Sv, 7.08.2022.

Svētdien notiks Baltijas ceļa atceres pasākumi Baltkrievijas tautas atbalstam

Cilvēku ķēde būs arī Rīgā
TVNET/LETA
Svētdien notiks Baltijas ceļa atceres pasākumi Baltkrievijas tautas atbalstam
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 9
Foto: Edijs Pālens/LETA

Vēsturiskā Baltijas ceļa gadadienā, 23.augustā, Latvijā un citviet pasaulē notiks pasākumi Baltkrievijas atbalstam, informēja Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga.

Pēc gājiena Meikšāni - Piedruja naktī uz 23.augustu galvenais akcijas pasākums notiks plkst.12 Krāslavas novada Piedrujā. Šī vieta ir īpaša, jo Latvijas ciemu Piedruju un Baltkrievijas Druju šķir tikai Daugava. Pasākumā tiks veidota simboliska cilvēku ķēde un pacelts Baltkrievijas baltsarkanbaltais karogs, ko no Austras koka Meikšānos līdz Piedrujai gar Baltkrievijas robežu būs nesuši akcijas dalībnieki vairāk nekā 70 kilometru garumā.

Arī citur Latvijā plkst.12 cilvēki ir aicināti veidot simboliskas ķēdes, tā atbalstot Baltkrievijas tautu.

Rīgā cilvēku ķēde plānota no Brīvības pieminekļa līdz Tautas frontes muzejam.

"Latvijas spēks ir vietējās kopienas, mūsu cilvēki. Mēs zinām, kā ir palīdzēt kaimiņam pašu mājās, bet šoreiz kaimiņš atrodas viņpus robežai. Šajā situācijā mēs nevaram pieklauvēt pie durvīm un atbalstam piedāvāt siltu tēju, taču spējam solidarizēties un vienoties baltkrievu tautas atbalstam," komentēja Zonberga, aicinot atcerēties, "cik svarīgs šāds atbalsts bija mums pašiem cīņā par neatkarību", un dot savu spēku, lai tas aizskan līdz Baltkrievijai.

Pasākumu dalībnieki aicināti akciju iemūžināt foto vai video, publicējot sociālajos tīklos un lietojot starptautiskās akcijas kopīgo tēmturi "#FreedomWay".

Pēc simboliskajām akcijām Latvijā daļa dalībnieku turpinās ceļu uz Lietuvas galvaspilsētu Viļņu, lai pievienotos lielākajam Baltijas solidaritātes pasākumam un palīdzētu veidot cilvēku ķēdi no Viļņas līdz pat Baltkrievijas robežai.

"Baltijas ceļš Brīvību Baltkrievijai" pasākumu dalībnieki aicināti ņemt līdzi baltsarkanbaltos Baltkrievijas karogus, Latvijas karogus un ģērbties baltās drēbēs.

Līdzīgas solidaritātes akcijas 23.augustā notiks arī Igaunijā, Ukrainā, Gruzijā, Lielbritānijā, Itālijā un citviet pasaulē. Tajās aicināta piedalīties arī Latvijas diaspora.

Pasākumi tiek organizēti, ievērojot visus epidemioloģiskās drošības nosacījumus un Lietuvas teritorijā lietojot arī sejas aizsargmaskas.

Akcija "Baltijas ceļš" notika 1989.gada 23.augustā, kad vairāk nekā divi miljoni latviešu, lietuviešu un igauņu sadevās rokās 600 kilometrus garā ķēdē cauri Baltijas valstīm, apliecinot vienotību centienos pēc brīvības.

Jau ziņots, ka Baltkrievijā joprojām nerimst protesti pret 9.augustā notikušo prezidenta vēlēšanu viltošanu un autoritāro prezidentu Aleksandru Lukašenko, kas bieži pārauguši protestētāju sadursmēs ar drošības spēkiem. Protestu gaitā tūkstošiem cilvēku aizturēti, vairāki simti ievainoti. Daudzu valsts uzņēmumu strādnieki pieteikuši streikus.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem vēlēšanās Lukašenko, kurš ir pie varas kopš 1994.gada, ieguvis 80,1% balsu, bet opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska - 10,1%, taču opozīcija uzskata, ka vēlēšanu rezultāti ir viltoti un vēlēšanās pārliecinoši uzvarējusi Tihanovska, kas pieprasījusi sarīkot jaunas vēlēšanas. Vācijas kanclere Angela Merkele trešdien pēc Eiropas Savienības samita paziņoja, ka Eiropas Savienības valstis neatzīst vēlēšanu rezultātus.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu