Neskatoties uz pandēmiju, Viskonsinā notiek demokrātu priekšvēlēšanas

FOTO: AP/Scanpix

Par spīti bažām, ka tūkstošiem vēlētāju un vēlēšanu iecirkņu darbinieku var tikt pakļauti inficēšanās draudiem ar jauno koronavīrusu, Viskonsinā otrdien notikušas demokrātu priekšvēlēšanas pirms rudenī gaidāmajām ASV prezidenta vēlēšanām.

Pie vēlēšanu iecirkņiem, kuru darbinieki bija ģērbti aizsargtērpos, veidojās garas rindas, kurās daudziem vēlētājiem nācās pavadīt vairākas stundas.

Pēc balsošanas beigām kļuvis skaidrs, ka uz rezultātiem būs jāgaida dienām ilgi, iespējams, pat līdz nākamajai pirmdienai, jo liels skaits vēlētāju balsojuši pa pastu.

Lai gan demokrātu amatpersonas centās panākt priekšvēlēšanu atlikšanu, štata Augstākā tiesa to neatļāva. Lietā iejaucās arī ASV federālā Augstākā tiesa, kas savukārt liedza paplašināt balsošanas iespējas pa pastu. Gan pavalsts, gan ASV Augstākajā tiesā šobrīd vairākums ir konservatīvajiem.

Tādējādi, kamēr 15 citi štati priekšvēlēšanas Covid-19 pandēmijas dēļ ir atlikuši, Viskonsinas vēlētājiem tomēr nācās izšķirties, vai riskēt ar savu veselību un izmantot savas demokrātiskās tiesības, vai arī palikt mājās.

Tajā pašā laikā darbinieku trūkuma dēļ darbojās daudz mazāk vēlēšanu iecirkņu, nekā ierasts.

Piemēram, Milvoki, kur mīt 600 000 iedzīvotāju, parasti darbojas aptuveni 180 vēlēšanu iecirkņi, taču šoreiz esot bijuši atvērti tikai pieci.

Līdz šim Viskonsinā reģistrēti vairāk nekā 2500 inficēšanās gadījumi ar Covid-19, un 92 no inficētajiem ir miruši. Tikmēr visas valsts mērogā infekcijas upuru skaits pārsniedzis jau 12 800 cilvēku.

Gan bijušais viceprezidents Džo Baidens, kurš kļuvis par favorītu cīņā par demokrātu nomināciju startam ASV prezidenta vēlēšanās, gan viņa sāncensis - galēji kreisais senators Bērnijs Sanderss - otrdien izteicās pret priekšvēlēšanu rīkošanu pandēmijas apstākļos.

Tiesa gan, Baidens, kurš saskaņā ar aptaujām arī Viskonsinā apsteidz Sandersu, līdz pat balsošanas sākumam atturējās no publiskiem aicinājumiem priekšvēlēšanas atlikt, norādot, ka par to jālemj vietējām amatpersonām.

Uz augšu