Runājot par skatu nākotnē, jāatceras, ka katrā krīzē ir arī kāda mācība, ko izmantot nākotnē. Arī šī krīze nav izņēmums.
“Ja skatos uz sevi kā uzņēmuma vadītāju – tas man ir labs treniņš, un es varu mācīties uz katru situāciju reaģēt adekvāti un censties lieki nepārdzīvot tur, kur nav vajadzīgs. Tas ir labs psiholoģiskais treniņš. Jo tu mierīgāk un bez saasinājumiem skaties uz lietām, jo vieglāk ir izdomāt, kā tās risināt, un ir mazāki zaudējumi,” saka Grūtups.
Uzņēmējs saka, ka, skatoties uz biznesu kopumā, kā jau jebkura krīze, tā prasa darbus padarīt efektīvāk un rezultāta sasniegšanai atrast īsāku ceļu.
“Vienkārši sakot – jāmeklē iespējas, gan kā nopelnīt, gan kā ieekonomēt naudu, jo ar valsts atbalstu neviens uzņēmums nevar nosegt pilnībā visas izmaksas. Ir līzīngi, ir kredīti, ir komunālie maksājumi, ir preču noliktavas, par ko jānorēķinās, un neviena subsīdija šo plūsmu pilnībā nenosedz. Ja ir kritums apgrozījumā, tad ir jādomā, kā to visu salikt kopā un optimizēt,” norāda “Rāmkalni” īpašnieks.
Viņš skaidro, ka šajā ziņā, ja runā par mazo biznesu, valstij ir jārīkojas pietiekami ātri, jo cieš pārsvarā nacionālais bizness. No tā, ka uzņēmumu darbiniekiem daļēji tiek segtas algas, netiek nosegti pārējie izdevumi.
“Domāju, ka tas ir visas valsts izaicinājums, jo pretējā gadījumā tādu skumju ierakstu sociālajos tīklos, ka kārtējam uzņēmējam jāslēdz savs bizness, kļūs arvien vairāk.
Ir svarīgi saprast, ka par valsts sistēmu kopumā maksā uzņēmumi, tāpēc bizness ir jāsargā,” saka Grūtups.
Viņš skaidro, ka vietējais bizness ir emocionāli daudz saistītāks ar Latviju, un vietējie uzņēmumi iesaistās un atbalsta vietējos projektus, piemēram, atjaunojot parka estrādes, vecās muižas, baznīcu jumtus utt., palīdz vietējiem sportistiem, deju kolektīviem, ugunsdzēsējiem.
“Starptautiskās kompānijas to dara, un tas ir atzīstami, taču šeit nav tādas emocionālās saiknes un motivācijas. Šajā ziņā ir pēc iespējas ātrāk jārod risinājumi, lai visi var strādāt, citādi būs skumji,” pauž uzņēmējs.
Jautāts, vai valsts atbalsts ir nepietiekams, Grūtups saka, ka ir labi, ka tas vispār ir.
“Var jau saprast, ka arī valdībā cilvēki ir noguruši, un tas nav viegli, bet jāsaprot, ka ilgi tā dzīvot, kā dzīvojam tagad, nevarēs. Cilvēkiem beigsies nauda. Viens aspekts ir tas, ka cilvēkam ir līdzekļi, no kā iztikt. Cits aspekts – vai nebankrotē kompānijas. Var jau teikt, ka “nāks vietā citi”, bet mums ir svarīgi, lai darbojas vietējais bizness, jo viņi tomēr ir saistīti ar šo zemi, un ar savu darbību viņi palīdz Latvijai un tās iedzīvotājiem,” tā Grūtups.
Citiem uzņēmējiem šajā laikā “Rāmkalnu” īpašnieks iesaka saglabāt mieru un vēsu prātu – tas būtu galvenais ieteikums.
“Jebkuram uzņēmējam ir svarīgi, lai labi strādā intelekts, jo katru dienu jārisina dažādi uzdevumi. Ir daudz jautājumu un problēmu, un, lai galva labi strādātu, vajag normālu noskaņojumu, un, neraugoties uz visu nepatīkamo situāciju, saglabāt arī optimismu, lai varētu cīnīties uz priekšu,” noslēdz Grūtups.
Projekts "Uzņēmējdarbības māksla" top sadarbībā ar "Mozello.lv"