Somijā svētdien notiks parlamenta vēlēšanas

Polārblāzma Somijā.

FOTO: Reuters / Scanpix

Somijā svētdien notiks parlamenta vēlēšanas, kurās pirmo reizi pēdējo 20 gadu laikā uzvarēt varētu sociāldemokrāti (SDP).

Anti Rinnes vadītie sociāldemokrāti, kas plāno palielināt nodokļus, lai uzturētu dāsno labklājības valsti, jau gandrīz gadu aptaujās atradušies vadībā, jo daudzi somi ir nobažījušies par sabiedrisko pakalpojumu un labklājības valsts nākotni, strauji pieaugot pensionāru proporcionālajam skaitam.

"Mums jāstiprina mūsu labklājības sabiedrība, un tam nepieciešama nauda," intervijā aģentūrai "Reuters" norādījis Rinne, kas savu politisko karjeru iesācis kā arodbiedrību funkcionārs.

Viņš uzskata, ka nodokļu paaugstināšana ļaus cīnīties arī ar pieaugošo nevienlīdzību Somijas sabiedrībā.

Pēdējā reize, kad SDP uzvarēja vēlēšanās bija 1999.gadā, lai gan vairākas reizes partija kā jaunākie koalīcijas partneri bijusi pārstāvēta dažādās citu partiju vadītajās valdībās.

Saskaņā ar ceturtdien publiskotajiem aptaujas rezultātiem, par SPD gatavojas balsot 19% somu, un tas nozīmē, ka pat uzvaras gadījumā sociāldemokrātiem būs jāmeklē koalīcijas partneri.

Rinne apsūdz līdzšinējo centriski labējo valdību, ka tās politika novedusi pie mazāk priviliģētāko grupu - pensionāru, ģimeņu, kurās ir bērni, studentu un bezdarbnieku - ienākumu samazināšanās.

Līdzšinējais premjerministrs Juha Sipile, kas pārstāv Centra partiju un nāca pie varas pēc iepriekšējām vēlēšanām 2015.gadā, par savu prioritāti bija izvirzījis valsts parāda iegrožošanu un izkļūšanu no recesijas.

Ekonomikas izaugsme atsākās jau 2015.gada nogalē, un pērn valdībai pirmo reizi pēdējās desmitgades laikā izdevās valsts parādu samazināt.

Taču nācās īstenot skarbus taupības pasākumus, lai samazinātu valsts izdevumus, tostarp apcērpot bezdarbnieku pabalstus, iesaldējot pensijas un samazinot sabiedriskajā sektorā atalgojumu par darbu brīvdienās.

Tas noveda pie strauja valdības popularitātes krituma.

Rinne apgalvo, ka, paaugstinot nodokļus, iespējams papildus iekasēt 1,5 miljardus eiro.

SDP līderis nevēlas celt iedzīvotāju ienākuma nodokli, bet paaugstināt patēriņa nodokļus un nodokļus, ar kuriem tik aplikti ienākumi no kapitāla.

Rinne sola par 100 eiro paaugstināt visas pensijas, kas zemākas par 1400 eiro mēnesī. Tas varētu izmaksāt 700 miljonus, taču palīdzētu izkļūt no nabadzības "vairāk nekā 55 000 pensionāru".

Tomēr pēdējās nedēļās pirms vēlēšanām sociāldemokrātu popularitāte sākusi mazināties, kamēr atbalsts strauji pieaudzis nacionālistiskajai Somu partijai, kas apsteigusi SDP tradicionālos oponentus - konservatīvo Nacionālo koalīciju - un ierindojusies otrajā vietā.

Tomēr Rinne ir noraidījis iespēju sadarboties ar Jusi Hallaaho vadīto Somu partiju, un tāpēc sociāldemokrātiem valdības izveidošanai būs jāiesaistās koalīcijā vismaz ar vienu no centriski labējām partijām.

Tomēr valdības veidošanas varētu būt smagas, jo, piemēram, nacionālās koalīcijas līderis un līdzšinējais finanšu ministrs Peteri Orpo SDP ieceres nosaucis par "bezatbildīgām".

Uz augšu