Saindēšanās Siguldā: "Baltic Restaurants Latvia" veiks iekšējo izmeklēšanu

Gaitenis slimnīcā; ilustratīvs foto. FOTO: Ieva Lūka/LETA

Ēdinātājs "Baltic Restaurants Latvia" iekšējā izmeklēšanā skaidros uzņēmumam konstatēto pārkāpumu cēloņus personīgās higiēnas prasību ievērošanā, tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmskolas izglītības iestādēm "Ieviņa" un "Saulīte" sniegtajos pakalpojumos, norādīja uzņēmumā.

"Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) 13.septembrī, 16.septembrī, 18.septembrī un 20.septembrī veiktajās pārbaudēs ir atzīts, ka uzņēmuma darbība atbilst pārtikas apriti reglamentējošo normatīvo aktu prasībām, bet atsevišķos posmos ir konstatētas neatbilstības, kuras tika novērstas uzreiz vai arī tika noteikts konkrēts termiņš to novēršanai. Savā darbībā uzņēmums ievēro visas normatīvo aktu prasības, kā arī paškontroles prasības, taču kā ikvienā ēdināšanas vai citas nozares uzņēmumā, nav iespējams pilnībā izslēgt cilvēcisko faktoru. Acīmredzot tā tas ir noticis Siguldas situācijā," pauda uzņēmuma vadības pārstāvji, norādot, ka konkrēto darbinieku rīcības iemeslus kompānija skaidros iekšējā izmeklēšanā.

Uzņēmuma pārstāvji arī uzsver, ka "Baltic Restaurants Latvia" nodrošina nepieciešamos mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļus, kas nepieciešami higiēnas prasību nodrošināšanai. 

Tāpat uzņēmuma vadība vērš uzmanību, ka "Baltic Restaurants Latvia" darbinieki tiek regulāri instruēti par personīgās higiēnas ievērošanu, tāpat darbiniekiem regulāri jāiziet nepieciešamās veselības pārbaudes, lai varētu strādāt uzņēmumā. "Darbinieki tiek instruēti par nepieciešamību ievērot paškontroles noteikumus un normatīvo aktu prasībām attiecībā uz pārtikas produktu apstrādi ēdināšanas blokā," apliecināja "Baltic Restaurants Latvia".

Uzņēmuma vadība uzsvēra, ka gatava veikt jebkādas papildu pārbaudes ikvienā no uzņēmuma struktūrvienībām un ir rakstiski apliecinājusi šo gatavību arī PVD, aicinot dienestu veikt šādas pārbaudes arī citās uzņēmuma struktūrvienībās ārpus Siguldas. Tāpat nākošās nedēļas laikā uzņēmumā tiks organizētas atkārtotas papildus apmācības sanitāro normu ievērošanā.

Jau ziņots, ka PVD veikto analīžu rezultāti atklājuši, ka ēdinātājs "Baltic Restaurants Latvia" nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumu veikšanā Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs "Ieviņa" un "Saulīte".

PVD informēja, ka piektdien saņemtajos nomazgājumu laboratorisko izmeklējumu rezultātos, kas ņemti no pirmsskolas izglītības iestāžu "Ieviņa" un "Saulīte" pavāru rokām pēc to dezinficēšanas, ir konstatēta zeltainā stafilokoka klātbūtne, savukārt divos nomazgājumu paraugos, kas ņemti no mazgāta un dezinficēta aprīkojuma virsmām pirmsskolas izglītības iestādē "Saulīte" un Siguldas 1.pamatskolā, lai izmeklētu tos uz higiēnas kritērijiem, konstatēta zarnu nūjiņu baktērijas klātbūtne.

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere aģentūrai LETA sacīja, ka PVD lems par piemērojamo sodu "Baltic Restaurants Latvia" saistībā ar konstatētajiem pārkāpumiem, noslēdzoties pārbaudēm.

Vienlaikus dienestā informē, ka visi pārējie šobrīd saņemtie nomazgājumu un pārtikas produktu analīžu rezultāti ir negatīvi. Ir izmeklēti 80 paraugi no laboratoriskajai izmeklēšanai uz verotoksigēno "E.Coli" nosūtītajiem 177 nomazgājumiem un tie ir negatīvi - baktērija nav konstatēta. Uz šīs pašas baktērijas klātbūtni nosūtīti arī 28 pārtikas produktu paraugi, no kuriem 11 jau ir izmeklēti un tie ir negatīvi - baktērija nav konstatēta.

Laboratoriskajai izmeklēšanai uz higiēnas kritērijiem nosūtīti 20 nomazgājumu. Visi ir izmeklēti un četros paraugos konstatēti iepriekš minētie - stafilokoks un zarnu nūjiņa, bet pārējie 16 izmeklētie paraugi ir negatīvi.

Laboratoriskajai izmeklēšanai uz tīrīšanas un dezinfekcijas efektivitāti nosūtīti 50 nomazgājumi, no kuriem izmeklēti ir 17 un visi ir negatīvi.

Tāpat PVD saņēmis SIA "Jelgavas augļi" dārzeņu apstrādes cehā ņemto nomazgājumu laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kā arī divu pārtikas produktu paraugu analīžu rezultātus. Tie visi ir negatīvi un neuzrāda verotoksigēnās "E.Coli" klātbūtni. Taču vēl tiek gaidīti četru pārtikas produktu paraugu laboratorisko izmeklējumu rezultāti. Ja arī tie būs negatīvi, uzņēmums, pēc neatbilstību novēršanas, varēs atsākt dārzeņu apstrādes ceha darbu.

Jau ziņots, ka atbilstoši SPKC jaunākajiem datiem, līdz 20.septembrim salmoneloze laboratoriski apstiprināta deviņiem, bet šiga toksīnu veidojošās zarnu nūjiņas izraisītā infekcija jeb STEC - pieciem bērniem no Siguldas novada.

Līdz ar to kopējais epidemioloģiskās izmeklēšanas laikā atklāto cilvēku skaits ar zarnu infekcijas slimību simptomiem ir 40, tostarp 36 bērni un četri pirmsskolas izglītības iestāžu darbinieki piecās Siguldas pirmsskolas izglītības iestādēs, kurās ēdinātājs ir "Baltic Restaurants Latvia". Šajā skaitā iekļauti cilvēki, kuriem jau laboratoriski apstiprināta salmoneloze vai STEC infekcija. Atbildīgās iestādes aizvien turpina meklēt zarnu infekcijas izplatības cēloni. 

Otrdien, 17.septembrī, tapa zināms, ka PVD nopietnu higiēnas prasību pārkāpumu dēļ apturējis SIA "Jelgavas augļi" dārzeņu apstrādes ceha darbību. Uzņēmums piegādāja produktus arī "Baltic Restaurants Latvia", tostarp Siguldai.

Valsts policija 17.septembrī sākusi kriminālprocesu par bērnu saslimšanas gadījumiem Siguldas bērnudārzos.

Uz augšu
Back