P, 28.11.2022.

No Inčukalna Dienvidu dīķa izsmeltas vairāk nekā 9800 tonnu sērskābā gudrona

TVNET/LETA
No Inčukalna Dienvidu dīķa izsmeltas vairāk nekā 9800 tonnu sērskābā gudrona
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments
Inčukalna sērskābā gudrona dīķu teritorija.
Inčukalna sērskābā gudrona dīķu teritorija. Foto: Edijs Pālens/LETA

Pilnsabiedrība "Inčukalns Eko" kopš pagājušajā gada februāra, kad tika sākti darbi, no Inčukalna Dienvidu dīķa ar ekskavatoriem ir izsmēlusi un sekundārajā kurināmajā pārstrādājusi vairāk nekā 9800 tonnu sērskābā gudrona,  informēja "Inčukalns Eko" sabiedrisko attiecību konsultants Kaspars Līcītis.

Viņš pastāstīja, ka izsmeltā sērskābā gudrona apmērs ir lielāks nekā plānots. Vispirms to ar ekskavatoriem izsmēla no dīķa, bet pēc tam šim mērķim speciāli izbūvētā novietnē to neitralizēja, sajaucot ar neitralizācijas piedevām. Pēc neitralizācijas tika sagatavots sekundārais kurināmais, samaisot neitralizētā gudrona masu ar koka skaidām un sasmalcinātu šķeldu. Sagatavotais kurināmais tika pārvests uz "Cemex" rūpnīcu Brocēnos, lai to izmantotu cementa ražošanai.

Līcītis pauda, ka kopumā uz "Cemex" ir izvests sekundārais kurināmais vairāk nekā 10 500 tonnu apmērā, no kurām sadedzinātas vairāk nekā 6700 tonnas.

GALERIJA: Title: Inčukalna sērskābā gudrona dīķu teritorija

Sanācijā neitralizētas gudrona emulsijas, kas izvestas uz "Eko Osta" piesārņoto ūdeņu attīrīšanas iekārtām tālākai utilizācijai. Tāpat norisinās nepārtraukts virszemes, pazemes ūdeņu un gaisa monitorings. Uz vietas objektā patstāvīgi tiek veikta arī sekundārā kurināmā kvalitātes kontrole, lai sagatavotais kurināmais materiāls atbilstu "Cemex" kvalitātes prasībām.

"Projekta sākuma fāzē esam veikuši rūpīgu izvēlēto sanācijas metožu testēšanu un aprobēšanu, izmantojot vietēja mēroga izmēģinājumus, laboratoriskos pētījumus un citas metodes. Šie preventīvie pasākumi ļāvuši iegūt precīzu informāciju veiksmīgai projekta īstenošanai - tas nozīmē, ka mums izdevies optimāli saplānot sanācijas jaudu, piedevu apjomu un citus resursus," uzsvēra pilnsabiedrības "Inčukalns Eko" projekta vadītājs Māris Kalniņš.

Viņš piebilda, ka līdzīgi darbi norisinās arī Inčukalna Ziemeļu dīķī. Patlaban ir veikta smilts un gudrona maisījuma ekskavācija un nogāde pie operatora tālākai apstrādei un utilizācijai vairāk nekā 2000 kubikmetru apmērā, kā arī noslēgusies piesārņoto pazemes ūdeņu sanācijas sistēmas izveide. 2018. gada nogalē tika sākta piesārņoto pazemes ūdeņu atsūknēšana un attīrīšana ar speciālām attīrīšanas iekārtām. Šobrīd izsūknēti vairāk nekā 7000 kubikmetru ar ķīmiskajām vielām piesārņoto ūdeņu. Tāpat kā Dienvidu dīķī, arī Ziemeļu dīķī norisinās nepārtraukts virszemes, pazemes ūdeņu un gaisa monitorings.

Kā ziņots, Valsts vides dienests (VVD) pērn gada februāra sākumā oficiāli noslēdza 26,6 miljonu eiro līgumu ar pilnsabiedrību "Inčukalns Eko" par Inčukalna gudrona dīķu sanācijas sākšanu. Savukārt sanācijas inženiertehnisko uzraudzību par 1,23 miljoniem eiro bez pievienotās vērtības nodokļa veiks uzņēmums SIA "Geo Consultants".

Paredzēts, ka līdz 2023.gada nogalei kopējā atjaunotās zemes platība būs 2,5 hektāri. Specifiskā atbalsta īstenošanai plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir līdz 29 257 750 eiro, tai skaitā Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) finansējums - 24 869 088 eiro un valsts budžeta finansējums līdz 4 388 662 eiro. No 29,2 miljonu eiro kopsummas pilnsabiedrībai par veiktajiem darbiem paredzēts izmaksāt 26,6 miljonus eiro. Atlikušie 2,6 miljoni eiro izmantoti projekta izstrādei, kā arī daļa no tiem tiks izmantoti pilnsabiedrības darbu uzraudzībai, teritorijas vides monitoringam un citiem darbiem.

Pēc visiem dīķu attīrīšanas darbiem 2021.gadā tos plānots aizbērt un apklāt ar melnzemi, savukārt pēcāk vēl divu gadu garumā tiks veikts teritorijas monitorings.

Tāpat ziņots, ka, rodoties nesaskaņām starp VVD un iepriekšējo darba izpildītāju "Skonto būve", tika apdraudēta Inčukalna gudrona dīķu sanācijas projekta īstenošana. Uzņēmums paziņoja, ka par pašreizējiem līdzekļiem darbu pabeigt nav iespējams, savukārt VVD atteicās piešķirt papildu līdzekļus. Tā vietā VVD lauza līgumu ar darbu izpildītāju un lika pamest projekta īstenošanas vietu.

Pēc tam, kad VVD lauza līgumu ar "Skonto būvi", uzņēmums vērsās tiesā, pieprasot zaudējumu atlīdzību 7,6 miljonu eiro apmērā - par 2015. gadā veikto darbu. Tikmēr 2016.gada nogalē pret "Skonto būvi" tika iesniegta pretprasība, kurai pērn tapa prasības papildinājums, ar kuru VVD pieprasa no uzņēmuma 13 miljonus eiro.

Sākotnējais Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanācijas pabeigšanas termiņš bija 2015.gada nogale.

Pilnsabiedrība Inčukalns Eko dibināta 2016.gadā, un tās dalībnieki ir AS "VentEko", SIA "Eko Osta", un AS "BAO".

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu