Mejas "Brexit" vienošanās rada politisko krīzi Lielbritānijā
Atkāpies britu "Brexit" ministrs

Lielbritānijas premjerministre Terēze Meja FOTO: EPA/Scanpix

Lielbritānijā kabineta locekļi pēc vētrainām piecas stundas ilgām diskusijām apstiprināja premjerministres Terēzas Mejas saskaņoto "Brexit" vienošanos par noteikumiem, kas būs spēkā pēc valsts izstāšanās no Eiropas Savienības (ES). Projektu vēl jāapstiprina parlamentam, taču gan Lielbritānijas, gan ES pusē vērojama neapmierinātība. Par atkāpšanos paziņojuši četri ministri, tai skaitā britu "Brexit" ministrs Dominiks Rābs, ziņo BBC.

(Papildināta ziņa.)

"Es nespēju saskaņot piedāvātās vienošanās nosacījumus ar solījumiem valstij mūsu programmā," tviterī publicētajā demisijas rakstā uzsvēris Rābs. "Uzskatu, ka Ziemeļīrijai piedāvātais regulējuma režīms rada ļoti reālus draudus Apvienotās Karalistes nedalāmībai."

Par savu atkāpšanos paziņojis arī Ziemeļīrijas lietu ministrijas valsts ministrs Šailešs Vara, nodarbinātības un pensiju ministre Estere Makveja, kā arī "Brexit" valsts ministre Sjūelena Breivermena.

Ministru atkāpšanās jau metusi šaubu ēnu gan pār panāktās "Brexit" vienošanās, gan pār Mejas valdības dzīvotspēju.

Kabineta lēmums nebija vienbalsīgs. Kā norāda raidorganizācija SKY, apmēram desmit kabineta locekļi tikšanās laikā esot izteikuši iebildumus. Jūlijā Mejas valdībai publicētais ziņojums par "Brexit" izraisīja šķelšanos britu politiskajās aprindās un noveda pie vairāku augsta ranga politiķu aiziešanas no amatiem. Uz SKY žurnālistes Betas Rigbijas jautājumu, vai noskaņojums kabinetā ir salīdzināms ar to, kāds valdīja pēc jūlija ziņojuma, informācijas avots kabinetā atbildējis: "Tas ir sliktāks, daudz, daudz sliktāks."

Eiropadomes prezidents Donalds Tusks ceturtdien sacīja, ka joprojām "Brexit" uzskata par situāciju, kurā abas puses būs zaudētājas, norāda raidorganizācija BBC.

"Lai arī cik ļoti skumji man būs redzēt jūs aizejam, es darīšu visu iespējamo, lai šīs atvadas padarītu iespējami mazāk sāpīgas gan jums, gan mums," sacīja Tusks.

GALERIJA: Pret Brexit vērsta demonstrācija Londonā 

Ja "nenotiks nekas ārkārtējs", 25.novembrī notiks "Brexit" veltīts ārkārtas ES samits, lai "pabeigtu un formalizētu" vienošanos par Lielbritānijas izstāšanos no ES.

Apvienotās Karalistes parlamenta loceklis un Ziemeļīrijas lietu ministrijas valsts ministrs Šailešs Vara ir pirmais cilvēks, kas vienošanās dēļ atkāpies. Pagaidām nav zināms, vai viņa piemēram sekos vēl citi politiķi.

Kā ziņo raidorganizācija BBC, ceturtdien atkāpās Lielbritānijas "Brexit" ministrs Dominiks Rābs, sakot, ka nevarot atbalstīt "Brexit" vienošanās noteikumus.

Ceturtdien Meja stāsies parlamenta augšpalātas priekšā. Gaidāms, ka tā būs ilga un sarežģīta tikšanās, jo deputāti varēs premjerministrei uzdot jautājumus un izteikt savus komentārus par vienošanos.

"Mūsu priekšā bija skaidra izvēle: šī vienošanās, kas seko referenduma balsojumam un atdod mums kontroli pār mūsu naudu, likumiem un robežām, izbeidz brīvu pārvietošanos, aizsargā darbus, drošību un mūsu savienību; aiziešana bez vienošanās; vai arī tas, ka "Brexit" nenotiks vispār," trešdien sacīja Meja.

Vienošanās iezīmē, kādas varētu izskatīties Apvienotās Karalistes un ES attiecības pēc "Brexit". Tajā iekļauta apņemšanās sargāt ES pilsoņu tiesības Apvienotajā Karalistē, kā arī britu tiesības ES, lai tie varētu turpināt dzīvot, studēt un strādāt.

Plānots 21 mēnesi ilgs pārejas periods, kā arī "šķiršanās rēķins" jeb Apvienotās Karalistes atlikušās finansiālās saistības pret ES 39 miljardu mārciņu (44 miljardu eiro) apmērā.

Viens no strīdīgākajiem jautājumiem "Brexit" sarunās bija par robežkontroli uz Īrijas un Ziemeļīrijas robežas. Vienošanās paredz pagaidu risinājumu, lai izvairītos no stingrās robežas atjaunošanas starp Īriju un Ziemeļīriju gadījumā, ja pēc 21 mēnesi ilgā pārejas perioda, kas sekos pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES, vēl nebūs noslēgts jauns brīvās tirdzniecības līgums.

Ziemeļīrija turpinās pildīt visas ES kopējā tirgus normas, kas regulē preču, tostarp arī lauksaimniecības ražojumu, pārvadājumus. Vienlaikus vienošanās paredz, ka Ziemeļīrija saglabās neierobežotu piekļuvi pārējās Apvienotās Karalistes tirgum.

Vienošanās 25.novembrī tiks nodota izvērtēšanai ES, savukārt decembrī gaidāms Apvienotās Karalistes parlamenta balsojums. Ja parlaments to apstiprinās, būs nepieciešams vēl arī Eiropas Parlamenta un Eiropadomes apstiprinājums, pēc kā Apvienotā Karaliste varēs 2019.gada marta beigās izstāties no ES kā plānots. Taču, ja Apvienotās Karalistes parlaments neapstiprinās vienošanos, valdībai tiks dota 21 diena jauna plāna sagatavošanai. 

Uz augšu
Back