Saeima pagarina Latvijas dalības termiņu militārajā operācijā pret "Islāma valsti" Irākā

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Saeimas vairākums šodien nolēma līdz 2022.gada 1.februārim pagarināt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) dalības termiņu starptautiskajā operācijā pret teroristisko organizāciju "Islāma valsts" jeb ISIS Irākā.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) deputātiem norādīja, ka Latvijas pārstāvji apmāca Irākas karavīrus, bet nepiedalās tiešās kaujas darbībās. Viņš pastāstīja, ka Lietuva jau iepriekš ir nolēmusi par savu karavīru dalības misijā pagarināšanu. Ja kaut kas mainīsies attiecībā uz apmācības misijas īstenošanu, tad arī Latvijas karavīri varēs agrāk atgriezties atpakaļ, sacīja aizsardzības ministrs. 

Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (JKP) akcentēja, ka visai pasaulei ir skaidrs, kāds ļaunums ir un kādu bīstamību rada "Islāma valsts". "Latvijas karavīri ar dalību šajā misijā sargā nacionālo drošību, jo neļauj uzvarēt un izplesties tālāk teroristiskām organizācijām, kā arī parāda sabiedrotajiem Latvijas gatavību iesaistīties starptautiska līmeņa problēmu risināšanā," viņš sacīja.

Irākas valdība nav atsaukusi savu aicinājumu starptautiskajai sabiedrībai palīdzēt cīņā ar "Daesh", jo saprot tās radītos draudus, norādīja politiķis. Kamēr šāda atsaukuma nav, Latvijas dalība šajā misijā ir leģitīma, akcentēja Rancāns.

Aizsardzības ministrijā (AM) norāda, ka šāda termiņa noteikšana neierobežo Latvijas tiesības pārtraukt dalību pirms minētā datuma, piemēram, ja apmācības būs noslēgušās līdz tam.

Jau ziņots, ka 2014.gadā Irākas valdība izplatīja aicinājumu visām ANO dalībvalstīm sniegt atbalstu teroristiskās organizācijas "Islāma valsts" apkarošanai. Reaģējot uz Irākas aicinājumu, ar ASV iniciatīvu tika izveidota Starptautiskā koalīcijas militārā operācija "Inherent Resolve", kas sniedz atbalstu gan kaujas triecienos, gan arī vietējo drošības spēku apmācībā.  

Latvija politiski ir pievienojusies Starptautiskajai koalīcijai un paudusi atbalstu koalīcijas darbībām. Saņemts arī Irākas valdības apstiprinājums, ka Irākas valdība atbalsta Latvijas militāro instruktoru iesaisti Irākas drošības spēku apmācībā.

Saeima ar 2016.gada lēmumu nosūtīja NBS karavīrus dalībai pret teroristisko organizāciju Irākas militāro spēku apmācībai uz laiku līdz 2018.gada 1.februārim. Vēlāk termiņš tika pagarināts līdz 2020.gada 1.februārim.

Latvija ar savu instruktoru kontingentu vēl līdz janvāra sākumam īstenoja Irākas drošības spēku apmācību, pilnībā iekļaujoties Dānijas kontingenta sastāvā, kas izvietots Irākas un ASV kopīgi pārvaldītajā militārajā bāzē.

Saasinoties situācijai Irākā, Latvijas karavīri devās uz Irākas kaimiņvalsti Kuveitu. Tagad nolemts, ka lielākā daļa Kuveitā izvietoto Latvijas karavīru atgriezīsies dzimtenē. 

AM analizēs, cik daudz karavīru nākotnē nepieciešams nosūtīt uz operāciju pret teroristisko organizāciju "Islāma valsts", iepriekš apstiprināja aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP).

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu