Garkalnes pašvaldības izdevumā publicē viltus ziņas par Covid-19, VARAM vēršas policijā

Garkalnes novada Domes bijušais priekšsēdētājs Mārtiņš Bauze Krastiņš FOTO: Zane Bitere/LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) pieprasījusi Garkalnes novada pašvaldībai paskaidrojumus saistībā ar tās informatīvajā izdevumā publicēto rakstu par Covid-19 un vērsusies policijā, aģentūru LETA informēja VARAM.

"Garkalnes novada vēstīs" Nr.222 publicēts sabiedrisko attiecību speciālista Mārča Bauzes-Krastiņa raksts, kurā ministrija saskata viltus ziņu izplatīšanu, kā arī likumam neatbilstošas informācijas sniegšanu iedzīvotājiem oficiālajā pašvaldības izdevumā.

Ministrija vērsusies tiesībsargājošajās iestādēs, lai tās izvērtē izdevumā publicētās informācijas atbilstību likumam, iespējams, saskatot tajā viltus ziņu izplatīšanas mēģinājumus.

25

VARAM līdz 15.martam sagaida Garkalnes novada domes paskaidrojumus par to, kā tā pārrauga informatīvā izdevuma redakcionālo saturu tā, lai tas atbilstu likuma "Par pašvaldībām" prasībām. Ministrija aicina informēt par sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Bauzes-Krastiņa rīcības izvērtējumu saistībā ar publicēto rakstu, kā arī nākamajā informatīvajā izdevumā ievietot ziņas atsaukumu, ņemot vērā, ka tas neatbilst likuma "Par pašvaldībām" tvērumam.

Saskaņā ar ministrijas pausto, pašvaldības informatīvajā izdevumā publicējama informācija, kas saistīta ar pašvaldības funkciju veikšanu, vai cita informācija, kuras publicēšanu paredz normatīvie akti. Līdz ar to šajā izdevumā publicētu informāciju iedzīvotāji uztver kā oficiālu pašvaldības izplatītu ziņu un oficiālu paziņojumu, norāda VARAM.

Konkrētā raksta autors minētajā publikācijā iekļāvis pārdomas par Covid-19 infekcijas alternatīvām ārstēšanas un profilakses metodēm,

25

kā arī sniedzis norādes par to, kā iedzīvotājiem, iespējams, būtu jārīkojas pirms vakcīnas saņemšanas.

VARAM norāda, ka attiecīgajā rakstā pausti pārspriedumi un aicinājumi Covid-19 infekcijas izplatības saistībā, kā arī pausts aicinājums vakcinēties tikai tad, kad persona saņēmusi virkni dokumentu, kurus realitātē nebūs iespējams saņemt, līdz ar to faktiski paužot aicinājumu nevakcinēties.

Minētais raksts pieejams arī pašvaldības mājaslapā. Tajā Bauze-Krastiņš ir piesaucis Ajūrvēdu un atsaucies uz citām alternatīvām metodēm, kā stiprināt cilvēka organismu un pretošanās spēju vīrusiem.

Tāpat, atsaucoties uz kādu draugu juristu, viņš mudina uzdot jautājumus cilvēkiem, kuriem tiek piedāvāts potēties pret Covid-19. Rakstā tiek ieteikts pirms vakcinēšanās pieprasīt preparāta kvalitātes sertifikātu, informāciju par preparāta ražotāju, ražotāja dokumentāciju, licences, izrakstu par ražotāju/izplatītāju no vienotā uzņēmumu reģistra, izrakstu par kompānijas pielaidi un akreditāciju, ražotājfirmas darbības licenci, preparāta kvalitātes pārbaudes un testu sertifikāciju, preparāta blakņu aprakstu u.c.

Pēc visu minēto dokumentu iegūšanas Bauze-Krastiņš iesaka paņemt preparāta paraugu analīzēm un nodot to Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centram ūdens ķīmisko analīžu veikšanai.

Tiek ieteikts parakstīt dokumentu, ka pote nekaitēs un ka potējošais uzņemsies pilnu juridisko un finansiālo atbildību par iespējamām sekām, kā arī pausti citi ieteikumi un uzdodamie jautājumi, kurus pats autors nodēvējis par retoriskiem.

Bauze-Krastiņš aģentūrai LETA teica, ka paskaidrojumu pašvaldībai par minēto publikāciju ir uzrakstījis. Viņš neizprotot, kādēļ ir tāda reakcija par viņa rakstu, jo tur nekas neesot rakstīts apgalvojuma formā.

Raksta mērķis esot rosināt cilvēkus uzlabot savu imunitāti un veicināt cilvēku domāšanu.

25

Jautāts par to, vai viņš uzskata, ka cilvēkiem nevajadzētu vakcinēties pret Covid-19, Bauze-Krastiņš norādīja, ka cilvēkiem ir tiesības izvēlēties, vai to darīt vai nedarīt.

Garkalnes novada dome pagaidām ir palikusi bez priekšsēdētāja. Pēdējais tās mērs Alvis Zīriņš (S) pirmdien atkāpās no amata un tika ievēlēts par domes priekšsēdētāja otro vietnieku. Viņš aģentūrai LETA atzina, ka februāra informatīvo izdevumu vairāk pārbaudījis no tehniskā aspekta, par publikāciju saturu uzticoties izdevuma atbildīgajam darbiniekam. "Pēc tam, kad pašvaldībā saņēmām vienas iedzīvotājas vēstuli ar iebildumiem par publikācijas saturu, pašvaldības izpilddirektore izdeva rīkojumu, kurā uzdeva Bauzem-Krastiņam sniegt paskaidrojumu, kuru viņš arī esot uzrakstījis," sacīja Zīriņš.

Viņš uzsvēra, ka šis incidents nepaliks bez izvērtējuma un nākamajā nedēļā pašvaldība lems par turpmāko rīcību.

Uz augšu
Back