O, 16.08.2022.

Domes priekšsēdētājs: ST lēmums par Ikšķiles pievienošanu Ogres novadam jārespektē

TVNET/LETA
Domes priekšsēdētājs: ST lēmums par Ikšķiles pievienošanu Ogres novadam jārespektē
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš
Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš Foto: Īriss Sviklis/LETA

Latvija ir tiesiska un demokrātiska valsts, un ikviens Satversmes tiesas (ST) lēmums ir jārespektē, komentējot tiesas spriedumu administratīvi teritoriālās reformas (ATR) lietā, ar kuru Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam atzīta par atbilstošu Satversmei, sacīja Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs Indulis Trapiņš (LZP).

"Mēs, daļa novada iedzīvotāju un vadība, cerējām, ka ST spriedums Ikšķilei būs labvēlīgs, bet tiesas spriedums ir jārespektē," uzsvēra Trapiņš.

Jau vēstīts, ka ST piektdien Skultes pagasta pievienošanu Saulkrastu novadam atzina par neatbilstošu pamatlikumam, bet Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam - par atbilstošu Satversmei.

Šīs bija pirmās divas sūdzības par jauno ATR, kuras vērtēja ST.

Lēmums par Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam savulaik tika pieņemts, par reformu lemjot jau Ministru kabinetā, savukārt Saulkrastu novadu, tajā iekļaujot daļu Limbažu novada pagastu, tika nolemts izveidot salīdzinoši pēdējā brīdī - pēc politiskām debatēm parlamentā.

Tiesa vērtēja reformas atbilstību Satversmes 1. un 101.pantam, Eiropas vietējo pašvaldību hartas 4.panta trešajai un sestajai daļai, kā arī 5.pantam. Minētie pamatlikuma panti nosaka, ka Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika un ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu.

Tiesa secināja, ka Satversmes 1. un 101.pants neliedz likumdevējam sabiedrības interesēs īstenot ATR, ja vien likumdevējs nerīkojas patvaļīgi, tomēr tiesa uzsvēra, ka, nodalot Skultes pagastu no līdzšinējās Limbažu administratīvās teritorijas, un nepamatojot to ar racionāliem apsvērumiem, likumdevējs nav ievērojis reformas pamatā esošo kritēriju un līdz ar to arī reformas mērķi, tātad šajā gadījumā likumdevējs ir rīkojies patvaļīgi.

ST spriedums nav pārsūdzams.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu