Sv, 24.09.2023.

Covid-19: Vācija mīkstinās ierobežojumus, Čehijā testē uzņēmumus

TVNET/LETA
Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments
Vācijas-Čehijas robeža. Covid-19 testēšanas punkts.
Vācijas-Čehijas robeža. Covid-19 testēšanas punkts. Foto: REUTERS/Matthias Rietschel

Vācijā pieņemts lēmums pakāpeniski mīkstināt Covid-19 ierobežojumus, savukārt Čehijā, kur pašlaik ir augstākais inficēšanās līmenis pasaulē, sākta masveidīga testēšana uzņēmumos. Tikmēr Brazīlijā otro dienu pēc kārtas fiksēts rekordliels jauno saslimšanas gadījumu skaits.

Vācijā pakāpeniski mīkstinās ierobežojumus

Vācijas kanclere Angela Merkele trešdien piekrita pakāpeniski mīkstināt Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus, pakļaujoties politiskam spiedienam un sabiedrības neapmierinātībai septiņus mēnešus pirms parlamenta vēlēšanām.

Merkele un 16 federālo zemju valdību vadītāji pēc vairāk nekā deviņas stundas ilgām sarunām nāca klajā ar ierobežojumu mīkstināšanas plānu, neraugoties uz bažām par jaunu un agresīvāku jaunā koronavīrusa paveidu izplatīšanos.

"Šodien mēs varam runāt par cerību un pāreju uz jaunu fāzi" cīņā pret pandēmiiju, preses konferencē Berlīnē teica kanclere.

Merkele sacīja, ka ierobežojumu mīkstināšana ar stingriem nosacījumiem ir attaisnojama, jo ir gaidāma pastiprināta vakcinācija un masveidīga ātro testu veikšana.

Vācijas iedzīvotāji sāk zaudēt pacietību ieilgušo ierobežojumu dēļ, kuri apgrūtina daudzu uzņēmumu iespējas pastāvēt. Nesen veiktā "YouGov" aptaujā tikai 35% vāciešu atbalstīja pašreizējos ierobežojumus, bet pandēmijas sākuma posmā pirms gada atbalsts bija 73%. 

No pirmdienas vāciešiem būs atļauts vairāk socializēties, tiekoties līdz pieciem pieaugušajiem no divām mājsaimniecībām. Gados jaunu bērnu skaits nebūs noteikts. Pašlaik vienai mājsaimniecībai ir atļauts tikties tikai ar vienu cilvēku no citas mājsaimniecības.

Visā valstī tiks atkal atvērtas grāmatnīcas, ziedu veikali un dārzniecības. Jau ir atkal atvērtas frizētavas un dažas skolas.

Tālāka atkalatvēršana mazumtirdzniecībā un citās sabiedriskās dzīves jomās būs atļauta rajonos ar mazāk nekā 50 jauniem inficēšanās gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju septiņu dienu periodā.

Merkele bija mēģinājusi izvirzīt nosacījumu par ne vairāk kā 35 jauniem inficēšanās gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju septiņu dienu periodā, bet bija spiesta piekāpties pretestībai no federālo zemju premjeru puses. 

Pēdējās nedēļās valstī bija reģistrēti vidēji 60 jauni inficēšanās gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju septiņu dienu periodā, bet šai ziņā bija lielas atšķirības starp federālajām zemēm. Ja inficēšanās līmenis atkal pārsniegs 100 jaunus inficēšanās gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju septiņu dienu periodā, tiks iedarbināta "ārkārtas bremze" ierobežojumu atjaunošanai, sacīja Merkele. 

Ierobežojumu mīkstināšana notiks pakāpeniski, un daudzi no tiem paliks spēkā līdz 28.martam. 

Merkele uzsvēra iespējama trešā pandēmijas viļņa "draudus", ko rada jaunā koronavīrusa Lielbritānijas paveids. Gandrīz pusi no jaunajiem inficēšanās gadījumiem Vācijā sastāda šis lipīgākais paveids. 

Čehija sākusi masveidīgu Covid-19 testēšanu uzņēmumos

Čehija trešdien sāka masveidīgu Covid-19 testu veikšanu uzņēmumos, mēģinot ierobežot inficēšanos ar jauno koronavīrusu, kuras līmenis Čehijā ir augstākais pasaulē.

