Laikraksts: Tramps privātās sarunās iestājies par izstāšanos no NATO

TVNET/LETA
Laikraksts: Tramps privātās sarunās iestājies par izstāšanos no NATO
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Donalds Tramps
Donalds Tramps Foto: Reuters/ScanPix

Vairākas augsta ranga ASV amatpersonas laikrakstam "The New York Times" atzinušas, ka Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps 2018.gada gaitā privātās sarunās vairākkārt sacījis, ka vēlas, lai ASV izstājas no NATO.

Pašreizējās un bijušās amatpersonas, kas aliansi atbalsta, paudušas bažas, ka Tramps pie šiem draudiem varētu atgriezties, ņemot vērā, ka sabiedroto militārie izdevumi joprojām neatbilst Trampa noteiktajiem mērķiem, norāda laikraksts.

Ap vasarā notikušā NATO samita laiku Tramps atzinis savām nacionālās drošības amatpersonām, ka neredzot jēgu šai militārajai aliansei, kas, kā skaidrojis Tramps, izsūc ASV resursus.

Tolaik Trampa nacionālās drošības komanda, arī aizsardzības ministrs Džims Matiss un nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons, pūlējušies ASV stratēģiju noturēt līdzšinējā kursā, neko neminot par izstāšanos, kas ievērojami samazinātu Vašingtonas ietekmi Eiropā un varētu uz vairākām desmitgadēm iedrošināt Krieviju.

Tagad Trampa vairākkārt paustās vēlmes par aiziešanu no NATO rada jaunu satraukumu nacionālās drošības amatpersonās, vairojoties bažām par Trampa centieniem pat no saviem tuvākajiem palīgiem turēt noslēpumā viņa un Krievijas prezidenta Vladimira Putina sarunu saturu.

Izstājoties no alianses, "tiktu iznīcināts vairāk nekā 70 gadu smags darbs, ko veikušas vairākas administrācijas, republikāņu un demokrātu, lai radītu, iespējams, visspēcīgāko un vērtīgāko aliansi vēsturē", intervijā sacīja Baraka Obamas administrācijas aizsardzības ministra vietniece Mišele Flurnoja.

"Un tie būtu vislielākie panākumi, par kādiem Vladimirs Putins vien varētu sapņot."

ASV izstāšanās no NATO būtu "episku proporciju ģeopolitiska kļūda", brīdināja bijušais NATO sabiedroto augstākais komandieris Džeimss Stavridis.

"Pat diskusijas vien par NATO pamešanas ideju, nerunājot par pašu aiziešanu, Putinam būtu gadsimta dāvana," viņš piebilda.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais