Marta sākumā Libānas valdība pasludināja parādsaistību defoltu. Libānas valūta ir zaudējusi aptuveni 60% vērtības, inflācija ir piedzīvojusi kāpumu, bet bankas ir noteikušas stingru kapitāla kontroli, tādējādi vēl vairāk sarežģījot valsts slimnīcu iespējas samaksāt savam personālam.
Šī finanšu krīze ir negatīvi ietekmējusi arī medikamentu un medicīniskā aprīkojuma importu, tādējādi radot papildus spiedienu uz valsts veselības aprūpes sistēmu.
SVF prognozē, ka Libānas ekonomika šogad samazināsies par 12%, kas būs lielākais kritums Tuvo Austrumu reģionā.
Pagājušā gada oktobrī Libānā notika plaši iedzīvotāju protesti pret valstī pastāvošo korupciju. Tagad pastāv bažas, ka, situācijai turpinot pasliktināties, iespējamas jaunas protesta akcijas, kas varētu notikt neskatoties uz valstī noteiktajiem pulcēšanās ierobežojumiem.
Vairākas nelielas protesta demonstrācijas jau ir notikušas arī Covid-19 epidēmijas apstākļos.
Libānas amatpersonas aicinājušas iedzīvotājus būt pacietīgiem un saglabāt mieru, uzsverot, ka pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumi ir mazāks ļaunums par nekontrolētu slimības izplatību.
Tomēr daudzi valsts iedzīvotāji ir izmisumā.
42 gadus vecais mikroautobusa vadītājs Hasans Šarifs norāda, ka noteikto ierobežojumu dēļ viņš ir zaudējis iespēju apgādāt savus divus bērnus.
“Mēs esam sasnieguši pilnīgu izmisuma stāvokli un mēs atgriezīsimies ielās, lai protestētu, jo nomirt no koronavīrusa ir vienkāršāk, nekā nomirt badā,” izsakās Šarifs.
Līdzīga situācija ir arī tādās valstīs kā Jemena, Lībija un Sīrija, kurās gadiem ilgi dzīvo bruņotu konfliktu un humanitāro katastrofu apstākļos. Pastāv bažas, ka Covid-19 epidēmija šajās valstīs var izvērsties ļoti dramatiska, ņemot vērā šo valstu nespēju veikt pienācīgu testēšanu, kā arī to nepietiekami apgādātās veselības aprūpes sistēmas.