Provocētāji gan uzturvielas, gan psihoemocionālie pārdzīvojumi
Ekzēmu provocē uzturvielas – dažādi produkti, piemēram, olas, govs piena produkti, kviešu milti, šokolāde, citrusaugļi u.c. Tāpat to izraisa arī dažādi aeroalergēni – augu putekšņi, putekļu ērcīte, stress, psihoemocionālie pārdzīvojumi, fizikāli un ķīmiski faktori. Simptomu uzliesmojums bieži ir rudens un ziemas periodā, kad ārā ir vējains, mitrs un auksts gaiss, bet iekštelpās karsts un sauss gaiss. Šie fizikālie faktori veicina mitruma un lipīdu zudumu ādā, tā kļūst sausāka, apsārtusi, veidojas tūska un nieze, zūd ādas aizsargspējas un āda viegli iekaist. Arī apģērbs, ja tas ir pārāk silts vai neelpojošs, kairina un sviedrē ādu, kas papildus izsauc niezi, lobīšanos un ādas stāvokļa pasliktināšanos.
Kopjot ādu, jāatjauno tās barjerfunkcija
Ādas kopšanas pamatprincips ir stiprināšana, atjaunojot tās barjerfunkciju. Ikdienā ir jāizvairās no alergēniem un citiem kairinošiem faktoriem. Ļoti svarīgi ir lietot dažādus emolientus – losjonus, krēmus, kuri mitrina un mīkstina ādu, kā arī atjauno lipīdu līmeni. Līdzekļa izvēle atkarīga no ādas iekaisuma smaguma pakāpes – ja āda ir stipri sausa un lobās, labāk izvēlēties krēmus un ziedes, kuri ir biezāki un taukaināki, bet ikdienas kopšanai veselai ādai derēs vieglākas formas losjoni, kuri ātri iesūcas un mitrina ādu. Noderīgi, ja emolientu sastāvā ir omega-3 un omega-6 taukskābes, dabīgās eļļas, piemēram, naktssveces eļļa, vīnogu kauliņu, mandeļu eļļa, šī sviests, glicerīns, urīnviela, pantenols un lipīdi. Rūpēm par ādu ir jābūt regulārām – katru dienu, ne tikai, kad parādās apsārtums, nieze vai citi simptomi. Saasinājumu periodos jālieto ārsta nozīmētie medikamenti ekzēmas ārstēšanai kopā ar ādu kopjošiem līdzekļiem. Kad ir sasniegta remisija jeb paasinājuma samazināšanās, noteikti jāturpina ikdienā lietot emolientus, lai nodrošinātu aizsargfunkciju un kavētu ekzēmas izpausmes.
Karsts ūdens ādu izsausina
Tāpat jārūpējas, lai, mazgājoties dušā vai vannā, nebūtu pārāk karsts ūdens, jo tā tiek nomazgāta lipīdu aizsargkārtiņa un āda izsausināta. Mazgāties ieteicams ar mazgāšanas līdzekļiem, kuri nesatur smaržvielas, krāsvielas un konservantus, bet satur dabīgas eļļas, tādējādi attīrot ādu saudzīgi, ieeļļojot to un pārklājot ar lipīdu kārtiņu. Pēc dušās ļoti svarīgi maigi, bet sausi noslaucīties un obligāti uzklāt ķermeņa emolientu.
Savlaicīgas rūpes par ādas veselību
“Ļoti svarīgi ir jau laicīgi pareizi parūpēties par ādas veselību, negaidot simptomu parādīšanos vai pastiprināšanos, it sevišķi cilvēkiem, kuriem ir hroniska ekzēma vai ātri rodas ādas iekaisumi un āda ir jutīga. Tāpat uzmanīgiem ir jābūt to profesiju pārstāvjiem, kuriem darbs ir saistīts ar ilgstošu saskari ar ūdeni un ķīmiski kairinošām vielām, piemēram, frizieriem, pavāriem, medicīnas darbiniekiem, ķīmiķiem,” skaidro farmaceite Ivanda Krastiņa.
*EFA's 2018 EuropeanreportItchingforLife: QualityofLifeandcostsforpeoplelivingwithsevereatopiceczemainEurope.