Strādājot no mājām, neaizmirsti atpūtināt acis
20 - 20 - 20 princips

FOTO: depositphotos.com

Lielākai daļai Latvijas un pasaules iedzīvotāju līdz ar straujo vīrusa "Covid-19" izplatību izmainījies ierastais dienas ritms. Aicinājums sociāli distancēties ļoti lielai daļai cilvēku nozīmē strādāt un mācīties attālināti - no mājām.

Optometriste Jeļena Stūriška aicina šajā laikā, pavadot daudz laika iekštelpās pie datora, televizora un viedierīcēm, regulāri atpūtināt acis. Ekrānu izstarotā zilā gaisma nogurdina.

Aicinām turpinājumā iepazīties ar pāris vienkāršiem principiem.

Acu nogurums rodas no intensīva darba tuvumā, jo redzes orgānu muskuļiem tā ir liela slodze. Ja acis regulāri netiek atpūtinātas, redze ar laiku var pasliktināties. Lai izvairītos no redzes diskomforta, nepieciešams veikt profilaktiskos redzes vingrinājumus, kas būs pa spēkam ikvienam. Tie palīdzēs sabalansēt acs muskuļu slodzi, atjaunojot pielāgošanās spēju un koordināciju, kas nodrošina skaidru redzi. Svarīgas ir biežas atpūtas pauzes, taču tas nenozīmē, ka tām jābūt garām. Galvenais veikt redzes vingrinājumus regulāri.

20 - 20 - 20 princips

Viens no vienkāršākajiem redzes atpūtināšanas vingrinājumiem ir regulāra atpūtas paužu ievērošana, strādājot pie datora.

Pēc 20 aktīvām darba minūtēm pie datora 20 sekundes nepieciešams skatīties tālumā, fokusējot redzi uz kādu objektu, kurš atrodas aptuveni 20 pēdu (6 metru) attālumā.

Atpūtas pauze pēc divu stundu darba

Lai nepārslogotu acis, nepieciešams ne vien bieži veikt īsas atpūtas pauzes, bet ik pēc divām stundām, kas pavadītas strādājot pie datora, atpūsties vismaz 10 minūtes. Tātad ilgāka pauze, bet bez skatīšanās digitālajos ekrānos. Šajos atpūtas brīžos nepieciešams nedaudz izkustēties, kā arī nenoslogot acis ar citām darbībām, piemēram, skatīšanos telefonā, grāmatas vai žurnāla lasīšanu. Par vismaz 10 minūšu atpūtu, kuras laikā izkustēsieties, būs pateicīgas ne tikai acis, bet arī viss ķermenis kopumā.

Izkustini savas acis

Lai nostiprinātu acu pielāgošanās spēju un koordināciju, nepieciešams izvingrināt jeb izapļot acis - gan pulksteņa rādītāja virzienā, gan pretēji. Pēc vingrinājuma veikšanas acis stingri jāaizver un strauji jāatver. Acis vēlams kustināt pa diagonāli, uz augšu un uz leju, pa labi un pa kreisi. "Lai vingrinājums būtu interesantāks, bērnus var aicināt ar acīm "uzzīmēt" vārda pirmo burtu. Šis aktivitātes var radīt nelielas sāpes, kas liecina par redzes muskuļu nogurumu un ir atgādinājums, ka atpūtināt redzi nepieciešams katru dienu," stāsta "Vision Express" optometriste Jeļena Stūriška.

Pavadi laiku svaigā gaisā

Gan pašu, gan bērnu actiņas būs pateicīgas par laika pavadīšanu svaigā gaisā. Svarīgi nedoties uz plaši apmeklētām vietām, neaizkavēties lielveikalos, bet  pastaigām izvēlēties nomaļākas vietas. Uzturēšanās svaigā gaisā spēs samazināt nogurumu.

Pēc intensīva darba ar datoru vai televīzijas skatīšanās  regulāri redzes treniņi pavisam noteikti uzlabos labsajūtu. Paralēli tam svarīgi sekot līdzi acu veselībai. Ja darbs tuvumā sāk radīt grūtības, noteikti nepieciešams vērsties pie redzes speciālista jeb optometrista, kurš novērtēs redzi un piedāvās individuāli piemērotāko redzes korekcijas risinājumu, ja tāds būs nepieciešams.

Uz augšu
Back