Foto: Alus kausi un pudeles - kādas tās izskatījās pirms 100 gadiem

FOTO: Facebook/Rīgas Jūgendstila muzejs

No 2019. gada 14. jūnija līdz 8. augustam muzejā “Rīgas Jūgendstila centrs” norisinās izstāde “Alus kausi un trauki”. Muzejā ir apskatāmi ar Līgo svētku tradicionālo dzērienu — alu saistītie eksponāti - 19. gs. beigās ˗  20. gs. sākumā izgatavoti un lietoti alus kausi, kā arī alus pudeles, glāzes un mucas, kastes. Līdz ar alus kausiem un pudelēm, šeit ir apskatāmas arī pastkartes un afišas no sendienu Līgo svētkiem un zaļumballēm. Izstāde veidota sadarbībā ar kolekcionāriem Viktoriju Raņķevicu un Artūru Altbergu.

Miestiņa cienītājiem izstādē ir iespēja ielūkoties vēsturē un apskatīt, kādas savulaik izskatījās alus pudeles. 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā alus ražotāji pievērsa īpašu uzmanību tam, kā pasniegt alus produkciju un kā piesaistīt patērētāju uzmanību. Tieši tāpēc sendienu alus pudeles izceļas ar neparastu dizainu, neatkārtojamām ilustrācijām, etiķetēm un formu. 

FOTO: Muzejs „Rīgas Jūgendstila Centrs”/Publicitātes foto
FOTO: Muzejs „Rīgas Jūgendstila Centrs”/Publicitātes foto

Jau tolaik, pirms gadsimta, pastāvēja sīva konkurence starp alus tirgotājiem, kas mudināja ražotājus pat vairāk koncentrēties uz vizuālo tēlu nekā uz alus garšu. Tolaik alus taras un cita atribūtika ievērojami atšķīrās - katrai pudelei bija unikāls dizains, korķus un etiķetes papildināja ilustrācijas, tāpat vizuāli izcēlās arī alus pudeļu paliktņi un pastkartes - tās ir gan krāsainas, gan melnbaltas, ar dabas ainavām, ziedu pušķiem un Jāņu bērniem, fotogrāfijās saskatāmi vietējie alus brūži, piemēram, alus darītava “Ilgezeem” jeb Iļģuciema alus fabrika, alus darītava “Waldschlosschen”, kas mūsdienās turpina darbību kā alus darītava “Aldaris”. 

FOTO: Muzejs „Rīgas Jūgendstila Centrs”/Publicitātes foto
FOTO: Muzejs „Rīgas Jūgendstila Centrs”/Publicitātes foto

Izstādes "Alus kausi un trauki" atklāšana:

Uz augšu
Back