Kas jāzina, pērkot jaunu auto līzingā jeb ko noklusē reklāmas

FOTO: Pixabay

Bieži dzirdami reklāmas saukļi, kuros pilnīgi jaunu auto tiek piedāvāts iegādāties par neticami zemu ikmēneša līzinga maksājumu. Kā tas iespējams un vai šie piedāvājumi neslēpj kādus zemūdens akmeņus, skaidro Swedbank Privātpersonu auto finansēšanas atbalsta nodaļas vadītājs Kaspars Sausais.

Piedāvājums iegādāties automašīnu, piemēram, par nepilniem 200 eiro mēnesī nozīmē, ka pircējam automašīna tiek piedāvāta operatīvajā līzingā.

Tā pēc būtības ir ilgtermiņa noma, kas nozīmē - klients ar izvēlēto transportlīdzekli brauc noteiktu periodu. Visbiežāk auto operatīvajā līzingā tiek ņemts uz pieciem gadiem.

2

Beidzoties šim termiņam, auto tiek atdots atpakaļ tā pārdevējam. Te svarīgi atcerēties, ka pēc operatīvā līzinga termiņa beigām automašīnas īpašumtiesības nesaglabā līzinga klients, bet gan auto pārdevējs. Šajā gadījumā auto pārdevējs noteiks spēkrata atpakaļpirkuma vērtību.

Kas ir atpakaļpirkuma vērtība?

Tā ir summa, par kuru salons apņemas atpirkt auto pēc operatīvā līguma termiņa beigām. Pēc būtības tā ir automašīnas nākotnes aptuvenā vērtība, un katram auto šī vērtība var atšķirties. Atpirkuma vērtību pamatā nosaka auto pārdevējs. Jo lielāka šī summa, jo mazāks ikmēneša maksājums būs jāveic par vēlamo automašīnu.

Taču te der kārtīgi iepazīties ar līguma nosacījumiem, lai līguma termiņa beigās nebūtu lieku pārsteigumu, jo operatīvā līzinga līgumā būs noteikts konkrēts nobraukuma ierobežojums, kuru līguma laikā nedrīkst pārsniegt.

2

Nobraukuma ierobežojumi – kādi un kas to ietekmē?

Nobraukuma ierobežojums lielā mērā ietekmē auto atpakaļpirkuma vērtību, tāpēc – jo mazāks nobraukums, jo lielāka būs auto nākotnes vērtība, līdz ar to mazāks būs ikmēneša līzinga maksājums. Proti, jo mazāk ikdienā plānojat pārvietoties ar auto, jo potenciāli mazāks būs jūsu līzinga maksājums. Taču šeit jābūt objektīviem un apdomīgiem, aprēķinot potenciālo nobraukumu piecu gadu laikā.

Ja termiņa laikā šis noteiktais kilometru skaits tiks pārsniegts, auto pārdevējam pie auto pieņemšanas būs tiesības piestādīt soda sankcijas par katru nobraukto kilometru virs līgumā noteiktā.

2

Vidējā cena ir 17 centi par kilometru, piemēram, par 10 000 kilometru tie būs 1700 eiro. Vidējais nobraukums, kas visbiežāk tiek izvēlēts operatīvā līzinga gadījumā ir 20 līdz 25 tūkstoši gadā. Piecos gados tātad maksimālais nobraukums būtu 125 000 kilometri. Piemēram, ja jūs dzīvojat Siguldā un ikdienā mērojat darbu turp un atpakaļ uz/no Rīgas (dienā nobraucat vidēji 100 kilometrus), tad, tikai braucot uz darbu, jūs piecu gadu laikā nobrauksiet 124 000 kilometrus. Taču jārēķina, ka visdrīzāk gribēsiet kaut kur aizbraukt arī brīvdienās.

Kā notiek auto atdošana?

Beidzoties operatīvā līzinga līgumam, klientam jāvēršas pie auto pārdevēja, lai auto tiktu veikta tehniskā apskate. Tās laikā tiek noteikts, vai automobilim nav defektu, kas netiek uzskatīts par dabisko nolietojumu, piemēram, izsisti lukturi, virsbūvē pēdas pēc papildu aprīkojuma noņemšanas un citas lietas.

Ja kas tāds tiks konstatēts, tad salona pārstāvji sastādīs tāmi šo bojājumu novēršanai, un klientam tā būs jāsedz, auto atdodot.

2

Tāpēc visu operatīvā līzinga termiņu pret auto ir jāizturas saimnieciski, lai nerastos problēmas, atdodot auto atpakaļ salonam.

Uz augšu
Back