Turpmāk veselības aprūpes darbinieki izrakstīs lētāko kompensējamo medikamentu ar tādu pašu aktīvo vielu

FOTO: Ieva Makare/LETA

 No šodienas veselības aprūpes darbinieki pacientiem izrakstīs lētāko kompensējamo medikamentu ar tādu pašu aktīvo vielu, informē Zāļu valsts aģentūrā (ZVA).

Izmaiņas valsts kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtībā paredz, ka no šodienas ārsti valsts kompensējamo zāļu receptēs norādīs zāļu aktīvo vielu jeb starptautisko nepatentēto nosaukumu (SNN), nevis zāļu komerciālo nosaukumu.

Šīs izmaiņas ir nepieciešamas, lai Latvija pārņemtu Eiropas praksi kompensējamo medikamentu izrakstīšanā, kā arī novērstu situāciju, ka pacienti izvēlas dārgākos medikamentus, ik gadu pārmaksājot ap 25 miljoniem eiro, lai arī zemākas cenas zāles ir tikpat drošas un ar tādu pašu terapeitisko efektu.

ZVA direktors Svens Henkuzens klāstīja, ka šīm izmaiņām potenciāli varētu būt pozitīvs efekts cīņā pret koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19.

Viņš skaidroja, ka, samazinoties konkrētu medikamentu cenām, varētu pieaugt pacientu spēja iegādāties dažādus nepieciešamos medikamentus.

Tomēr Henkuzens arī neizslēdza iespēju, ka būs tādi pacienti, kurus neapmierinās gaidāmās izmaiņas, jo ierasto medikamentu nāksies aizvietot ar citu.

Savukārt veselības ministre Ilze Viņķele (AP) uzsvēra gaidāmo izmaiņu pozitīvo pienesumu. Viņa argumentēja, ka tādā veidā būtiski samazināsies pacientu līdzmaksājumi, piebilstot, ka kopējais ieekonomēto līdzekļu apjoms gadā varētu sasniegt 25 miljonus eiro.

"Ārstē nevis nosaukums vai brends, bet ārstē aktīvā viela," sacīja ministre, skaidrojot, ka visbiežāk tieši nezināšana ir pārmaksāšanas pamatā, jo cilvēki nereti nezina par alternatīvām, kas ir tikpat efektīvas kā "brendotās" zāles.

Būs arī gadījumi, kad medikamentu maiņa nav pieļaujama, piemēram, cilvēkiem ar transplantētiem orgāniem, tāpēc šādās situācijās ārstam būs tiesības izrakstīt to pašu medikamentu, par to sniedzot paskaidrojumu rakstiskā formā.

Uz augšu
Back