Līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām "iesaldēs" deputātu algas (7)

TVNET/LETA
Foto: Juris Vīgulis, Saeima

Saeimas vairākums ceturtdien atbalstīja nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK priekšlikumu līdz 13.Saeimas sasaukuma beigām "iesaldēt" deputātu algas pašreizējā līmenī.

Par priekšlikumu nobalsoja 54 deputāti, četri balsoja pret, bet desmit deputāti balsojumā atturējās. Saeima kopumā pieņēma arī grozījumus Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu darbinieku atlīdzības likumā, neatbalstot nevienu opozīcijas priekšlikumu.

Par priekšlikumu pārsvarā balsoja koalīcijas deputāti, tomēr vairums "Attīstībai/Par!" deputātu balsojumā vai nu atturējās, vai balsoja pret. Par priekšlikumu balsoja arī atsevišķi partijas "Saskaņa" deputāti, tomēr vairums frakcijas deputātu balsojumā nepiedalījās.

Iepriekš uz valdības sēdi sagatavotajā Saeimas budžeta bāzē bija norādīts, ka nākamgad būs nepieciešami 524 740 eiro izdevumu atlīdzībai deputātiem, pamatojoties uz bāzes mēnešalgas apmēra pieaugumu.

Deputāts Artuss Kaimiņš (KPV LV) rosināja atbalstīt minēto priekšlikumu, paužot cerību, ka partijas "Saskaņa" frakcijas deputāti "neizvilks balsošanas kartītes", proti, piedalīsies balsojumā.

Parlamentārietis Aldis Gobzems teica, ka priekšlikums ir divkosīgs, turklāt slēpj dubultmorāli. Deputāts rosināja deputātu algas pielikumu atdot medmāsiņām.

Pie frakcijām nepiederošā deputāte Jūlija Stepaņenko sacīja, ka viņai nav bail atbalstīt "sirdsapziņas atmazgāšanas priekšlikumu". Tomēr, viņasprāt, tas ne tikai neatrisinās mediķu problēmu, bet arī nepadarīs koalīciju godīgāku.

"Šis jautājums noteikti piesaista uzmanību, turklāt nav skaidrs, kā šis balsojums beigsies," uzvēra deputāts Viktors Valainis (ZZS), gan piebilstot, ka neviens no priekšlikuma iesniedzējiem nenāk runāt par to, kāda ir priekšlikuma motivācija. Tāpat viņš pauda uzskatu, ka algu iesaldēšana neatrisinās medicīnas darbinieku atalgojuma problēmu.

Politiķis Vjačeslavs Dombrovskis (S) kritizēja priekšlikuma autorus par tā nepamatošanu Saeimas sēdē. "Ja jūs vēlaties parādīt drosmi, tad atbalstiet atalgojuma palielinājumu mediķiem," mudināja politiķis.

Deputāts Vitālijs Orlovs (S) uzsvēra, ka ir virkne deputātu, kas ieņem papildu amatus, saņem atalgojumu no ministrijām. Viņš priekšlikuma autoriem vaicāja, kā tiks risināta šāda situācija, kad vieni deputāti nesaņems algas pielikumu, bet otri - saņems.

"Šis ir katra individuālais stāsts. Savu algas pielikumu var novirzīt tam, kam vēlas. Ja šis balsojums būs pozitīvs, tad naudu pārdalīs koalīcija, taču tas, kā nauda tiek pārdalīta, rāda budžeta debates," sacīja pie frakcijām nepiederošais deputāts Didzis Šmits.

Deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS) piekrita, ka šis ir populistisks priekšlikums, kas ļauj vienam koalīcijas partnerim izskatīties labāk nekā pārējiem četriem. Solot priekšlikumu atbalstīt, viņa gan rosināja nākamajās reizēs šādas idejas iekļaut kā pēdējo izskatāmo jautājumu, "lai no netīrajiem darbiem atmazgātu rokas".

Priekšlikums grozījumiem Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā paredz no 2020.gada 1.janvāra līdz 13.Saeimas pilnvaru beigām par bāzes mēnešalgas apmēru Saeimas deputātu mēnešalgai un mēnešalgas daļai tiem deputātiem, kuri ieņem papildu amatus parlamentā, noteikt 2017.gada valstī strādājoši mēneša vidējās darba samaksas apmēru - 926 eiro.

Saskaņā ar minēto likumu, deputātu mēnešalga tiek aprēķināta, vidējai mēneša darba samaksai valstī piemērojot noteiktus koeficientus. Parlamenta deputāta atalgojums aprēķināms, vidējai valstī strādājošo mēnešalgai piemērojot koeficientu 3,2, savukārt papildu minētajam deputātiem, kuri ieņem kādu papildu amatu parlamentā, izmaksā arī mēnešalgas daļu par attiecīgo amatu pildīšanu. Papildu mēnešalgas daļa, piemēram, Saeimas priekšsēdētājam nosakāma, piemērojot koeficientu 1,73.

Patlaban Saeimas deputātu mēnešalgas apmērs mainās atkarībā no vidējās darba samaksas valstī - ja tā pieaug, tad kāpj arī deputātu alga.

Līdz ar to nacionālās apvienības priekšlikums paredz "iesaldēt" deputātu pašreizējo darba samaksu, to nepalielinot līdz pat 13.Saeimas sasaukuma beigām. Patlaban deputāts, nepildot papildu pienākumus, mēnesī pirms nodokļu nomaksas saņem 2963 eiro. Līdz šim tika paredzēts, ka nākamajā gadā, ņemot vērā vidējās algas valstī pieaugumu, deputāti mēnesī varētu saņemt par 5,5% vairāk nekā šogad - 3125 eiro. Nākamā gada atalgojums deputātiem būtu bijis aprēķināts pēc jaunas formulas, kas nedaudz samazina mēnešalgas pieaugumu.

Deputāts Ritvars Jansons (VL-TB/LNNK) aģentūrai LETA skaidroja, ka šāds priekšlikums ir solidārs attiecībā pret tiem iedzīvotājiem, kuru algas nākamajos gados netiks palielinātas prasītajā apmērā. "Vairāku profesiju pārstāvji nav apmierināti ar to, ka viņu algas nav pienācīgā līmenī, tāpēc arī deputātu algas būtu jāiesaldē," sacīja deputāts.

Minētie grozījumi likumā ir iekļauti 2020.gada valsts budžeta paketē.

Aktuālais šodien
Svarīgākais