Kirgizstānas tiesa saglabā mūža ieslodzījumu prominentam cilvēktiesību aktīvistam

Izsoles āmurs

FOTO: Ieva Čīka / LETA

Kirgizstānas tiesa otrdien paturējusi spēkā mūža ieslodzījumu prominentam cilvēktiesību aktīvistam Azimjonam Askarovam, kurš tika notiesāts pēc starpkopienu sadursmēm Dienvidkirgizstānā 2010.gadā.

68 gadus vecais Askarovs, kurš pārstāv uzbeku minoritāti, tika notiesāts par kūdīšanu uz starpkopienu vardarbību un piedalīšanos policista slepkavībā. Viņa atbalstītāji šīs apsūdzības uzskata par safabricētām.

Tiesa šodien pārskatīja spriedumu Askarova lietā, ņemot vērā gada sākumā spēkā stājušās izmaiņas krimināltiesību likumdošanas jomā. Taču tiesnesis nolēma paturēt spriedumu spēkā.

Astoņas tiesību aizstāvju organizācijas jūnijā vēstulē Eiropas Savienības (ES) augstākajai pārstāvei ārlietās Federikai Mogerīni apgalvoja, ka izmeklēšanu un tiesas sēdes Askarova lietā ietekmējuši pārkāpumi.

Askarovs 2015.gadā tika ierauts Kirgizstānas strīdā ar Savienotajām Valstīm, kas izcēlās pēc tam, kad ASV Valsts departaments bija piešķīris viņam prestižu cilvēktiesību aizstāvja apbalvojumu. Reaģējot uz to, Kirgizstāna anulēja stratēģiskās sadarbības līgumu.

Gadu vēlāk ANO Cilvēktiesību komiteja aicināja Kirgizstānu nekavējoties atbrīvot Askarovu. Tiesa Biškekā izskatīja šo jautājumu, bet atstāja spriedumu negrozītu.

Uz augšu