Ādažu poligonā norisinās militārās mācībās "Iron Spear 2021" (21)

TVNET/LETA
Ādažu poligonā un tā apkārtnē norisinās starptautiskās militārās mācības "Kristāla bulta 2021", kurās piedalās aptuveni 1700 karavīru no Albānijas, ASV,  Čehijas, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un Vācijas.
Ādažu poligonā un tā apkārtnē norisinās starptautiskās militārās mācības "Kristāla bulta 2021", kurās piedalās aptuveni 1700 karavīru no Albānijas, ASV, Čehijas, Itālijas, Kanādas, Latvijas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un Vācijas. Foto: Paula Čurkste/LETA

Ādažu poligonā no šodienas līdz piektdienai norisināsies militārās mācības "Iron Spear 2021", kurās piedalīsies Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes, kā arī Baltijas valstīs un Polijā izvietoto NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu karavīri un militārā tehnika.

Kā informēja Aizsardzības ministrijas (AM) Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļas vecākā referente Mairita Senkevicina, mācību mērķis ir pilnveidot Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku sadarbību un savietojamību un veikt tanku un bruņutehnikas kaujas šaušanas vingrinājumus.

Mācībās piedalīsies kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas "CVR(T)", bruņutehnika "LAV 6", "Coyote", "BMP-2M", "Marder", "CV90", "Piranha" un tanki "PT-91", "Leopard" un "Centauro".

Pēc Senkevicinas paustā, mācības "Iron Spear" tika aizsāktas 2018.gadā un pērn tajās piedalījās Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un Latvijā izvietotās NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu karavīri un militārā tehnika.

Ņemot vērā izmaiņas starptautiskās drošības vidē, NATO samitā Varšavā 2016.gada jūlijā tika apstiprināta vienošanās par sabiedroto spēku klātbūtni Baltijas valstīs un Polijā NATO paplašinātās klātbūtnes ietvaros.

Latvijā izvietotās kaujas grupas ietvarvalsts ir Kanāda, Lietuvā - Vācija, Igaunijā - Lielbritānija, Polijā - ASV. NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupu izveides un izvietošanas mērķis ir veicināt NATO īstenoto atturēšanu un stiprināt alianses aizsardzību, demonstrējot alianses solidaritāti un apņēmību aizstāvēt aliansi pret jebkāda veida agresijas izpausmēm.

Daudznacionālo kaujas grupu Latvijā vada Kanāda, un to veido vairāk nekā 1500 karavīru no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Islandes, Kanādas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tādējādi uzlabojot savietojamību ar reģionālajiem sabiedrotajiem, lai spētu reaģēt uz drošības vides izaicinājumiem.

Svinīgā NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas sagaidīšanas ceremonija notika 2017.gada 19.jūnijā Ādažu bāzē.

AM pārstāve vērsa uzmanību, ka mācību aktivitātes Ādažu poligonā norisināsies gan diennakts gaišajā, gan tumšajā laikā. Tāpat viņa pavēstīja, ka militāro mācību un vingrinājumu laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietosies gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lidos militārās lidmašīnas un helikopteri.

Bruņotie spēki atvainojas par sagādātajām neērtībām un lūdz ar izpratni izturēties pret iespējamiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar pastiprinātu militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem. Militārās tehnikas kolonnas pavada Militārā policija vai Pārvietošanas koordinācijas centrs. Tuvojoties militārās tehnikas kolonnai, bruņotie spēki aicina autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt kolonnu kustību, piemēram, mēģinot to apdzīt.

Aktuālais šodien
Svarīgākais