ASV pretrasisma kampaņā pienākusi kārta arī Linkolna pieminekļiem

Emancipācijas piemineklis Bostonā FOTO: Reuters/ScanPix

Bostonas mākslu komisija otrdien vienbalsīgi atbalstījusi ASV prezidenta Ābrama Linkolna pieminekļa aizvākšanu, kurā attēlots atbrīvots vergs, kas nometies viņa priekšā uz viena ceļa.

Statuja, kas pazīstama kā Emancipācijas piemineklis, Bostonas centra parkā atradusies kopš 1879.gada. Monuments ir precīza tā pieminekļa kopija, kas trīs gadus agrāk tika uzstādīts Vašingtonā.

Bostonā pieminekļa kopija uzstādīta tāpēc, ka pilsētā dzimis statujas autors Tomass Bols.

Lai gan piemineklis veidots, lai pieminētu verdzības atcelšanu ASV, tagad radušies iebildumi pret to, ka melnādainais nometies ceļos baltā prezidenta priekšā.

22

"Šodien man nācās uzklausīt, ka uz šo mākslas darbu skatīties ir aizvainojoši, un Bostonas ainavā nav vietas darbiem, kas apkauno kaut vienu ļaužu grupu," norādīja mākslu komisijas priekšsēdētāja vietniece Ekua Holmsa.

Savukārt pilsētas mēra Mārtija Volša paziņojumā teikts, ka statuja liekot justies neērti gan Bostonas pilsoņiem, gan viesiem.

Petīciju ar prasību aizvākt pieminekli parakstījuši 12 000 cilvēku.

Pieminekļa nojaukšanas datums vēl nav zināms, un amatpersonas pavēstījušas, ka tehniskās detaļas tikšot saskaņotas komisijas nākamajā sēdē 14.jūlijā.

Linkolna piemineklis atradies diskusiju krustpunktā jau kopš 2018.gada, kad Bostona uzsāka vispārēju pieminekļu un citu publisko mākslas darbu izvērtēšanas kampaņu, lai pārbaudītu, vai tie pietiekami atspoguļo pilsētas dažādību un neaizvaino kādu no minoritāšu kopienām.

22

Īpašu uzmanību komisija pievērš mākslas darbiem ar "problemātisku vēsturi".

"Turpinot darbu, lai padarītu Bostonu par taisnīgāku pilsētu, ir svarīgi izvērtēt stāstus, ko stāsta publiskā māksla ikvienā no mūsu apkaimēm," uzsvēris Volšs.

Arī pieminekļa oriģināls Vašingtonā ir apdraudēts.

Vēršoties plašumā protestiem pret rasismu, ko izraisīja melnādainā Džordža Floida nāve policijas aizturēšanas operācijas laikā Mineapolisā šī gada maijā, protestētāji draudējuši nopostīt arī pretrunīgi vērtēto Linkolna statuju, kuru tagad apsargā nacionālā gvarde.

Uz augšu
Back