Pk, 19.08.2022.

Atsākoties attālinātajām mācībām, traucēta "E-klases" darbība

Pastāv aizdomas par liela mēroga kiberuzbrukumu
TVNET/LETA
Atsākoties attālinātajām mācībām, traucēta "E-klases" darbība
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 8
Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto. Foto: LETA

Pirmdien traucēta platformas "E-klase" darbība, apliecināja informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas Latvijā "Cert.lv" kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis.

"E-klases" pārstāvji pirms tam pieļāvuši, ka noticis kiberuzbrukums. Tomēr "Cert.lv" vēl skaidro traucējumu cēloni.

Mālkalnietis teica, ka "Cert.lv" ir informēta par darbības traucējumiem platformā "E-klase" un ir sazinājusies ar tās uzturētājiem, lai precizētu informāciju par notikušo.

Viņš skaidroja, ka platformas pamatfunkcijas nav traucētas, tomēr problēmas bija ar video pārraidīšanu "E-klases" vidē.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka palielinātu noslodzi var izraisīt dažādi cēloņi, kas sākotnēji var izskatīties pēc kiberuzbrukuma.

Mālkalnietis arī piebilda, ka sadarbībā ar "E-klase" turpinās darbs pie platformas darbību ietekmējušo faktoru izpētes.

Tikmēr E-klases mājaslapā publicēts paziņojums liecina, ka 25.janvāra rītā E-klases pilota versijas modulim, kurš nodrošina video saziņas funkciju, tika veikts apjomīgs kiberuzbrukums. Tādejādi tika traucēta šī moduļa pilnvērtīga darbība.

“Kiberuzbrukumi, kuru mērķis ir traucēt e-klases sistēmas darbību, tiek piedzīvoti salīdzinoši regulāri, taču video saziņai, kas pilot projekta režīmā darbojas kopš šī gada sākuma, tik apjomīgs uzbrukums noticis pirmo reizi,” informē E-klases vadītājs Jānis Kaģis “E-klases pamatfunkcijām traucējumi netika radīti un šobrīd uzbrukums ir novērsts un video saziņas darbība atjaunota. Izsakām nožēlu, ka šādam uzbrukumam izvēlēts tik nozīmīgs brīdis – laiks, kad attālinātās mācības atsāk 1. līdz 4. klašu skolēni.”

Uzbrukuma mērķis bija pārslogot e-klases sistēmu, tādejādi traucējot video saziņas darbību un panākot procesa paralizēšanu. E-klases speciālisti veiks apstākļu noskaidrošana un turpinās darbu pie video saziņas moduļa funkciju stiprināšanas.

E-klase informē, ka pārrāvumi moduļa darbībā kritiski neietekmē sistēmas darbību. Pedagogi joprojām var izmantot citus video saziņas rīkus.

TVNET jau vēstīja, ka pirmdien atsākās attālinātās mācības arī 1.-4.klašu skolēniem.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu