:format(webp)/nginx/o/2025/05/02/16815974t1h4eb8.jpg)
Latvija Preses brīvības indeksā atkāpusies uz 15. vietu 180 valstu vidū salīdzinājumā ar 12. vietu pērn, liecina starptautiskās organizācijas "Reportieri bez robežām" (RSF) publicētais jaunākais reitings.
RSF pētījumā secināts, ka preses brīvība pasaulē ir sasniegusi visu laiku zemāko līmeni, bet visbrīvāk žurnālisti var strādāt Eiropā. Vispārējā globālā situācija preses brīvībā tiek raksturota kā sarežģīta.
"2025. gadā situācija preses brīvības jomā pasaulē bija visu laiku viszemākajā līmenī," norāda organizācija, piebilstot, ka "vairāk nekā puse pasaules iedzīvotāju dzīvo valstīs, kurās situācija preses brīvības jomā ir "ļoti nopietna"".
No pasaules reģioniem žurnālisti visbrīvāk savu darbu joprojām var darīt Eiropā, secināts RSF pētījumā.
Visaugstāk reitingā ir joprojām ir Norvēģija, par četrām pozīcijām uz otro vietu pakāpusies Igaunija, Nīderlande pakāpusies par vienu pozīciju uz trešo vietu.
Zaudējot vienu pozīciju, ceturto vietu pasaules Preses brīvības indeksā šogad ieņem Zviedrija, piekto vietu saglabājusi Somija, bet Dānija zaudējusi četras pozīcijas un atkāpusies uz sesto vietu. Pakāpjoties par vienu vietu, septītajā vietā ir Īrijā. Šajās septiņās valstīs, kas visas atrodas Eiropā, situācija preses brīvības jomā tiek vērtēta kā laba.
Lietuva atrodas vienu vietu augstāk nekā Latvija 14. vietā, kas ir par vienu pozīciju zemāk nekā pērn. Valstīs, kas reitingā ieņem 8.-42. vietu, preses brīvības situācija tiek raksturota kā apmierinoša. Bez Lietuvas un Latvijas, šajā grupā ir arī, piemēram, Vācija (11.vieta, -1 pozīcija), Lielbritānija (20. vieta, +3 pozīcijas), Kanāda (21. vieta, -7 pozīcijas), Francija (25. vieta, -4 pozīcijas), Polija (31. vieta, +16 pozīcijas).
Valstīs no 43.-90.pozīcijai situācija tiek vērtēta kā problemātiska. Šo valstu vidū ir Itālija (49. vieta, -3 pozīcijas), Rumānija (55. vieta, -6 pozīcijas), ASV (57.vieta, -2 pozīcijas), Ukraina (62. vieta, -1 pozīcija), Japāna (66. vieta, +4 pozīcijas), Ungārija (68. vieta, -1 pozīcija), Grieķija (89.vieta, -1 pozīcija).
Sarežģīta situācija ir valstīs, kas ieņem 91.-138. pozīciju. Šajā grupā ir Gruzija (114. vieta, -11 pozīcijas) un Lībija (137. vieta, +6 pozīcijas).
Savukārt ļoti nopietns preses brīvības apdraudējums ir valstīs, kas ieņem 139.-180. vietu. Starp šīm valstīm ir Kazahstāna (141. vieta, +1 pozīcija), Irāka (155. vieta, +14 pozīcijas), Turcija (159. vieta, -1 pozīcija), Baltkrievija (166. vieta, +1 pozīcija), Krievija (171. vieta, -9 pozīcijas), Ķīna (178. vieta, -6 pozīcijas), Ziemeļkoreja (179. vieta, -2 pozīcijas), un Eritreja, kas saglabājusi pēdējo vietu reitingā.
"Papildus nestabilai drošības situācijai un pieaugošajam autoritārismam, plašsaziņas līdzekļiem visā pasaulē problēmas rada ekonomiskais spiediens", kas kavē vēršanos pret nepatiesu informāciju, dezinformāciju un propagandu, norādīja organizācija.
Ziņojumā secināts, ka ilgtspējīgas darbības problēmas medijiem ir 160 pasaules valstīs.
Mediji ekonomisko grūtību dēļ tiek slēgti gandrīz trešdaļā pasaules valstu, arī ASV, Argentīnā, kas ierindojas 87.vietā (21 vietu zemāk) un Tunisijā, kas ieņem 129.vietu (11 vietas zemāk).
Kopumā gada laikā 112 valstu kopējais preses brīvības rādītājs ir pasliktinājies.
Preses brīvības reitingā tiek vērtēta valstu vai teritoriju situācija piecās kategorijās: politika, tiesiskums, ekonomika, sociālā un kultūras jomā, kā arī drošība.
Reitings publicēts pirms Starptautiskās preses brīvības dienas, kas tiek atzīmēta sestdien.