Par Somijas premjerministru ievēlēts Anti Rinne

Social Democratic leader Party Antti Rinne speaks to the media at the Finnish Broadcasting Company Yle studios in Helsinki, Finland Monday morning, April 15, 2019. Results from Finland's parliamentary election illustrated the struggle by Europe's traditional political parties to retain supporters, with the center-left Social Democratic Party winning the most votes and followed closely by a populist party that wants to temper national efforts to curb climate change. (Antti Aimo-Koivisto/Lehtikuva via AP)

FOTO: Antti Aimo-Koivisto / AP

Somijā par premjerministru ceturtdien ievēlēts sociāldemokrātu līderis Anti Rinne un jaunās valdības ministri nodevuši amatu zvērestus.

Balsojumā parlamentā Rinne tika ievēlēts premjerministra amatā ar 111 balsīm pret 74. Balsojumā nepiedalījās 14 deputāti.

"Es esmu mazliet noguris, bet laimīgs," pēc balsojuma sacīja jaunais premjers, piebilstot, ka piecu partiju koalīcija ir gatava sākt darbu.

14.aprīlī notikušajās Somijas parlamenta vēlēšanās sociāldemokrāti izcīnīja lielāko mandātu skaitu - 40 no parlamenta 200 mandātiem, par sešām vietām palielinot līdzšinējo pārstāvniecību.

Tā kā sociāldemokrātiem ir lielākā frakcija parlamentā, viņiem pirmajiem tika uzticēta iespēja izveidot valdību.

Koalīciju veido sociāldemokrāti, līdzšinējā premjerministra Juhas Sipiles pārstāvētā Centra partija, "zaļie", Kreiso alianse un Zviedru tautas partija.

Sipile atkāpās no Centra partijas vadības pēc partijas sliktā rezultāta parlamenta vēlēšanās. Sipile jaunajā valdībā nestrādās, bet turpinās darbu parlamentā kā deputāts.

Taču, neskatoties uz nepārliecinošo sniegumu vēlēšanās, Centra partijai izdevies iegūt vairākus nozīmīgus amatus, tostarp finanšu ministra un aizsardzības ministra posteņus, kurus ieņem Mika Lintile un Anti Kaikonens.

Ārlietu ministra amatu ieguvis bijušais ANO sūtnis un "zaļo" līderis Peka Hāvisto, kurš divreiz kandidējis uz prezidenta amatu un abas reizes zaudējis Sauli Nīnisto.

Parlamenta spīkera amatā ievēlēts bijušais premjerministrs Mati Vanhanens, kurš agrāk vadīja Centra partiju.

Uz augšu