O, 21.03.2023.

Virsprokurors: Kalnmeiera lietā ir svarīgi pieņemt ļoti izsvērtu un pārdomātu lēmumu

TVNET/LETA
Virsprokurors: Kalnmeiera lietā ir svarīgi pieņemt ļoti izsvērtu un pārdomātu lēmumu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 5
Foto: Īriss Sviklis/LETA

Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas interesēs ir pieņemt ļoti izsvērtu un pārdomātu lēmumu no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) saņemtajā lietā, kurā lūgts sākt kriminālvajāšanu pret bijušo ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru, atzina nodaļas virsprokurors Māris Leja.

KNAB 4.augustā rosināja Lejas vadītajai nodaļai par neizpaužamu ziņu izpaušanu sākt kriminālvajāšanu pret Kalnmeieru un Ģenerālprokuratūras Metodikas nodaļas virsprokurori Elitu Jurkjāni. Pašreizējais ģenerālprokurors Juris Stukāns pieņēmis lēmumu par virsprokurores atstādināšanu no amata pienākumu pildīšanas.

Likumā noteiktā kārtībā desmit dienu laikā Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokuroram jālemj par personu saukšanu pie kriminālatbildības. Likums gan paredz iespējas prokuratūrai pieņemt lēmumu par krimināllietas izbeigšanu vai arī lietu nosūtīt atpakaļ KNAB ar norādījumiem par nepieciešamību veikt papildu izmeklēšanu.

Leja lietas uzraugošā prokurora vārdu patlaban neatklāja, lai netraucētu amatpersonai pieņemt objektīvu lēmumu. Viņš pieļāva, ka pēc lēmuma pieņemšanas prokuroram būs jāskaidro savs lēmums, tad viņa vārds kļūs publisks.

Leja skaidroja, ka saskaņā ar prokuratūrā esošo kārtību, viņš kā nodaļas virsprokurors izlēma, kuram prokuroram uzticēt minēto lietu. Lai arī tiesās lietas tiesnešiem uztic datorizētā sadalē, prokuratūrā šāda kārtība nepastāv.

Galvenais kritērijs lietas nodošanai prokurora uzraudzībā ir prokuroru slodze. Ņemot vērā, ka daļa nodaļas prokuroru bija atvaļinājumā, tad Lejam plašas izvēles iespējas nebija. Kopumā Lejas vadītajā nodaļā ikdienā strādā astoņi prokurori.

"Es varu tikai apstiprināt, ka neatkarīgi no tā, kādas personas ir iesaistītas, mēs esam ieinteresēti pēc iespējas objektīvi izvērtēt KNAB ierosinājumu, lai vēlāk nesaņemtu sabiedrības pārmetumus neatkarīgi no prokurora lēmuma un tālākā risinājuma. Katrā ziņā lēmumam jābūt ļoti izsvērtam un pārdomātam," uzsvēra Leja.

Latvijas Televīzijas rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka KNAB Kalnmeieru rosina apsūdzēt saistībā ar informācijas noplūdi krimināllietā, kurā iesaistīta Jelgavas prokuratūras prokurore Zinaīda Egle un kurā KNAB izmeklē kukuļņemšanas organizēšanu, kukuļnemšanu un neizpaužamu ziņu atklāšanu.

Latvijas Televīzijai neoficiāli zināms, ka Kalnmeiers īsi pirms pilnvaru termiņa beigām informāciju par ar Egles lietu saistītajām procesuālajām darbībām izpaudis vairākiem prokuroriem, no kuriem viena - virsprokurore Jurkjāne - to tālāk nodevusi savam dzīvesbiedram zvērinātam advokātam Jurim Jurkjānam. Caur viņu savukārt informācija nonākusi pie advokātes Ievas Cīrules, kura kopā ar prokurori Egli figurē šī procesa kukuļošanas epizodē.

11.jūlijā noslēdzās Kalnmeiera ģenerālprokurora pilnvaru termiņš, savukārt viņa vietā stājās jaunais ģenerālprokurors Stukāns.

Jūlijā kļuva zināms, ka KNAB lietvedībā ir kriminālprocess par kukuļņemšanas organizēšanu, kukuļņemšanu, uzkūdīšanu izpaust neizpaužamas ziņas un neizpaužamu ziņu izpaušanu. Birojā iepriekš norādīja, ka tajā ir "iesaistīta prokuratūras amatpersona".

Patlaban publiski zināms, ka lietā iesaistīta Jelgavas prokuratūras prokurore ir Egle.

Egle atstādināta no pienākumu pildīšanas, jo viņai piemērots drošības līdzeklis - aizliegums pildīt pienākumus.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu