Par spīti visām nebūšanām Ivita atzīst, ka pozitīvo momentu ir daudz vairāk. Kāds viņas ieskatā ir labākais atalgojums, ko var saņemt Dakteris Klauns? “Mums jau ir tāda mentalitāte, ka tos labos vārdus par sevi reizēm nākas saņemt pa aplinkus ceļiem – tie izskan kaut kur aiz muguras. Lielākais gandarījums ir cilvēku – jo īpaši senioru – labās asaras, ko viņi ir spējuši atlaist, noraudāt nost. Un, protams, bērnu smiekli. Ir bijis, ka pusaudzis tā smejas, ka tev pat jāatvainojas, jo viņam jau no smiešanās vēders sāp. Tu saproti, ka tik traki smieties varbūt nevajag, bet, jo vairāk atvainojies, jo vairāk viņš smejas.”
Trauslā robeža starp sākumu un beigām
Ivita atzīst, ka ir bijuši brīži, kad pēc uznāciena, sēžot mašīnā, ir jāraud: “Slimnīca ir tā vieta, kur abas pasaules ir tik cieši kopā, un tur uz lietām var paskatīties caur mūžības prizmu, skaudri izjūtot to trauslo robežu: viens klikšķis, un tu esi, viens klikšķis – un tevis vairs nav.” Šajā sakarā viņa atminas epizodi no Ēnu dienas, kad dr. Tūtu pieteicies ēnot kāds pusaudzis. Uz jautājumu, kādēļ izdarīta šāda izvēle, puisis atbildējis: “Jo tas ir ļoti jautri!”
“Es viņam izstāstīju par gadījumu no savas prakses, par savu pirmo pacientu, pie kura ierados, – tas bija mazs, kails zīdainītis, kuram visas ķermeņa daļas bija pieslēgtas pie dzīvību uzturošiem vadiņiem un caurulītēm. Tad es puisim pārjautāju: “Iedomājies, ka tu atver durvis un redzi šādu ainu – tev tiešām būtu jautri?” Zēns kļuva ļoti kluss un domīgs.”
Vaicāta par to, kur gūst spēku saņemties šādās smagās un neparedzamās situācijās, Ivita teic, ka palīdz zināšanas psiholoģijā un mātes rūdījums. “Es esmu kristiete, un spēku man dod arī ticība. Viens no maniem tuvākajiem draugiem ir Ints Kļaviņš, kurš savulaik brīnumainā kārtā izdzīvoja traģiskajā prāmja “Estonia” katastrofā. Mēs dzīvojam netālu, bieži tiekamies un pārrunājam garīguma nozīmi – tas tiešām “strādā” ne tikai grāmatās, bet arī reālajā dzīvē."
Sarunas noslēgumā Ivita atgādina, ka "Ziemassvētki ir laiks, tad visbiežāk atceramies grūtībās nonākušos, sūtot uz slimnīcām dāvanas, sniedzot palīdzību. Diemžēl, svētkiem beidzoties, par labdarību bieži tiek aizmirsts līdz nākamajam gadam. Ir jāmācās labos darbus darīt arī ikdienā – ziedot var ne tikai naudu, bet arī savu laiku un talantus. Es saprotu, ka nevaru izglābt ne pasauli, ne cilvēku, bet varu būt vietā un laikā, izdarot tik, cik ir manos spēkos.”
- Biedrība “Dr. Klauns” kā sabiedriska labdarības organizācija darbojas kopš 2012. gada 28. septembra.
- Misija: veidot bērniem draudzīgu vidi veselības aprūpes iestādēs, palīdzot bērniem un to vecākiem pārvarēt psiholoģiskās un sociālās grūtības, mazināt stresu un paātrināt izveseļošanos.
- Patlaban organizāciju pārstāv 45 profesionāli medicīnas klauni.
- Dr. Klauni sastopami ne tikai Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, bet arī slimnīcās Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Cēsīs, Rēzeknē un Jūrmalā.
- Katru mēnesi klauni slimnīcās iepriecina vismaz 590 bērnus un atvieglo vismaz 45 sāpīgas procedūras
- Organizācijas finansējumu veido ziedojumi. Ziedot iespējams Dr. Klaunu mājas lapā.
Raksts tapis sadarbībā ar "BITE Latvija".