ES un Lielbritānijas vienošanās ietver trīs līgumus - divpusējo tirdzniecības un sadarbības līgumu, līgumu par drošības procedūrām klasificētās informācijas apmaiņai un aizsardzībai, kā arī Lielbritānijas un Eiropas Atomenerģijas kopienas (EURATOM) līgumu par sadarbību kodolenerģijas drošā izmantošanā miermīlīgiem mērķiem.
Svarīgākā vienošanās daļa ir vienošanās par tirdzniecību. Tā nosaka, ka Lielbritānijas un ES savstarpējajai tirdzniecībai netiks piemērotas nedz kvotas, nedz tarifi.
Lielbritānijas un ES vienošanās par attiecībām pēc “Brexit” izklāstīta uz vairāk nekā 1200 lappusēm.
Lielbritānijas aiziešana no Eiropas Savienības nozīmē būtiskas izmaiņas kārtībā, saskaņā ar kuru cilvēki dzīvo un strādā.
Cilvēki, kas pārvietosies starp Lielbritāniju un ES dzīvošanas, strādāšanas vai pensionēšanās nolūkā, vairs nebūs automātiskas atļaujas to darīt. Lielbritānija ieviesīs jaunu imigrācijas sistēmu, kas attieksies uz ES valstu pilsoņiem, kā arī būs jauna kārtība ceļošanas noteikumos starp abās pusēm, ieskaitot arī izmaiņas pasu kontrolē. “Brexit” arī nozīmē, ka Lielbritānijai nebūs jāveic ikgadējās iemaksas ES budžetā. Tajā pašā laikā tirdzniecība starp Lielbritāniju un ES nozīmēs papildu birokrātiju.
Lielbritānijas un ES panāktā vienošanās paredz, ka sākot ar 1.janvāri tirdzniecībai netiek piemērotas jaunas kvotas un tarifi.
Tomēr tiks veiktas papildu pārbaudes uz robežām, piemēram, preču drošuma vai muitas deklarāciju pārbaudes. Tas nozīmē, ka Lielbritānijas uzņēmumiem, kas transportē preces uz un no ES, būs jābūt gataviem gan attiecīgajām izmaiņām, gan birokrātijai.
Attiecībā uz pakalpojumiem, kas ir ļoti nozīmīga Lielbritānijas ekonomikas nozare, situācija joprojām ir neskaidra. Pakalpojumi zaudē tiesības uz automātisko piekļuvi ES tirgum, tomēr kā uzsver Lielbritānija, panāktā vienošanās nodrošinot brīvu piekļuvi tirgum teju visos sektoros.
Sākot ar 1.janvāri pārstās darboties arī automātiskā abpusējā profesionālo kvalifikāciju atzīšana.
Izņēmumi tirdzniecības ziņā attieksies uz Ziemeļīriju. ES un Lielbritānija vienojušās, ka uz Ziemeļīrijas robežas ar Īriju netiks veidota tā dēvētā stingrā robeža ar kontrolpunktiem. Tas nozīmē, ka uz Ziemeļīriju arī turpmāk attieksies daudzi ES vienotā tirgus noteikumi.
Pēc 1.janvāra dodoties uz ES valstīm, kā arī Šveici, Norvēģiju, Islandi un Lihtenšteinu, Lielbritānijas pilsoņiem nebūs nepieciešama vīza, ja vien uzturēšanās periods citā valstī nepārsniedz 90 dienas 180 dienu periodā. Šajā gadījumā Lielbritānijas pilsoņiem uz robežas būs jāiziet papildu pārbaudes. Lielbritānijas pilsoņu pasu kontrole tiks veikta atšķirīgā rindā - nošķirti no ES, Šveices, Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas pilsoņiem.
Lai apmeklētu kādu no šīm valstīm Lielbritānijas pilsoņu pases derīguma termiņam būs jābūt vismaz par sešiem mēnešiem ilgākam par ceļojuma datumu. Šī prasības neattieksies uz Īriju.
Lielbritānijas pilsoņiem turpmāk būs tiesības piekļūt ārkārtas veselības aprūpei - Eiropas veselības apdrošināšanas kartes būs spēkā līdz to termiņa beigām. Pēc tam tās tiks aizstātas ar Lielbritānijas Globālās veselības apdrošināšanas kartēm.