Aptauja: Pusei kompensējamo zāļu lietotāju Covid-19 dēļ nācies pārcelt ārsta vizīti

Aptieka. Ilustratīvs foto FOTO: Reuters/LETA

Gandrīz pusi Latvijas iedzīvotāju, kuri regulāri lieto kompensējamos medikamentus, satrauc sava veselības stāvokļa pasliktināšanās sakarā ar Covid-19 izplatību atcelto vai pārcelto ārsta vizīšu dēļ, secināts Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas (SIFFA) veiktajā aptaujā.

Vienlaikus aptaujā atklājies, ka daļai šo iedzīvotāju veselības stāvoklis tā saasinājies, ka steidzami bijusi nepieciešama neatliekamā palīdzība.

Kā aģentūru LETA informēja SIFFA, lai aktualizētu jautājumu par veselības pakalpojumu pieejamību pandēmijas laikā, aptaujā īpaša uzmanība pievērsta tai pacientu grupai, kuri ikdienā lieto valsts kompensējamos medikamentus un kuru ārstēšanai nepieciešama regulāra ārsta uzraudzība.

Apstākļos, kad pat pasaules progresīvākās veselības aprūpes sistēmas tiek pakļautas spriedzei, valstīs, kurās jau tā pastāv ilgstošas veselības aprūpes sistēmas problēmas, vīruss rada vēl lielākus draudus, ierobežojot un nespējot vienlaikus nodrošināt citu svarīgu pakalpojumu pieejamību, tādējādi apdraudot pacientu veselību, secināts asociācijā.

SIFFA direktors Valters Bolevics atzīmē, ka Covid-19 pandēmija ir demonstrējusi, ka veselības aprūpes sistēma nevar ignorēt tos pacientus, kuriem jau tā ir nepieciešama regulāra ārsta uzraudzība. Jebkurš pacients, kurš nesaņem pienācīgu aprūpi un regulāras pārbaudes pie ārstējošā ārsta, ir pakļauts riskam, ka esošās slimības tiks ielaistas vai jaunas tiek atklātas vēlīni, norāda Bolevics.

"Tieši tāpēc aptaujas dati par sabiedrības noskaņojumu attiecībā uz savu veselību pandēmijas ēnā ir bīstams signāls nozares lēmumpieņēmējiem par pakalpojumu pieejamības nepilnībām, ko pandēmija ir izgaismojusi vēl vairāk," uzskata SIFFA direktors.

Gandrīz trešdaļa jeb 29% aptaujāto respondentu aptaujā atzinuši, ka, lai gan tiem nav nācies saskarties ar vizītes atcelšanu, tomēr atceltais ārsta apmeklējums vienlaikus rada bažas, ka ilgais pārrāvums bez vizītes pie ārsta varētu nākt par sliktu viņu veselībai un esošās slimības ārstēšanai.

Tikmēr Bolevics uzsver, ka aptaujas rezultāti apliecina jau ilgstoši pastāvošās medicīnas sistēmas nepilnības Latvijā, kas pandēmijas ietekmē ir vēl vairāk izkristalizējušās, nespējot reizēm risināt pat akūtākās veselības problēmas.

Viņaprāt, šāds scenārijs sagaidāms arī turpmāk, ja nenotiks veselības sistēmas uzlabojumi. Bolevics uzskata, ka Latvijai nepieciešams ne tikai ieguldīt papildu līdzekļus veselības aprūpē, bet arī veikt vispārēju sistēmas prioritāšu pārskatīšanu, tā izvairoties no neatgriezeniskām sekām, kādas uz iedzīvotāju veselību var tikt radītas ilgtermiņā.

SIFFA sabiedrības aptauja par pacientu iespējām saņemt ārsta pakalpojumus pandēmijas laikā veikta sadarbībā ar pētījumu aģentūru "Norstat". Tajā piedalījās 700 Latvijas iedzīvotāju, kuri ikdienā lieto valsts kompensējamos medikamentus.

Uz augšu
Back