Krievijas mazpilsētu mistērija: kādēļ senajām koka ēkām trūkst skursteņu?

FOTO: Wikimedia Commons

Aplūkojot fotogrāfijas ar Krievijas vidienes ciemiem, mājām trūkst kādas detaļas - tām nav skursteņa, savukārt mūsdienu attēlos redzams, ka jumtu papildina metāla skurstenis, kas ierīkots krietni pēc mājas uzcelšanas laika. 

Koka mājas bez skursteņiem Sibīrijā esot bijusi pavisam ierasta prakse, kad gan raisa vairākus jautājumus - skursteņi un krāsnis varbūt nemaz nebija vajadzīgi mājiņām Itālijas un Spānijas dienvidos, taču Sibīrijā bez krāsns neiztikt. Sendienās krāsns ir noderējusi ne tikai telpu apsildīšanai, bet arī ēdiena pagatavošanai un uzglabāšanai.

FOTO: Unsplash

Krāsnis Krievijas vidienē tomēr bija, taču ar īpatnēju dūmu novades sistēmu, raksta portāls "Novate.ru". Proti, mazās mājās bijusi māla vai akmens krāsns, bet dūmus cilvēki iepludināja pašā telpā un pēc tam izlaida pa durvīm vai nelielu ventilācijas atveri. Šo apsildīšanas veidu dēvēja par melno apkuri. Šādu sistēmu Sibīrijas ciematiņi saglabāja pat vēl 20. gadsimtā - neraugoties uz faktu, ka Pēteris I melno apkuri aizliedza, šai regulai bija daži trūkumi. Tā attiecās uz noteiktām pilsētām, bet ciematos un lauku saimniecībās daži cilvēki turpināja kvēpināt savu mājokli. "Baltā" apkure jeb skursteņi iedzīvotāju spītības dēļ ieviesās ārkārtīgi lēni. Nelielos ciematos skursteņi bijuši tikai turīgākajam slānim.

Sibīrijas mājokļu sildīšana bez skursteņiem, 17. gadsimta zīmējums

FOTO: Wikimedia Commons

Mājas sildīšana ar dzīvo uguni un bez piemērotas ventilācijas bija skarba padarīšana - kvēpi un sodrēji nogulsnējās burtiski it visur. Tieši šā iemesla dēļ zemnieki allaž bija netīri, ar melnu ādu, turklāt darbs uz lauka un sodrēji radīja cilvēkiem savdabīgu iedegumu, kuru bija grūti nomazgāt. 20. gadsimtā šāda apkures sistēma tika likvidēta - mājokļos tika uzstādīti metāla skursteņi, kuru ierīkošana bija ekonomiskāka nekā mūra skursteņu iebūvēšana. 

Senākajām mājām dūmeņi ir uzstādīti krietni vēlāk - to nodod metāla skursteņi

FOTO: Mārtiņš Otto/TVNET

FOTO: TVNET viesojas Sibīrijā

Uz augšu