Eksprezidents Kārters: Trampa miera plāns pārkāpj starptautiskās tiesības

TVNET/LETA/AFP
Eksprezidents Kārters: Trampa miera plāns pārkāpj starptautiskās tiesības
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 1
Bijušais ASV prezidents Džimijs Kārters
Bijušais ASV prezidents Džimijs Kārters Foto: Reuters/ScanPix

ASV eksprezidents Džimijs Kārters ceturtdien brīdināja, ka ar prezidenta Donalda Trampa nule prezentēto Tuvo Austrumu miera plānu tiks pārkāptas starptautiskās tiesības, kā arī mudināja ANO nepieļaut, ka Izraēla anektē palestīniešu teritorijas.

"Jaunais ASV plāns ir svītra pāri izredzēm panākt taisnīgu mieru izraēliešu un palestīniešu starpā," teikts Kārtera paziņojumā.

"Ja plāns tiks īstenots, tas nolems neveiksmei vienīgo dzīvotspējīgo atrisinājumu šim ilgajam konfliktam - divu valstu atrisinājumu," brīdināja Kārters, kurš, darbojoties kā vidutājs, sekmēja vēsturiskās 1978.gada Kempdeividas vienošanās noslēgšanu, ar kuru tika panākts miers starp Izraēlu un Ēģipti.

Viņš mudināja ANO dalībvalstis "stingri ievērot ANO Drošības padomes rezolūcijas un noraidīt visus Izraēlas centienus iemiesot šos priekšlikumus, sagrābjot vēl vairāk palestīniešu zemju".

Ar Trampa plānu "tiek pārkāptas starptautiskās tiesības attiecībā uz pašnoteikšanos, teritoriju iegūšanu ar spēka palīdzību un okupēto teritoriju aneksiju".

"Dēvējot Izraēlu par "ebreju tautas nacionālo valsti", plāns iedrošina liegt vienlīdzīgas tiesības Izraēlas pilsoņiem palestīniešiem," norādīja Kārters.

Tramps otrdien Vašingtonā prezentēja miera plānu, izpelnoties Izraēlas labējā premjerministra Benjamina Netanjahu cildinājumus un asu noraidījumu no palestīniešu puses.

Plāns paredz, ka Izraēla anektēs 30% okupēto palestīniešu Rietumkrasta teritoriju, kas tiks "kompensētas" ar diviem tuksneša rajoniem līdzās robežai ar Ēģipti.

Palestīniešiem atvēlētā Rietumkrasta daļa pārtaps par sašķeltu anklāvu arhipelāgu, ko, ņemot vērā, ka pat attiecībā uz šīm teritorijām palestīniešiem paredzēta vien ierobežota suverenitāte, plāna kritiķi nodēvējuši par "bantustānām".

Jeruzaleme būs "nesadalīta" Izraēlas galvaspilsēta, bet palestīniešu valsts galvaspilsēta varēs atrasties uz austrumiem no Jeruzalemes, paredzēts Trampa plānā.

Izraēlas teritorijā tiks iekļautas teju visas Rietumkrasta nelikumīgās ebreju kolonistu apmetnes un visa Jordānas upes ieleja.

Nākotnes palestīniešu valstij nebūs armijas, un atsevišķi rajoni atradīsies Izraēlas drošības struktūru kontrolē, arī teritorijas jūrā.

Palestīniešu bēgļiem nebūs tiesību atgriezties dzimtajās zemēs, kas tika pievienotas Izraēlai iepriekšējos konfliktos, paredz Trampa plāns.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu