T, 28.09.2022.

Ciemos pie vīra, kurš radīja mopēdu "Rīga 12"

Ātruma Cilts video
TVNET Auto
Ciemos pie vīra, kurš radīja mopēdu "Rīga 12"
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 4
Foto: Ekrānuzņēmums no video

TVNET sadarbībā ar LMT mājas viedtelevīziju piedāvā ātruma un piedzīvojumu raidījuma "Ātruma cilts" jaunāko sēriju. Šoreiz raidījums viesojas pie Latvijas funkcionālā dizaina meistara un leģendārā mopēda "Rīga 12" dizaina autora Gunāra Glūdiņa. 

Aiz katra priekšmeta dizaina ir savs stāsts. Tāpēc Ātruma Cilts vadītājs Pauls Timrots devies pie Gunāra Glūdiņa, lai uzzinātu, kā tapis vēsturiski un vēl šodien augsti vērtēts braucamrīku dizains. 

Gunārs Glūdiņš ir galdnieka dēls, kura ceļš uz leģendāru dizaina motociklu radīšanu sācies, studējot Latvijas Mākslas akadēmijā. Lai 18 rubļu stipendijas vietā saņemtu 21 rubli, Gunārs paralēli studijām sācis darbu rūpnīcā "Sarkanā zvaigzne".

Pašam dizaineram braukšana un motocikli nav īpaši interesējuši, tomēr Glūdiņa diplomdarbs akadēmijā bija sporta motocikla dizains, kas vēlāk redzams arī leģendārajos "Rīga" spēkratos. 

Foto: Ekrānuzņēmums no video

Pirmais meistara veikums "Sarkanajā zvaigznē" bija ugunsdzēsēju muca uz riteņiem, kam sekoja pārnēsājama koka radioaparāta, magnetolas, klaviatūras telefonaparāta un citu ierīču dizains. Tāpat Gunārs ir strādājis arī ar bērnu velosipēda "Spārīte" dizainu, pārbūvējot sākotnēji angļu patentētā riteņa elementus. 

Foto: Ekrānuzņēmums no video

Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Glūdiņš veidojis ūdens braucamrīku dizainu "Pārdaugavai" un ilgus gadus bijis pasniedzējs Latvijas Mākslas akadēmijā un Baltijas Starptautiskajā akadēmijā. Bet viņa pēdējās desmitgadēs atpazīstamākais darbs ir pirmais Latvijas policijas automašīnu dizains, kas veidots pēc amerikāņu armijas formastērpa parauga. Kas meistaram sakāms par jauno policijas auto dizainu, noskaidrosim jaunajā raidījuma sērijā. 

Foto: Ekrānuzņēmums no video

Raksts tapis sadarbībā ar LMT mājas viedtelevīziju.

Tēmas
Nepalaid garām!
Uz augšu