Valdība atbalsta soda naudas piemērošanu par mutes un deguna aizsega nelietošanu (61)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Cilvēki Viļņā sabiedriskā transporta pieturā
Cilvēki Viļņā sabiedriskā transporta pieturā Foto: AP/Scanpix

Ministru kabinets (MK) otrdien atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) izstrādāto likumprojektu, kas paredz ieviest sodus par mutes un deguna aizsegu nelietošanu sabiedriskās vietās, kur to lietošanu prasa normatīvie akti.

Valdība noteica likuma grozījumiem steidzamību. Tos vēl jāpieņem Saeimā.

Valdības locekļu vidū gan radās diskusija, vai nepieciešams paredzēt atbildību arī komersantiem, kuri pieļāvuši savās telpās apkalpot personas bez maskām. Tāpat radās diskusija par komersantu tiesībām neapkalpot šādas personas.

Pēc valdības sēdes Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) mediju pārstāvjiem pavēstīja, ka valdība priekšlikumam par sodu uzlikšanu arī komersantiem neteica "ne jā, ne nē", bet šāda iespējamība tiks vērtēta.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (NA) norādīja, ka pēc viņa rīcībā esošās informāciju Saeimas deputāti jau gatavojot grozījumus regulējumā, lai paredzētu atbildību arī komersantiem.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) norādīja, ka viņš nav par masveida sodīšanu, taču ir jādomā par regulējumu, lai komersants nepieļautu bez maskām esošu cilvēku nokļūšanu komersanta pārvaldītajās telpās. "Es neesmu par sodīšanu, taču ir jābūt vadlīnijām, kas paredz komersantiem dot norādījumus neapkalpot klientus, kuri nelieto maskas. Es ierosinu ieviest šādas vadlīnijas, bet uzreiz neķerties pie sodiem," piebilda ministrs.

Ņemot vērā ministru diskusiju, TM valsts sekretāra vietniece Laila Medina vērsa uzmanību, ka normatīvajā regulējumā tādā gadījuma būtu jānodefinē precīzi pienākumi juridiskajām personām, kā rīkoties ar epidemioloģiskās drošības prasību par masku lietošanu. "Ja būs nodefinēti precīzi pienākumi, tad var paredzēt atbildību par pienākumu neievērošanu," piebilda Medina.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) pauda gatavību meklēt risinājumus, lai esošo un šodien valdībā pieņemto regulējumu uzlabotu. Medina savukārt rosināja iesaistīties Ekonomikas ministrijas ekspertus, lai saprastu, kā šādu iespējamo regulējumu īstenot un kādu ietekmi tas atstātu uz uzņēmējdarbību.

Valdība jau iepriekš bija noteikusi, ka vairākās sabiedriskajās vietās, kur nav iespējams ievērot divu metru distanci, cilvēkiem ir jālieto sejas maskas, piemēram, sabiedriskajā transportā, veikalos, kultūras pasākumos u.tml., tomēr sodīšanas iespējas par šo prasību neievērošanu paredzētas nebija.

Tagad TM ir sagatavojusi grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā, kas paredzēs, ka par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot brīdinājumu vai naudas sodu 10 līdz 50 eiro apmērā.

Naudas soda apmērs tiks noteikts, ievērojot individuāla pārkāpuma bīstamību un nepieciešamību noteikt samērīgu sodu, salīdzinot ar atbildību par izolācijas, karantīnas un pašizolācijas ierobežojumu pārkāpšanu. Soda apmēru noteiks pašvaldības policija vai Valsts policija (VP).

Ministrija uzsver, ka likumprojekts izstrādāts straujās Covid-19 infekcijas izplatības dēļ, kā rezultātā epidemioloģiskās drošības nodrošināšanai ir nepieciešams pieņemt arvien stingrākus ierobežojumus, lai mazinātu sabiedrības inficēšanās riskus.

Šobrīd MK ir noteicis prasību lietot mutes un deguna aizsegus pasažieriem sabiedriskajā transportlīdzeklī, izņemot bērnus līdz 13 gadu vecumam, noteiktās pasākuma norises vai saimnieciskā vai publiskā pakalpojuma sniegšanas vietās, kā arī atsevišķu administratīvo teritoriju publiskajās telpās, kur nav iespējams nodrošināt divu metru distanci.

Tāpat iecerēts papildināts Covid-19 likuma 12.1.pantu, kas noteiks, ka epidemioloģiskās drošības mērķu sasniegšanai ieslodzīto lietas tiesās primāri izskatīs videokonferences režīmā, izņemot lietas, kas satur valsts noslēpuma objektu.

Ministrijā uzskata, ka paaugstināta Covid-19 inficēšanās riska situācijā ieslodzīto konvojēšana uz tiesu ievērojami palielina risku Covid-19 infekcijas nonākšanai ieslodzījuma vietās.

Atbilstoši Covid-19 likuma pārejas noteikumu 10.punktam Covid-19 likums būs spēkā tik ilgi, kamēr pastāvēs epidemioloģiskās drošības draudi saistībā ar Covid-19 infekcijas izplatību.

Komentāri (61)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais