Grieķu salu iedzīvotāji protestē pret nelegālo migrantu nometnēm

FOTO: AP/Scanpix

Tūkstošiem Grieķijai piederošo salu iedzīvotāju trešdien sākuši protesta akciju, pieprasot salās izvietoto nelegālo imigrantu aizturēšanas nometņu tūlītēju aizvākšanu.

Lesbas, Samas un Hijas salā izsludināts vispārējais streiks. Veikali ir slēgti, un pārtraukta sabiedrisko pakalpojumu sniegšana, kamēr paši salinieki zem plīvojošiem Grieķijas karogiem pulcējušies pilsētiņu centrālajos laukumos.

"Mēs vēlamies atgūt savas salas, mēs vēlamies atgūt savas dzīves," vēsta viens no protestētāju plakātiem.

Patvēruma meklētāji jāizdala pa visu Grieķiju, sarunā ar aģentūru AFP norādījis kāds 72 gadus vecs Lesbas iedzīvotājs. "Un sava atbildība jāuzņemas Eiropai. Tai arī jāuzņem migranti."

Lielākā no nelegālo imigrantu nometnēm, kas atrodas Lesbas salā, paredzēta 2840 cilvēkiem, taču tajā šobrīd mitinās 19 000.

"Jūs nevarat vienatnē pastaigāties pēc tumsas iestāšanās. Ļaudis tiek sadurti," par nelūgto viesu paradumiem žēlojas pensionārs.

Arī citās salās izvietotās nometnes ir pārapdzīvotas, un imigrantu tiesību aizstāvji un mediķu labdarības organizācijas pastāvīgi kritizē nometnēs pastāvošos sadzīves apstākļus.

Novembrī valdība paziņoja par ieceri būvēt plašākas nometnes Lesbā, Hijā, Samā, Kosā un Lerā, kur kopumā šobrīd izvietoti 42 000 nelegālo imigrantu. Nometnēs bieži vērojami arī vardarbības uzliesmojumi starp savstarpēji naidīgām imigrantu grupām.

Tikai šomēnes Lesbas lielākajā nometnē nodurti divi nelegālie imigranti, bet kāda 18 gadus veca afgāniete šonedēļ tikusi smagi sadurta un joprojām atrodas slimnīcā.

Vēl trīs aizturētie nelegālie imigranti pēdējo nedēļu laikā izdarījuši pašnāvības.

Taču pret jaunu nometņu būvniecību kategoriski iestājas vietējās amatpersonas.

Pērn Grieķija atkal kļuva par galvenajiem vārtiem nelegālajiem imigrantiem iekļūšanai Eiropā. ANO bēgļu aģentūra 2019. gadā reģistrējusi 59 000 nelegālo imigrantu, kas pa jūru ieradušies no Turcijas, bet sauszemes robežu ar Turciju šķērsojuši 14 000.

Šogad līdz šim jau ieradušies vēl 3000 nelegālo imigrantu.

Tikai nelielai daļai varasiestādes ļauj pārcelties uz kontinentālās Grieķijas teritoriju, kamēr pārējiem mēnešiem jāgaida uz viņu patvēruma pieprasījumu izskatīšanu.

Otrdien 17 cilvēktiesību aizstāvju organizācijas brīdināja par pieaugošo "diskriminācijas un ksenofobijas klimatu", kam pakļauti patvēruma meklētāji.

Uz augšu