Saistībā ar policijas formas tērpu iepirkumu nebrīvē pabijis arī modes mākslinieks Bruno Birmanis

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

 Trešdien, 17. jūnijā, ierosināts kriminālprocess par krāpšanu un nolaidību policijas jauno formastērpu iepirkumā. Sākta krimināllieta pret divām Valsts policijas (VP) amatpersonām. Nebrīvē pabijis arī modes mākslinieks Bruno Birmanis, vēsta "TV3" raidījums "Nekā Personīga".

Tikt pie jaunām formām likumsargi cerēja uz Latvijas un arī VP simtgadi. Jaunos tērpus modelēja modes mākslinieks Bruno Birmanis

2019. gada pavasarī sākās iepirkuma procedūra par formu šūšanu. Konkursa summa bija 2,4 miljoni eiro uz trim gadiem. Atšķirībā no ierastās kārtības, kad lielos iepirkumus  iekšlietu struktūrām organizē Nodrošinājuma valsts aģentūra, šo konkursu vadīja pati policija. 

Konkursa komisijas vadīšanu uzticēja VP priekšnieka vietniecei, Galvenās administratīvās pārvaldes priekšniecei Renātei Filai Roķei. Par viņas vietnieku nozīmēja tobrīd vēl Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieku Normundu Krapsi. Tehnisko specifikāciju bija sagatavojis dizaina izstrādātājs Bruno Birmanis.

Jūnija sākumā policija saņēma pirmo partiju ar jaunajām formām. Taču šonedēļ pie ražotāja un konkursa komisijas vadības ieradās VP Iekšējās drošības birojs. Pirmdien, 15. jūnijā, pierādījumu meklēšana notika iesaistīto dzīves vietās, otrdien, 16. jūnijā, izmeklētāji kratīja Krapša un Fiļas Roķes kabinetus un pratināja abas amatpersonas.

Birojā uzsākts kriminālprocess par iespējamu krāpšanu un amatpersonu bezdarbību.

"Tas ir pārsteigums ne tikai man un manai ģimenei. Es domāju arī lielai daļai sabiedrības. Es jebkurā gadījumā līdz šim šito nesaprotu, kādas ir šīs aizdomas, vai fakti kas būtu par pamatu uzsākt procesu attiecībā pret mani un tajā skaitā arī pret pārējiem šajā procesā iesaistītajiem. Tāpēc ka darbs ir darīts pareizi, godprātīgi, man nav bijis nekādu šaubu par to ko es daru. Un es vēlos noskaidrot un par savu godu palikšu līdz galam cīnīšos," atbildot uz "Nekā Personīga" jautājumu, vai viņš bija pārsteigts par likumsargu ierašanos, sacīja VP priekšnieks, iepirkumu komisijas vadītājas vietnieks Normunds Krapsis.

Pret abām amaprsonām ierosināts kriminālprocess, taču no amata viņas nav atstādinātas.

Izmeklētāji pratinājuši arī konkursa uzvarētāju, firmas SRC "Brasa" līdzīpašnieku Kristiānu Brēdermani. Savukārt tērpu mākslinieks Bruno Birmanis  vienu nakti pavadījis apcietinājumā.

Raidījums norāda, ka interese par šo iepirkumu bijusi liela. Taču konkursam  kvalificējās tikai divas firmas. SRC "Brasa" un "Lola Dizains LV".

Tām bija jānosauc savas cenas par formas komplektu, kurā ietilpst termoveļa, trīs veidu bikses, vairāku veidu krekli,  jakas un cepures. Pavisam 18 vienības.   

Zemāko cenu - 2125 eiro piedāvāja "Lola Dizains", taču firma vēlāk savu piedāvājumu atsauca. "Lola Dizains" savu lēmumu neskaidro.  Tas bija ļoti izdevīgs otram pretendentam, bet neizdevīgs policijai.

Otram pretendentam cena bija par 545 eiro augstāka - 2670 eiro. Valstij tas nozīmē līdz pusmiljona eiro sadārdzinājumu. Līguma slēgšanu tas nav aizkavējis. 

Līgums starp policiju un SRC "Brasa" parakstīts 12. novembrī. Taču 2. martā līgums grozīts. Mainītas tehniskās specifikācijas. Tas nav aizliegts, taču visi grozījumi jāpublicē pie iepirkumu dokumentiem, lai pārējie tirgus dalībnieki varētu pārliecināties, ka ar atpakaļejošu datumu nav mainīti būtiski noteikumi. 

Formāli grozījumi publicēti, taču policijā gadījusies kāda ķibele un izmaiņas no publicētā dokumenta pazudušas. 

Uz augšu
Back