Valdība arī deva iespēju reģioniem iesaistīt privātus ārstus un citu medicīnisko personālu darbā publiskajās Covid-19 slimnīcās, no kurām daudzas ir sasniegušas maksimālo noslodzi.

"Situācija mūsu slimnīcās ir tiešām kritiska.

Mums ir jāizmanto visas rezerves, lai glābtu dzīvības," reportieriem sacīja veselības ministrs Jans Blatnijs.

Čehijā, kur ir 10,7 miljoni iedzīvotāju kopš pandēmijas sākuma ir apstiprināti 1,27 miljoni inficēšanās gadījumu un gandrīz 21 000 nāves gadījumu.

Pēdējās 14 dienās valstī ir reģistrēti 1424 inficēšanās gadījumu uz 100 000 iedzīvotāju. Pēc nāves gadījumu skaita attiecībā pret iedzīvotāju skaitu Čehija ir otrā vietā pasaulē pēc kaimiņvalsts Slovākijas.

Valdība ir sākusi sarunas par atbalstu no citām Eiropas valstīm, tostarp Vācijas, Polijas un Šveices, kuras ir piedāvājušas gultasvietas slimnīcās.

Čehijas valdība pirmdienas vakarā nolēma, ka ir obligāti masveidā jāveic Covid-19 testi vidējos un lielos uzņēmumos, kuros ir vismaz 50 darbinieku. Premjerministra Andreja Babiša valdības sēdē pieņemtais lēmums paredz, ka 2,1 miljonam strādnieku un darbinieku šie testi jāveic vismaz vienu reizi nākamo divu nedēļu laikā. Pēc tam testi būs jāveic ar vienas nedēļas intervālu.

Trešdien tika sākta masveida testēšana uzņēmumos ar vairāk nekā 250 darbiniekiem. Šiem uzņēmumiem līdz 12.martam jātestē visi darbinieki, citādi tiem draudēs lieli naudassodi vai pat slēgšana. 

Covid-19 visvairāk skartajos reģionos ir dislocētas mobilas armijas testēšanas vienības.

Brazīlijā rekordliels jaunu Covid-19 upuru skaits

Brazīlijā trešdien tika reģistrēti 1910 jauni ar Covid-19 saistīti nāves gadījumi, sasniedzot jaunu 24 stundu rekordu otro diennakti pēc kārtas.

Brazīlijā otrdien tika reģistrēts 1641 jauns ar Covid-19 saistīts nāves gadījums, kas tad bija vienas dienas rekords.

Brazīlijā, kur ir 212 miljoni iedzīvotāju, ar Covid-19 saistīto nāves gadījumu skaits ir sasniedzis 259 271, un kopējā nāves gadījumu skaita ziņā Brazīlija atrodas otrajā vietā pasaulē aiz ASV.

"Pirmoreiz kopš pandēmijas sākuma mēs redzam pasliktināšanos visā valstī," paziņoja sabiedriskās veselības institūts "Fiocruz" pirms jaunāko skaitļu publicēšanas. "Situācija ir satraucoša."

Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaru ir vairākkārt ignorējis ekspertu padomus pandēmijas pārvaldībā, iebilstot pret karantīnām un sejas maskām. Viņa valdība tagad tiek kritizēta par to, ka nav sagādājusi vairāk Covid-19 vakcīnu.

Iedzīvotāju vakcinācija pret jauno koronavīrusu sākās janvāra vidū, tomēr tās tempi ievērojami atpaliek no tā, lai tiktu panākts valdības mērķis līdz gada beigām imunizēt visus iedzīvotājus.

Vīruss gada laikā ir strauji izplatījies Brazīlijā, sevišķi smagi skarot lielpilsētu graustu rajonus, indiāņu kopienas ar mazaizsargātām imūnsistēmām un Amazones lietusmežu pilsētu Manausu.

Eksperti uzskata, ka straujā Covid-19 izplatībā pēdējā laikā ir vainojams arī jaunā koronavīrusa paveids P1, kas bija konstatēts Manausā, bet tagad sastopams 17 no 27 Brazīlijas štatiem un vairāk nekā 20 valstīs. 

19 Brazīlijas štatos intensīvās aprūpes nodaļas pašlaik ir aizpildītas par vairāk nekā 80%. 

Facebook LinkedIn Draugiem X
Comments

Tēmas

Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais