Lauksaimnieku pārstāvji neizpratnē par Lauku atbalsta dienesta vadības maiņu

Lauku atbalsta dienesta direktore Anna Vītola-Helviga

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Latvijas lauksaimnieku un zivsaimnieku nevalstiskās organizācijas ir neizpratnē par zemkopības ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK) lēmumu nepagarināt darba līgumu ar Lauku atbalsta dienesta (LAD) direktori Annu Vītolu-Helvigu un atklātā vēstulē aicina ministru izskaidrot radušos situāciju, informē biedrības "Zemnieku saeima" sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Norkārkle.

Atklātā vēstule adresēta ne tikai Gerhardam, bet arī zemkopības ministra birojam, Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam un plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem. Vēstuli parakstījuši "Zemnieku saeima" priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis, Latvijas Jauno zemnieku kluba valdes priekšsēdētājs Kārlis Ruks, Latvijas Zivrūpnieku savienības prezidents Didzis Šmits un Nacionālās zvejniecības ražotāju organizācijas valdes priekšsēdētājs Inārijs Voits

Lauksaimnieku pārstāvji vēstulē norāda, ka pēdējo desmit gadu laikā - kopš Vītola-Helviga vada LAD - dienests no represīvas iestādes ir kļuvis par konsultatīvu, mūsdienīgu, un uz sadarbību vērstu iestādi, pretstatā daudzām citām valsts iestādēm. "LAD ir teicami nodrošinājis Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotās likumdošanas vienkāršu un pārredzamu ieviešanu, ko regulāri kontrolē un auditē Eiropas Savienības (ES) uzraugošās institūcijas. LAD ir viena no retajām Latvijas iestādēm, kura ir krietnu soli priekšā pārējo ES dalībvalstu institūcijām. Ārvalstu partneri no LAD mācās un aizgūst labākos pārvaldes piemērus," uzsver vēstules autori.

Lauksaimnieku un zivsaimnieku nevalstiskās organizācijas vēstulē pauž neizpratni par zemkopības lēmumu nepagarināt darba līgumu ar LAD direktori un aicina izskaidrot radušos situāciju. Tostarp ministram lūgts skaidrojums, kādas pārmaiņas un uzlabojumi LAD ir nepieciešami, ņemot vērā publiskajā telpā izskanējušo, ka viens no darba līguma nepagarināšanas iemesliem ir nepieciešamība pēc pārmaiņām dienestā.

Tāpat nozaru nevalstisko organizāciju pārstāvji ir neizpratnē par to, ka LAD tiek pārmests komunikācijas trūkums, jautājot, kāds ir pamats šādam pārmetumam. Vēstulē minēts, ka LAD vadības komunikācija ar dažādu nozaru organizācijām teju desmit gadu garumā ir bijusi izcila - rīkotas tikšanās, atbildēts uz lauksaimnieku jautājumiem, uzklausīts nozaru pārstāvju viedoklis un operatīvi ieviesti vērtīgākie ierosinājumi darbības uzlabošanai, padarot sistēmu viegli uztveramu jebkuram klientam.

Ņemot vērā plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par plāniem rīkot konkursu uz LAD vadītāja amatu, lauksaimnieku un zivsaimnieku nevalstisko organizāciju pārstāvji aicina ļoti strikti izvērtēt un atlasīt LAD vadītāju, lai izraudzītos kompetentāko kandidātu, kurš spētu dienestu attīstīt veiksmīgi arī turpmāk.

"Šis amats nav piemērots "partiju cilvēkiem" vai "universāliem vadītājiem"," uzsver vēstules autori, rosinot izvērtēt līdzšinējās LAD vadītājas kompetenci un veiksmīgo pieredzi valsts struktūras vadīšanā, piedāvājot jaunus izaicinājumus.

Nobeigumā vēstules autori norāda, ka neiestājas pret pārmaiņām, tomēr nevēlas negatīvas pārmaiņas LAD darbībā, kas potenciāli var rasties neprasmīgas pārvaldības gadījumā. Nozares nevalstiskās organizācijas aicina zemkopības ministru sadarboties, paužot savu redzējumu par LAD, lauksaimniecības un zivsaimniecības nozaru attīstību, lai nepieļautu sasteigtus lēmumus.

Jau ziņots, ka LAD direktore Anna Vītola-Helviga pēc otrā amata pilnvaru termiņa beigām šogad 23.septembrī atstās dienesta vadītājas amatu.

LAD vadītāja aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka LAD vadītāju amatā ieceļ uz pieciem gadiem, un viņai septembrī beigsies otrais piecu gadu darba termiņš. "Ir jauns zemkopības ministrs un ir jauni valdības uzstādījumi, man faktiski netiek piedāvāts turpināt darbu šajā amatā. Vienojāmies par korektu darba attiecību pārtraukšanu," teica LAD direktore.

Viņa skaidroja, ka ministra pamatojums lēmumam neturpināt darba attiecības ar viņu bijis tas, ka pie varas Latvijā ir jauna valdība ar citiem uzstādījumiem un nepieciešama iestāžu vadītāju maiņa.

Tikmēr zemkopības ministra padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Santa Vaļuma aģentūrai LETA sacīja, ka Vītola-Helviga iesniegusi atlūgumu un darba gaitas dienestā atstās pēc pašas vēlēšanās ģimenes apstākļu dēļ.

Vaļuma noliedza, ka LAD direktores aiziešanas iemesls ir jaunās valdības vēlme nomainīt ilggadējus iestāžu vadītājus, kā to norādījusi pati Helviga-Vītola. Pēc zemkopības ministra padomnieces sacītā, tāda uzstādījuma nav bijis - darba tiesisko attiecību pārtraukšanas pamatā ir pašas Vītolas-Helvigas iesniegums par darba tiesisko attiecību pārtraukšanu.

Viņa teica, ka, atbilstoši likumā noteiktajam, tiks izsludināts konkurss uz LAD direktora amatu.

Helviga-Vītola LAD vada kopš 2009.gada.

LAD ir Zemkopības ministrijas pārraudzībā esoša valsts iestāde, kas administrē Eiropas Savienības Lauksaimniecības fonda līdzekļus un tiešos maksājumus zemniekiem.

Uz augšu