Itālijas valdībai draud sabrukums

Itālijas ekspremjers Mateo Renci FOTO: SCANPIX

Itālijas ekspremjers Mateo Renci trešdien atsauca savu partiju "Italia Viva" (Dzīvā Itālija - IV) no valdošās koalīcijas, izraisot valdības sabrukuma draudus jaunā koronavīrusa pandēmijas laikā.

Renci paziņoja, ka valdību atstāj divi ministri un viens valsts ministrs no viņa partijas. 

IV aizejot no valdošās koalīcijas, premjerministrs Džuzepe Konte zaudē vairākumu parlamentā. Valdošajā koalīcijā paliek populistiskā Pieczvaigžņu kustība (M5S), kreisi centriskā Demokrātiskā partija (PD) un kreiso partiju apvienība "Liberi e Uguali" (Brīvie un līdztiesīgie).

Renci un Kontes attiecībās vairākas nedēļas pieauga saspīlējums jautājumā par valdības rīcību Covid-19 pandēmijā, kas Itālijā prasījusi vairāk nekā 80 000 cilvēku dzīvību un iedzinusi ekonomiku dziļā recesijā.

Sevišķi asas domstarpības izvērtās par Eiropas Savienības (ES) līdzekļu izlietojumu vairāk nekā 200 miljardu eiro apmērā, kas tiek atvēlēti ekonomikas atveseļošanai pēc Covid-19 pandēmijas. 

Renci brīdināja par šo līdzekļu izšķiešanas risku, bet viņa kritiķi apgalvoja, ka Renci vienkārši mēģina panākt lielāku varu savai partijai, kuras reitings sabiedriskās domas aptaujās ir tikai 3%, un brīdināja, ka tagad nav īstais laiks pamest koalīciju.

Konte trešdienas vakarā valdības sanāksmē "izteica nožēlu par ievērojamo kaitējumu, kuru valdības krīze rada mūsu valstij pandēmijas laikā".

Renci nedēļām ilgi kritizēja Kontes vadošo lomu, apsūdzot viņu konsultāciju trūkumā, sevišķi par ekonomikas atveseļošanas plānu, un dēvējot valdību par "stagnējošu". 

Trešdien preses konferencē Romā Renci noraidīja aicinājumus paklusēt pandēmijas dēļ un sacīja, ka "demokrātija vienmēr vai nu ir, vai nav". 

Abas galvenās koalīcijas partijas M5S un PD turpina atbalstīt premjeru un nosodīja Renci lēmumu par IV aiziešanu no koalīcijas. Visas trīs partijas vēlas izvairīties no pirmstermiņa vēlēšanām, jo sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka tās varētu zaudēt šajās vēlēšanās.

Labēji centriskā opozīcija pauda prieku par šo krīzi, un labējās partijas "Līga" līderis Mateo Salvīni paziņoja: "Jo ātrāk viņi aizies, jo labāk."     

Uz augšu
Back