Tomēr pareiza sejas masku nēsāšana var pat pasargāt no tuberkulozes, nevis, kā apgalvots Facebook ierakstos, veicina tās izplatību.
SPKC norāda, ka tuberkuloze ir infekcijas slimība, ko izraisa tuberkulozes nūjiņa. “Tuberkulozi tālāk izplata tikai tie slimnieki, kuri slimo ar plaušu tuberkulozi,” savā mājas lapā skaidro SPKC. Tā apkārtējā vidē izplatās pa gaisu, kad infekciozs, neārstēts slimnieks klepo, šķauda vai pat tikai runā vai elpo.
RSU eksperts Vanadziņš piebilst, ja cilvēks var šo bacili izelpot, tātad tas cilvēka plaušās jau ir, bet maskas vilkšana vai nevilkšana to vairs nemaina. Taču, piemēram, gadījumā, kad veselam cilvēkam autobusā pretī sēž slimnieks, kuram ir uzvilkta sejas maska, “ja līdz šim viņš būtu mūs ar to tuberkulozi apklepojis, tad tagad, ja tā maska ir normāla, viņš to neizdara.” Vanadziņš norāda, ka tas attiecas arī uz citām saslimšanām, kas izplatās līdzīgi.
Populārajā video arī apgalvots, ka masku vilkšana izraisa insultu, infarktu un citas sirds saslimšanas. Taču Vanadziņš to sauc par pilnīgu nepatiesību. Kā skaidrots iepriekš, veselam cilvēkam pareizi lietota sejas maska kaitējumu nenodara.
Svarīga maskas kvalitāte un pareiza lietošana
Vanadziņš norāda, ka pēc standartiem ražotām maskām jāiziet pārbaudes. Viņš skaidro, ka galvenais kritērijs pārbaudēs ir pietiekama gaisa caurlaidība: “Kamēr tā nav, nekādas citas īpašības netiek vērtētas vispār.” Speciālists gan norāda uz citu problēmu, proti, cilvēki var iegādāties nepārbaudītas sejas maskas. Tādēļ būtiski jautāt ražotājam par to, vai maska tikusi pārbaudīta. Kā atrast kvalitatīvu sejas masku, oktobrī informēja Patērētāju tiesību aizsardzības centrs. Piemēram, būtiski, lai tās ir ražotas, izmantojot Eiropas Standartizācijas iestādes (CEN) vadlīnijas vai CEN dalībvalstu standartus. Vanadziņš norāda, ka tirgū ienācis ļoti daudz produktu un daļa no tiem tiešām var būt neefektīvi. “Ja cilvēks pērk izstrādājumu, kas nav pārbaudīts ne pēc kādām prasībām, tad viņam var paveikties un viņam var nepaveikties.”
Speciālisti norāda, ka būtiski masku nēsāt pareizi. Tā jāuzvelk un jānovelk ar tīram rokām, vienreizlietojamās maskas atkārtoti izmantot nedrīkst. Vanadziņš norāda, ka maska jānēsā, kā to noteicis ražotājs – līdz divām, maksimums, četrām stundām vai brīdim, kad tā kļuvusi mitra. Savukārt auduma maskas nevar likt pie citām mantām, piemēram, somā vai kabatā, tās jāmazgā vismaz 60 grādu temperatūrā.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!