Pavasari ievadījis jauns izdevums Latvijas filosofijas interesentiem – žurnāls "Tvērums"

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Žurnāls "Tvērums"
Žurnāls "Tvērums" Foto: Spāre Vītola

Filosofijas žurnāls "Tvērums" radies kā deviņu filosofijas studijās satikušos domubiedru – jauno filosofu – un vienas jaunās mākslinieces kopīgs projekts ar mērķi radīt izdevumu, kas sevī apkopo jaunās paaudzes filosofijas interesentu pārdomas, pētījumus un analīzi par dažāda rakstura tēmām, lai atbrīvotos no stigmas, ka filosofija ir kaut kas nesaprotams vai garlaicīgs, vai saprotams tikai šauram cilvēku lokam.

Katru žurnāla numuru iezīmēs viena vadošā tēma, kuras ietvaros autori izvērsīs tiem tuvākos no tēmas izrietošos atzarus. Sākot no tīri publicistiska rakstura tekstiem, līdz tādiem, kas stingri pieturas pie akadēmiskās tradīcijas, – ik žurnāls piedāvās kaut ko ikvienam neatkarīgi no tā, cik padziļināta ir viņa izpratne par dažādajām tēmām, ko filosofija aptver.

Izdevumu no citiem atšķir arī tā vizuālais noformējums – idejas un vizuālā noformējuma autore, jaunā māksliniece Adelīna Kalniņa rotaļājas ar rindkopām, tās laužot un dekonstruējot, tādējādi padarot lasīšanas pieredzi nenoliedzami aizraujošu un mūsdienīgu – teksts ir ne vien lasāms, bet iegūst arī mākslinieciski estētisko līmeni.

Pirmā numura tēma ir “Estētika”, un tajā ir ietverts ļoti daudzpusīgs skatījumu loks.

Lasītājs tiks iepazīstināts ar ASCII mākslas pamatprincipiem, meklēs ironijas definīciju postironijas laikmetā, pievērsīsies mūsdienu specifiskajā situācijā aktuālajam jautājumam par vizuālās mākslas nonākšanu attālinātā režīmā un potenciālajiem draudiem saistībā ar to, kā arī vaicās, vai mākslu vispār var definēt. Tāpat lasītājs centīsies meklēt atbildes uz jautājumiem, kas aizskāruši vai ikkatru: kas ir tik saistošs idealizētajā rakstnieka identitātē? Ko patiesībā nozīmē izglītoties? Kāpēc mums kaut kādas lietas vienkārši patīk? Un kas īsti ir biohakings un kādas ir tā attiecības ar patērniecību un radošumu?

Pirmā numura rakstu autori – Toms Babincevs, Rūdis Bebrišs, Rinalds Onckulis, Sofija Kozlova, Patrīcija Kuzmina, Jānis Gaņģis, Elīna Vendija Rībena un Emīls Zavelis ir jaunieši, kuru mērķis ir plašākai publikai pieejamā veidā parādīt, ar ko šobrīd nodarbojas mūsdienu jaunieši filosofijā un, vispārīgāk, humanitārajās zinātnēs. Daļa  autoru jau ir publicējušies dažādos Latvijas literārajos tiešsaistes un drukas medijos ar saviem kritikas, dzejas un prozas darbiem, daļai šī būs pirmā publikācija.

Viens no biedrības "Tvērums" mērķiem ir sniegt platformu jaunajiem filosofijas interesentiem, un tāpēc, sākot ar otro žurnāla numuru, rakstus tam pieteikt varēs jebkurš, kuru saista filosofija un kuram ir vēlme prezentēt plašākai publikai savu oriģināltekstu.

Vienīgais nosacījums ir tāds, ka autoram nav lielas līdzšinējās filosofisku tekstu publikācijas pieredzes. Tekstus konkursa kārtībā izvērtēs izdevuma "Tvērums" redakcija, un tos, kas visvairāk atbildīs numura tēmai un žurnāla kopējai vīzijai, iekļaus nākamā numura saturā. Rakstus iesniegt aicināti ne vien filosofijas, bet arī citu virzienu studenti vai vienkārši entuziasti.

"Mūsu ambīcija ir vilināt lasītāju, kurš "neko no filosofijas nesaprot", soli pa solim tomēr brist aizvien dziļāk filosofijas ūdeņos, un, kas zina, varbūt pat iemācīties tajos brīvi peldēt. Mēs ceram, ka "Tvērums" kalpos kā atgādinājums, ka filosofija nav apstājusies un ka tā nav tikai nišas lieta, kas pieejama šauram cilvēku lokam. Filosofija ir pieejama visiem, kuri nebaidās palūkoties uz pierasto neordināri, jebkuram, kurš gatavs palīst "zem ādas" acīmredzamajam, jebkuram, kurš tiecas izprast pasauli viņam apkārt," tā vēsta izdevuma literārā redaktore Elīna Rībena.

Žurnāla atklāšana notika 26. februārī ar vērienīgu pasākumu programmu – īslaicīgām mākslas instalācijām pilsētvidē, kā arī ar vakara diskotēku aplikācijā "Zoom" sadarbībā ar Radio NABA / LR 6. Par nākotnes notikumiem un aktualitātēm vairāk var uzzināt "Tvēruma" facebook lapā.

Žurnālus pasūtīt var biedrības mājaslapā www.tverums.lv

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu