Irāna izdevusi Trampa aresta orderi

Papildināts
TVNET
Irāna izdevusi Trampa aresta orderi
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 24
Foto: AFP/SCANPIX

Irāna izdevusi ASV prezidenta Donalda Trampa un vēl 36 cilvēku aresta orderus saistībā ar Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšanu šā gada janvārī, vēsta ASV raidorganizācija CNN. 

Par aresta orderu izdošanu pirmdien ziņo Irānas aģentūra “Fars”. 

Soleimani, kurš janvārī gāja bojā raķešu uzbrukumā Bagdādes lidostai, tika nogalināts pēc Trampa norādījuma, apliecinājusi ASV Aizsardzības ministrija.

Lai gan Trampam aizturēšana nedraud, orderu izdošana izgaismo spriedzi, kas valda ASV un Irānas starpā kopš Vašingtonas izstāšanās no Irānas un pasaules lielvaru kodolvienošanās.

Teherānas prokurors Ali Alkuasimehrs pavēstīja, ka Trampam un vēl vairāk nekā 30 citām personām izvirzītas apsūdzības slepkavībā un terorismā par līdzdalību Soleimani nāvē. 

Kā “Fars” apstiprināja prokuratūrā, Tramps esot Irānas meklējamo cilvēku saraksta augšgalā.

Prokurors neidentificēja nevienu citu aizdomās turamo, izņemot Trampu, bet uzsvēra, ka Irāna centīsies panākt Trampa aizturēšanu, pat pēc viņa prezidentūras termiņa beigām.

Irāna arī vērsusies Interpolā, lūdzot palīdzību sarakstā iekļauto 36 cilvēku aizturēšanā. Interpols pagaidām šo jautājumu vēl nav komentējis.

Alkuasimehrs sacīja, ka Irāna pieprasījusi Interpolam izsludināt augstākās pakāpes prasību par Trampa un citu aizturēšanu. Šāda prasība nevar piespiest valsti veikt aizturēšanu vai izdot aizdomās turamo, bet var nostādīt valdības līderus uzmanības centrā un ierobežot aizdomās turamo iespējas ceļot.

Pēc lūguma saņemšanas Interpols izvērtē, vai dalīties informācijā ar dalībvalstīm. Interpolam nav pienākums publiskot visas prasības, lai gan dažas tiek publiskotas Interpola mājaslapā.

Mazticams, ka Interpols akceptēs Irānas lūgumu, jo Interpola vadlīnijas par aizturēšanas prasību izsludināšanu aizliedz politiskas dabas aktivitātes vai iejaukšanos. Uz to šodien konferencē Saūda Arābijā norādīja arī īpašais ASV pārstāvis Irānas jautājumos Braiens Huks.

"Tas ir propagandas triks, ko neviens neuztver nopietni un kas liek irāņiem izskatīties muļķīgi," sacīja Huks.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu