Krievija lūgs Latvijai aizturēt un izdot "Rosbalt" žurnālistu Švarevu

FOTO: AFP/SCANPIX

Krievijas izmeklētāji sagatavojuši dokumentus Interpolam ar lūgumu Latvijai aizturēt un izdot ziņu aģentūras "Rosbalt" žurnālistu Aleksandru Švarevu, kurš tiek apsūdzēts neslavas celšanā un vairāk nekā trīs miljonu rubļu (42,5 tūkstošu eiro) izspiešanā, ziņu aģentūru "Interfax" informējis kāds situāciju pārzinošs anonīms avots.

"Pašlaik izmeklētāji ir nolēmuši par Švareva izsludināšanu starptautiskā meklēšanā, tostarp Latvijas teritorijā, un pasākumu veikšanu viņa aizturēšanai. Tuvākajā laikā dokumenti tiks nosūtīti starptautiskajai policijas organizācijai Interpolam," sacījis avots.

Viņš norādījis, ka Krievijas tiesībsargājošās institūcijas gatavojas lūgt kolēģiem Latvijā aizturēt Švarevu un izdot viņu Krievijai.

Iepriekš policija Krievijā izvirzījusi apsūdzības Švarevam par neslavas celšanu miljardierim Ališeram Usmanovam, kā arī vairāk nekā trīs miljonu rubļu izspiešanu no Kazahstānas uzņēmēja, holdinga "Fincraft Resources" direktoru padomes priekšsēdētāja Kenesa Rakiševa. Pirmajā apsūdzībā žurnālistam draud līdz pieciem miljoniem rubļu sods vai sabiedriski lietderīgi darbi līdz 480 stundām, bet otrajā - līdz 15 gadiem cietumā.

Apsūdzības raksts liecina, ka Švarevs kopā ar kādu Ališeru Abdullajevu, kurš arī ir izsludināts starptautiskā meklēšanā, no 2018.gada jūlija līdz oktobrim vairākās vietnēs ievietoja acīmredzami melīgu informāciju par it kā Usmanova iesaisti smagu noziegumu izdarīšanā. Sniegtās liecības, kā norāda policija, neatbilst patiesībai un ir acīmredzami melīgas, aizskar godu un cieņu, kā arī kaitē uzņēmēja reputācijai un nodara viņam morālu kaitējumu.

Turklāt no pagājušā gada oktobra Švarevs kopā ar Abdullajevu un citām pagaidām nenoskaidrotām personām dažādās vietnēs ievietoja diskreditējošu informāciju par Rakiševu, apsūdzot uzņēmēju krāpniecībā, saistībā ar noziedzīgiem grupējumiem un tamlīdzīgi. Saziņā ar Rakiševa preses dienestu Švarevs un Abdullajevs esot pieprasījuši 50 000 ASV dolāru (pēc 2018.gada kursa 3,31 miljonu rubļu). Atteikuma gadījumā žurnālists draudēja turpināt izplatīt melīgu un diskreditējošu informāciju.

Švareva advokāts Vladimirs Žerebeņkovs paudis pārliecību, ka apsūdzības ir izdomātas, bet žurnālista kriminālvajāšana notiek pēc pasūtījuma.

"Apsūdzības ir pilnīgi nekonkrētas, izdomātas un nepamatotas, var teikt, ka tās ir kaut kādas virtuālas apsūdzības," advokāts teicis "Interfax".

Viņš norādījis, ka Švarevs pašlaik ārstējas Rīgā.

Savu vainu žurnālists neatzīst.

11.novembrī Maskavas Tveras rajona tiesa izskatīs lietu par aizmugurisku Švareva apcietinājumu.

Uz augšu