojot valdību, būtu svarīgi to izrunāt. Ir jāgūst skaidrība, kā partneri plāno rīkoties, vai ir iespējams kompromiss, klāstīja Pūce.

"Ja mēs to neizrunājam, tad valdība tiek būvēta uz tāda pamata, kur var parādīties plaisas," uzsvēra politiķis, piebilstot, ka Saeimā ievēlētas amatpersonas ir atbildīgas par rīcībspējīgas valdības izveidi.

Taujāts, cik ilgi partijām vēl būtu jārunā par darbiem, līdz vienotos vismaz par koalīcijas modeli, Pūce atbildēja, ka sarunas turpinās tik ilgi, cik vajadzēs.

Runājot par AP noraidījumu JKP izteiktajām piedāvājumam, Bordāns norādīja, ka "nesadzirdēja "nē"", jo sarunas notiekot kā plānots - par veicamajiem darbiem. Pūce gan piebilda, ka jautājums par amatiem nav vietā, kamēr nav vienošanās par darbu sarakstu.

Kā ziņots, pašlaik notiek partiju divpusējās tikšanās, lai diskutētu par topošās valdības izveidi. Pašlaik iniciatīvu uzņēmušies trīs politiskie spēki - AP, JKP un "KPV LV".

VL-TB/LNNK pavēstījusi medijiem, ka ir sniegusi atbildi par JKP piedāvājumu topošās valdības modelim. Tajā VL-TB/LNNK uzsver, ka iestājas par iespējami plašu latvisko spēku valdību.

"Diemžēl šobrīd partijām par to nav izdevies vienoties. Lai virzītos tālāk, nacionālā apvienība aicina Valsts prezidentu tikties ar politiskajiem spēkiem un izvirzīt premjerministra kandidātu, vadoties pēc prezidenta iepriekš paustajiem uzstādījumiem un kandidāta spējas apvienot iespējami lielāku latvisko spēku koalīciju," norāda VL-TB/LNNK.

Partija arī nosauc VL-TB/LNNK prioritātes, kuras būtu jāņem vērā jaunajai valdībai, - apņemšanās Latvijai kļūt par ģimenēm draudzīgāko valsti, latviešu valodas lomas stiprināšana un atbildīga imigrācijas politika.

VL-TB/LNNK saka, ka ir gatava sadarboties un turpināt tālākas sarunas ar visiem trim jaunajiem politiskajiem spēkiem, kas uzņēmušies iniciatīvu valdības veidošanas sarunās.

Šodien nacionālā apvienība tikās ar politisko spēku "Attīstībai/Par!"; sarunās sīkāk tika apspriesti jautājumi par reģionālo reformu, enerģētiku, klimata pārmaiņām un demogrāfiju, žurnālistiem sacīja AP līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce.

Pūce sarunu vērtēja kā ļoti labu, pozitīvi novērtējot, ka arī nacionālā apvienība profesionāli sagatavojusi savu pozīciju. Reizē ir arī jautājumi, par kuriem viedokļi ir atšķirīgi un par kuriem sarunas ir jāturpina, piebilda politiķis.

VL-TB/LNNK priekšsēdētājs Raivis Dzintars norādīja, ka līdzīgi vērtē notikušās sarunas, no kurām 99% bija veltīti programmas saskaņošanai. Viņš norādīja, ka svarīgi secināt, vai jautājumos, kur ir uzskatu atšķirības, tās ir satura un kur vairāk formas dēļ. Šķetinot sīkāk, bieži tiek secināts, ka problēma ir par formas jautājumiem, savukārt pēc satura viedokļi sakrīt, pauda politiķis.

Tāpat šodien apspriesta pašreizējā situācija ar valdības veidošanas procesu, piebilda Dzintars.

Komentējot šodien notikušās AP trīs tikšanās ar partijām, arī ar partiju apvienību "Jaunā Vienotība" un Jauno konservatīvo partiju, Pūce norādīja, ka tikšanās laikā AP piedāvātais darbu plāns vairāk ticis papildināts, nekā svītrots.

Ceturtdien un piektdien politiskajiem spēkiem sāksies konsultācijas ar Valsts prezidentu.

Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 3

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu