C, 28.09.2023.

Pulcējas ANO Ģenerālā asambleja - šoreiz virtuāli

TVNET/LETA/AFP
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Foto: EPA/Scanpix

Darbu otrdien virtuāla samita formātā sāk ANO Ģenerālā asambleja, un organizācijas 75 gadu vēsturē šī ir pirmā reize, kad līderi forumu uzrunā ar iepriekš video ierakstītām runām, nevis klātienē. Tas noticis Covid-19 krīzes ieviesto korekciju dēļ.

Ievērojot vairākas desmitgades pastāvējušo tradīciju, kas aizsākās 40.gados, otrdienas sesiju atklās Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru. Arī viņa uzstāšanās ierakstīta jau iepriekš. Bolsonaru sekos ASV prezidents Donalds Tramps kā ANO uzņemošās valsts vadītājs.

Citu prominentu līderu vidū, kuru iepriekš ierakstītās runas tiks demonstrētas otrdien, ir Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins, Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Francijas prezidents Emanuels Makrons. 

Forumā klātienē ANO Ģenerālās asamblejas lielajā zālē būs dalībvalstu, kā arī Eiropas Savienības, Vatikāna un Palestīnas vēstnieki, tomēr katru no tām sociālās distancēšanās prasību dēļ pārstāvēs tikai viens cilvēks. Sagaidāms, ka vēstnieki būs ar sejas maskām.

Atšķirībā no citiem gadiem transporta kustība Manhetenā Ģenerālās asamblejas norises dienās netiks paralizēta daudzo ārvalstu līderu autokolonnu dēļ, bet medijos neskan pieņēmumi par iespējamiem izrāvieniem sanāksmēs asamblejas gaitā.

Samits parastos apstākļos piesaista aptuveni 10 000 cilvēku no visas pasaules, tomēr šogad, kad daudzas valstis Covid-19 krīzes dēļ noteikušas ierobežojumus ceļošanai, vēriena ziņā nekas tuvu tam nav iespējams.

Izpaliekot sarunām klātienē, daži ANO diplomāti pauž skepsi par to, ko forumā izdosies panākt.

ANO tomēr rīkos tematiskās tikšanās par tādām tēmām kā cīņa ar koronavīrusa pandēmiju, klimata izmaiņas, bioloģiskā daudzveidība, politiskā nestabilitāte Lībijā un Libānā. Arī šīs sanāksmes notiks virtuāli.

Lai izvairītos no tehniskām problēmām, ANO lūdza pasaules līderus runu ierakstus iesniegt četras dienas pirms notikuma, un tas nozīmē, ka runās nebūs citkārt parastā spontānuma un reakciju uz pavisam nesenu procesu attīstību.

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais